Haber365 Ana Sayfa » Kadın » Botoks Uygulaması

Botoks Uygulaması

Botoks Uygulaması
03.05.2013 Cuma 15:13
Bu Habere 0 Yorum Yapıldı
Bu Haber 634 Defa Okunmuştur
Çok kısa zamanda yüze çok genç ,dinlenmiş ve doğal bir ifade veren Botoks uygulamaları; öğle saatlerinde iş arası bile çok rahatça uygulanabilen bir uygulama olması açısından estetik dermatolojide de hak ettiği yeri almıştır.
Kırışıklıkların yok olmasını sağlayan botoks , aşırı dozlarda kullanılırsa yüze şaşkınlık ifadesi verir. İyi bir sonuç hekimin tecrübesi önemlidir.

Neştersiz gençliğin ilk adımı olan Botoks, 24 yılını geride bıraktı.

1989 yılında FDA ‘dan yüzdeki kırışıklıklar için onay olan Botoks , artık günümüzde en sık yapılan antiaging uygulamalarının başında geliyor.

Çok kısa zamanda yüze çok genç ,dinlenmiş ve doğal bir ifade veren Botoks uygulamaları; öğle saatlerinde iş arası bile çok rahatça uygulanabilen bir uygulama olması açısından estetik dermatolojide de hak ettiği yeri almıştır.

Ancak her ne kadar muzizevi uygulama olsa da Botoks’la ilgili hala çok iyi bilinmeyen noktalar var.

Ünlü Dermatoloji Uzmanı Dr. Eylem Acar, Botoks’un clostridium botulinum adlı bir bakteriden üretilen bir bakteri toksini olduğunu belirterek, bu konuda merak edilenleri şöyle anlattı:

NERELERDE KULLANILIR?

Bu toksin , kas- sinir birleşkesi üzerinda etki ederek kaslarda geçici bir felç durumu yaratır.

Bu özelliği nedeniyle toksin saflaştırılarak ilaç haline getirilmiştir.

Botoks, ilk olarak şaşılık tedavisinde kullanlmıştır.Ardından çocuklarda yutma bozukluklarına yol açan bazı hastalıklarda ve makat çatlaklarının tedavisinde , spastik hastalarda kasların gevşetilmesinde kullanılmıştır. Ancak esas kulanım alanını estetik uygulamaların başlamasından sonra bulunmuştır.

Esteik amaç botoks uygulamaları, dünyada en çok yapılan estetik girişimlerin başında gelmektedir.Son 10 yılda kullanımı yüzde 600 oranında artmıştır.

2010 yılında ABD ‘de 5,4 milyon botoks uygulaması yapılmıştır.

YILAN ZEHİRİ MİDİR?

Botoks yılan zehri değildir .Clostridium botulinum isimli bir bakteriden üretilen bir bakteri toksinidir.

NE GİBİ FAYDALARI VAR?

Botoks uygulandığı kaslarda geçici bir hareket kısıtlılığı oluşturur.Kasın tamamını değil ,yapıldığı noktanın 1-2 cm çevresindeki kas dokusunu etkiler.Yüzde mimik kaslarına uygulandığında bu kasların hareketini zayıflatır ve kasın neden olduğu mimik çizgisinin zaman içinde derinleşmesini engeller. Çünkü , kırışmamızın nedeni gereksiz veya fazla yaptığımız mimiklerdir.

ETKİSİ NE KADAR SÜRER?

Uygulamadan yaklaşık 3 ay sonra güçlü kaslarda hareket geri dönmeye başlar.6 ay sonra etki tamamen ortadan kalkar. 4-6 ay arasında tekrarlanmasında fayda vardır.
Düzenli Botoks uygulamalarında ,kişi kaslarını fazla hareket ettirmemeyi öğrendiği için , artık daha az kırışacaktır. Ve de düzenli uygulamalarla süre daha da uzayacaktır.

KIRIŞIKLIĞI YOK EDER Mİ?

Eğer kırışıklık çok derinse tamamen ortadan kalkmaz, ancak hafifler.Derin kırışıklıklarda botoks ile beraber dolgu maddeleri de kullanılmalıdır.Botoks, derin olmayan kırışıklıkları tamamen ortadan kaldırır,derin kırışıklıkları hafifletir, ayrıca tüm kırışıklıklarıın derinleşmesini engeler.

NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Doğru uygulamalardan sonra kesinlikle yüzde ifade kaybı olmaz.Botoks , uygulamasının amacı yüzü ifadesizleştirmek değil ,mimikleri yumuşatmak, yüze doğal ve güzel bir şekil vermektir.Uzman ellerde, doğru teknik ve dozla yapıldığında yüze son derece doğal ve taze görüntü verir.Şaşkın bakışlar ya da ifadesiz görüntüler maalesef tamamen yanlış uygulamalar sonucu oluşan görüntülerdir.

ETKİSİ GEÇİNCE NE OLUR?


Botoks uygulandığı sürece yüzde yeni kırışıklık oluşmasını ve kırışıklıkların derinleşmesini önler. Ancak etkisi geçince yüz eski haline gelir.Düzenli botoks uygulaması yüzün kırışıklık açısından yaşlanmasını önler.

KAÇ DEFA YAPILABİLİR?

Uygun doz uygun teknik ve belli aralıklarla 3 aydan erken olmamak kaydıyla ve tabii ki emin ellerde bu işin uzmanı tecrübeli doktorlar tarafından yapılmak kaydıyla yüzünüze ömür boyu Botoks uygulatabilirsiniz.

BİR ZARARI VAR MI?

ESTETİK amaçlı dozlarda kullanıldığında Botoks’un sistemik bir etkisi olmaz.Göz çevresi ve terleme amaçlı Botoks uygulamaları FDA(Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi ) onayı almıştır.Uzun süreli kullanımlarında da herhangi bir sistemik yan etkisi gözlenmemiştir.


Advertorial
Bu Habere Oy Verin
Bu Haber Oylanmadı. İlk Siz Oy Kullanın.