Haber365 Ana Sayfa » Yaşam » Burç Sayısı 13 İddiası

Burç Sayısı 13 İddiası

Burç Sayısı 13 İddiası
17.03.2012 Cumartesi 13:33
Bu Habere 2 Yorum Yapıldı
Bu Haber 8435 Defa Okunmuştur
Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü Başkanı Prof. Dr. Serdar Evren, 13 burç olduğunu öne sürdü.
Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü Başkanı Prof. Dr. Serdar Evren, burçların insan hayatını etkilemeyeceğini ve gelecekten haber veremeyeceğini söyledi.

Prof. Dr. Serdar Evren, 12 tanesinin bilinmesine rağmen 13 tane burç olduğunu ifade etti. Evren "Burçlar yanlış hesaplanıyor. Burç sayısı arttı, tarihler değişti" dedi.

BİLDİKLERİMİZ DEĞİŞTİ

Ege Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi'nde (EGESEM) Takımyıldızları Geleceğimizi Yönlendirir mi" başlıklı seminer düzenlendi. Semineri veren Prof. Dr. Serdar Evren, burçlar ve takımyıldızlar arasındaki ilişkiyi anlattı. Evren, yüzyıllar önce insanlar korktukları veya taptıkları şeylerin isimlerini burçlara verdiklerin ve hala bu isimlerin kullanıldığını söyledi. Evren, "4- 5 bin yıl önce astrologların oluşturduğu yıldız haritası bugün gerçeği yansıtmıyor. Bilindiğinin aksine 12 tane değil 13 tane burç var. Güneşin bugün izlediği yol üzerinde 13 yıldız bulunuyor. Bu da 13 burç anlamına gelir. Yörüngedeki değişiklik Yılancı dediğimiz burcu ortaya çıkardı. Yani herkesin burcu bir kaymış durumda. Oğlaklar ay, kovalar oğlak oldu" dedi.

YORUMLAR HAYAL ÜRÜNÜ

Burçlara bakarak insanın geleceği veya hayatı hakkında bilgi sahibi olmanın hiçbir bilimsel dayanağı olmadığını belirten Prof. Dr. Evren, burçların hiçbir şekilde gelecekten haber veremeyeceğini de vurguladı. Prof. Evren sözlerine şöyle devam etti: "Gökyüzüne baktığımızda bütün yıldızlar farklı uzaklıkta olmasına rağmen zaman zaman yan yana gözükür. ınsanlar genelde burçların hayatlarını etkileyeceğine inanır. Uzaklıkları nedeniyle birbirini etkileyemeyen yıldızlar insanları da etkileyemez. Burçlara göre yapılan yorumlar gerçeği yansıtmıyor. Kaldı ki bu yorumların gerçek olduğu farzetsek bile, 4-5 bin yıl önceki haritaya göre yanlış hesaplanıyor. Hayal ürünü olan burç yorumlarına inanmak kişiye kalmış bir şey"

BURÇ NEDİR?

Burçlar, Güneş'in bir ay içinde gökyüzünde almış olduğu 30 derecelik yol ile belirlenir. Güneşin izlediği yol üzerinde kalan 12 yıldız, burç olarak kabul edilir ve bir ay ile sembolize edilir. Bunların altısı kuzeyde, altısı da güneydedir. Gök bilimciler yıldız kümelerini, her ayda ve mevsimde göründükleri şekillere göre isimlendirmişlerdir.

YILANCI BURCU ŞİFA DAĞITIR


Yılancı burcu adının çağrıştırdığı gibi kötü bir burç değil. Yunanca bir kelime olan ‘Ophiuchus’ adı Türkçe’ye yılancı olarak çevrildi. Bir efsaneye göre yılancı tüm dünyaya şifa dağıtıp, insanları iyileştirecek.
Advertorial
Bu Habere Oy Verin
Bu Haber Oylanmadı. İlk Siz Oy Kullanın.
Bu Habere Yorum Ekle
 • Misafir
  18.03.2012 12:57
  .13 burç var
  baya bi araştırdım yörüngede kayma yıldız haritası falan 13 burç olduğunu gösteriyo araştırmalrın hepsi .
 • Misafir
  18.03.2012 02:28
  çok saçma
  bence 12 burç var