Haber365 Ana Sayfa » Gündem » Bu Pazar Seçim Olsa Hangi Parti Ne Kadar Oy Alır?

Bu Pazar Seçim Olsa Hangi Parti Ne Kadar Oy Alır?

Bu Pazar Seçim Olsa Hangi Parti Ne Kadar Oy Alır?
05.07.2011 Salı 15:27
Bu Habere 3 Yorum Yapıldı
Bu Haber 2054 Defa Okunmuştur
12 Haziran seçimleri sonrası, Andy-Ar Sosyal Araştırmalar Merkezi atarafından yapılan 'Türkiye Siyasi Gündem Araştırması'nın sonuçları açıklandı.
20 ilde toplam 2856 kişi üzerinde yapılan araştırma, 12 Haziran 2011 Milletvekili Genel Seçimleri sonrasında oluşan tabloyu ve yaşanan siyasi gündemin seçmen nezdinde nasıl algılandığını tespit etmek amacıyla gerçekleştirilmiştir.

VATANDAŞ SEÇİM SONUÇLARINI OLUMLU DEĞENLEDİRİYOR

Araştırmada bireylere ilk olarak; ''Seçim sonuçlarını kişisel olarak nasıl değerlendiriyorsunuz?'' sorusu yöneltildi. Bu soruya yanıt verenlerin yüzde 62.5'i OLUMLU şeklinde yanıt verirken, yüzde 28.3'lük kısımda seçim sonuçlarını kişisel olarak OLUMSUZ bulduğunu ifade etti.

TUTUKLU VEKİLLERİN DURUMU

Seçim sonrasının en önemli gündem maddesi olan tutukluyken seçilen vekillerin mahkemece serbest bırakılmamasına milli iradenin büyük bir kısmı da karşı çıkıyor. Seçmenlerin yüzde 46,2'si oylarını alarak vekil seçilen 8 kişinin Meclis'teki yerini almasını isterken, buna karşı çıkanların oranı ise yüzde 30'larda. Diğer taraftan CHP seçmeni ise, seçilmiş iki milletvekilinin tutukluluk hali devam eden CHP'nin Meclis'i yemin etmeme protestosuna büyük oranda karşı çıkıyor. CHP'lilerin yüzde 47'si yemin etmeme protestosuna karşı çıkarken bu harekete destek verenlerin oranı ise yüzde 31.

EN BEĞENİLEN LİDERLER SIRALAMASINDA SARIGÜL SÜRPRİZİ

Araştırmanın önemli maddelerinden biri de en beğenilen lider sıramasının partilerin oy oranıyla orantılı olup olmadığıydı. Liderlerin beğenirlik oranlarında ise seçim sonrasında bir değişim olduğu göze çarpıyor. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan zirvedeki yerini açık ara farkla korurken CHP'nin yaşadığı sıkıntılar Kılıçdaroğlu'nun beğenirlik oranını, sıralamada 3'lüğe düşürmüş durumda. Erdoğan'dan sonra en beğenilen liderin Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül'ün olması, soysal demokrat seçmenin seçim sonrasında yeni bir lider arayışı anlayışı düşüncesinde olduğuna işaret ediyor.

AK PARTİ'DE REKOR, CHP ESKİ GÜNLERİNE GERİ DÖNDÜ

Ankette en çok dikkat çeken konu ise, 12 Haziran seçimleri sonrası partilerin oy oranlarını artırıp artırmadığıydı. Bununla ilgili vatandaşlara yöneltilen, '' Bu Pazar günü Milletvekili Genel Seçimleri olması durumunda hangi partiye oy kullanırsınız?'' sorusuna yanıt verenlerin 54,2'si AK Parti yönünde görüş beyan ederken, yüzde 21,9'luk kesimde CHP'ye oy vereceğini belirtti.

MHP VE BDP OYLARINI ARTIRDI

Barajı aşma riskiyle seçime giren fakat yüzde 13'e yakın oy alarak kitlesiyle bütünleşen MHP de oylarını bir nebze artırmış görünüyor. Bağımsızlar hareketiyle 36 vekil seçtiren bir başarı elde eden BDP ise, Meclis'i protesto ederek CHP'nin aksine oylarını artırmış görünüyor. BDP oylarını yaklaşık bir puanlık artışla 7,6'ya taşıyarak önümüzdeki süreçte barajı aşabilecek bir pozisyona gelebileceği izlenimini vermekte.

Advertorial
Anahtar Kelimeler
seçim anketi   akp   chp   mhp  
Bu Habere Oy Verin
Bu Haber Oylanmadı. İlk Siz Oy Kullanın.
Bu Habere Yorum Ekle
 • Misafir
  05.07.2011 22:59
  AKP
  AKP HER ZAMAN AÇIK ARA ÖNDEE TABİSİ CHP ZATEN ESKİ CHP KİM MEDET UMUYORSA MİLLETİN AKLINA ACIRIM
 • Misafir
  05.07.2011 17:25
  yanlış nerde
  Bugün meclise giren partilerden Chp mhp bdp bunların bir kaç vekili tutuklu,Burada Chp nin Bdp gibi davranıp boykot veya başkaldırı gibi 1970lerin solcu edasını takınması çok yanlış madem boykot ediyorsunuz Meclise girmeyin Devletin maaşını almayın haklarından yararlanmayın bende bak ne kadar dürüst ve haklılar diyeyim ama nerde..bdp ise bu durumda her zamanki gibi provoke ediyor ne koparırsam kar düşüncesinde.burda Mhp meclise girip yemin etmesi çok doğru.Sorun çözülecekse sokakta dağda değil mecliste olmalı kendine demokrat diyen solcular meclise girmiyor...demokrasi sınavında kalıyorsunuz...Chp bdp ye yakın politikalar gütmeye devam ederse.. Sağ kesim birleşecek chp bu durumda en çok ezilecek olan parti ama nerde anlamazlar.Chp bugüne kadar Sağda Mhp ninde akparti karşıtlığı sayesinde verdi veriştirdi şimdi Mhpyi karşısına alırsa Akp mhp yakınlaşırsa Bdp yi bilemem ama Sağ seçmen birleştimi Chp nin hali harap olur!!! benden söylemesi
 • Misafir
  05.07.2011 15:37
  fırtına
  kafamdaki rakamlar aynen anketteki gibi. hatta daha da naz olursa %60 a kadar çıkma şansı var sanki.