Haber365 Ana Sayfa » Gündem » Bir Ülke ile Daha Vizeler Kalkıyor

Bir Ülke ile Daha Vizeler Kalkıyor

Bir Ülke ile Daha Vizeler Kalkıyor
21.08.2011 Pazar 12:10
Bu Habere 13 Yorum Yapıldı
Bu Haber 9218 Defa Okunmuştur
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Afrika'nın ekonomi bakımından en büyük ülkesi Güney Afrika ile vizelerin kaldırılması konusunda mutabık kalındığını açıkladı.
Bakan Davutoğlu Güney Afrika ziyareti çerçevesinde yaptığı açıklamada, Güney Afrika'nın çok önem verdikleri bir ülke olduğunu söyleyerek, hem Afrika kıtasındaki etkinliği hem de uluslararası alandaki etkinliği açısından Güney Afrika'nın sözü giderek daha çok dinlenen bir ülke haline geldiğini vurguladı.

"Son dönemde Güney Afrika ile ilişkilerimize özel önem veriyoruz" diyen Davutoğlu, görüşmeleri sırasında karşılıklı ziyaretlere ilişkin yeni bir planlama yaptıklarını ve bu çerçevede Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın gelecek aylarda bu ülkeyi ziyaret etmesinin söz konusu olduğunu belirtti.

Davutoğlu, ikili ilişkilerde siyasi açıdan hiçbir sorun olmadığına, ekonomik açıdan da büyük bir potansiyel bulunduğuna dikkati çekerek, prensipte vizelerin kaldırılması konusunda mutabık kaldıklarını, teknik çalışmaların sürdüğünü, bu çalışmaların en kısa zamanda tamamlanması için karşılıklı olarak talimat verdiklerini kaydetti.

Bakan Davutoğlu, serbest ticaret anlaşması konusunda adım atılması üzerinde durduklarını da açıklayarak, THY başta olmak üzere ulaşım hatları konusundaki gelişmeleri ele aldıklarını, THY'nin 5 sefer sayısının yakında 7'ye çıkartılacağını bildirdi./_np

Ziyareti çerçevesinde bölgesel konuları da ele aldıklarını belirten Davutoğlu, Güney Afrika'nın BM Güvenlik Konseyi'nin geçici üyesi olduğunu hatırlattı ve Libya ile Suriye başta olmak üzere önemli konuları görüştüklerini kaydetti.

Davutoğlu şunları söyledi:

"Güney Afrika ile Türkiye'nin, birbirini tamamlayan coğrafyaları bağlamında hem Afrika kıtasında hem de Avrasya'da birlikte çalışmaları, uluslararası projelerde stratejik ortak olarak davranmaları konusundaki ilkesel mutabakatımızı bir kez daha yineledik."
Somali'deki durumu da değerlendiren Davutoğlu, Somali'de bir insanlık dramının yaşandığını, herkesin bunun farkında olduğunu, ancak uluslararası duyarlılığın maalesef yeterli olmadığını ifade etti. Davutoğlu, bu dramın giderek yoğunlaştığını, bunun için de Türkiye olarak ellerinden geleni yapacaklarını kaydetti.

Advertorial
Anahtar Kelimeler
Bu Habere Oy Verin
Bu Haber Oylanmadı. İlk Siz Oy Kullanın.
Bu Habere Yorum Ekle
 • Misafir
  22.08.2011 10:15
  ....
  ey KOMİK senin oy verdiğin partiler bunları hayal dahi edemiyorlardıya halada hayal edeceklerini zannetmiyorum.
 • Misafir
  22.08.2011 09:53
  Fakir ülke diyenlere..
  Arkadaş lütfen burdan klavye sallamasyonu yapmayın.Burada sallayana kadar açın google ı bi araştırın.Güney Afrika fakir ülke değildir.Yıllar önce ingiltere sömürgesine giren ülkenin 50 milyona yakın nüfusu 3 ayrı başkenti ve johannesburg gibi çok gelişmiş bir şehri vardır.Oradaki tek tehlike hala bitmeyen ırkçılık ve aids tir.
 • Misafir
  22.08.2011 08:54
  22.08.2011 01:02 kişiye hitafen.
  kardeş zoruna gidiyorsa başka bir ülkeye gidebilirsin kimse tutmuyor seni. ben gayet halimden memnunum herzaman AKP olcak ;)
 • Misafir
  22.08.2011 07:27
  KOMIK
  VALLAHI KOMIKLIKLERE İMZA DA ÜSTÜNÜZE YOK,,,,AY ve MARS A BEN İNSANLARI ÜCRETSİZ GÖTURUYORUM, dan farkı ne.
 • Misafir
  22.08.2011 01:02
  çok güzel..gitmediğimiz ülke kalmıştı.güney afrika.
  en yakın zamanda vizesiz gidebilir TÜRK MİLLETİ.
  millet acından ölüyor,onlar vize peşine düşmüş..akp.estetiği..yüzde elli milletin yüzde ellisine ceza verdi.akp.yi seçti.
  ölenlerin haddi hesabı yok.polis devleti oldu türkiye..ha gayret akp...milleti süründür,,iyi ediyorsun..oy verdiler..bir taraftan dövdürt.bir taraftan süründür.
  iş olsun diyede milletim de...hellal sana.akp.
 • Misafir
  21.08.2011 22:19
  yasasin akp
  cok ama cok güzel ykinda urupaya ihtiyac olmayck
 • Misafir
  21.08.2011 21:38
  BÜYÜK TÜRKİYE
  sen hep yaşa türkiye dünyanın gururu türkiye
 • Misafir
  21.08.2011 20:57
  güney afrika
  güney afrika fakir bir ülke degildir.Büyük oranda hristiyan vardır.
 • Misafir
  21.08.2011 20:54
  sacmalik diyen arkadasa..
  Zengin ulkere vize kalksa ne degisecek.. Turkiye su anda guclu gelecegini ekomonik anlamda gelisteribilecek ulkelere aciliyor.. vizeyi kaldiryor ki Turk isadamlari orda rahat is yapsinlar... O topraklar el degmemis.. buram buram madem kokan topraklar.. isletilmemis topraklar.. Somurgeci ulkelerinin 100 yil gerisinden gelen politika olsada.. hic olmamasindan iyidir..
 • Misafir
  21.08.2011 20:49
  Kim koymuş ki vizeyi ...
  Benim bildiğim Güney Afrika'ya 15 yıl önce vize yoktu. Ne zaman vize koyulmuş ki şimdi kalkıyor.. Aşağıdaki yorumlara atfen; Güney Afrika bir islam ülkesi değildir, gelişmişlik düzeyi Türkiye'ye yakındır.