Haber365 Ana Sayfa » Gündem » Bedelli Askerlikte Yaş Sınırı Kaç Olacak?

Bedelli Askerlikte Yaş Sınırı Kaç Olacak?

Bedelli Askerlikte Yaş Sınırı Kaç Olacak?
18.11.2011 Cuma 16:48
Bu Habere 12 Yorum Yapıldı
Bu Haber 6857 Defa Okunmuştur
Bugün tüm gazetelerde bedelli yasasından 30 yaşın üstündekilerin faydalanacağı yazıldı. AK Parti Grup Başkanvekili Elitaş ise iittifak edilen yaşın daha aşağı olduğunu açıkladı.
AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, bedelli askerlikle ilgili düzenlemeye önümüzdeki haftasonu nokta konulacağını söyledi. Elitaş, CHP Grup Bakanvekili Akif Hamzaçebi'nin 'kuzu kuzu bizim çizgimize geldiler' sözüne ise sert tepki gösterdi.

12 Haziran seçimlerinden sonra ''kuzu kuzu gelecekler AK Parti bizim dediğimiz yapacak' dediklerini hatırlatan Elitaş, şöyle devam etti: 'Ne olur, lütfen ne metin istiyorsanız hazırlayın, getirin imza atalım. Onurumuzu zedelemeyin, bize yardımcı olun' dedikleri yemin krizinin ezikliğini yaşıyorlar. Görüşmelerde bulunan birisiyim. Onlar eğer bu konuda daha farklı giderlerse bizim perde arkasını açıklamamız onları çok incitir. Onun için kuzu kuzu gelip, tükürdüklerini yaladılar, diz çöktüler ve TBMM'de yemin ettiler. Bunu içlerine sindirsinler. Hataları ile yüzleşsinler. Hataları başkalarına çamur atarak, şarkı sözü söyleyerek, işi magazinleştirmeye çalışmasınlar.

İTTİFAK EDİLEN YAŞ 27


Elitaş, TBMM'de gazetecilerin sorularını cevapladı. Bedellide yaşla ilgili çok fazla talep olduğunu dile getirerek, şuana kadar en düşük yaş teklifinin 23 olduğunu ifade ederek, 'Üzerinde ittifak edilenin ise 27 ve üzeri olarak söyleniyor. TSK'nın ihtiyacı ile değerlendirmek lazım. Bakanlar Kurulu'nda konu gündeme geldi. AK Parti MYK'da gündeme gelmiş olabilir. Önümüzdeki işin son noktası konulacak. Salı günü gündeme gelebilir. Tasarı haline geldikten sonra TBMM'ye gönderirler. TBMM kendi takvimi içinde bunu değerlendirir. Komisyonlarda görüşüldükten sonra genel kurula gelir. Öncelik olduğuna göre, TBMM vereceği karar çerçevesinde görüşülür. Siyasi partilerin olumlu yaklaşımı olduğunu biliyorum, CHP ilgili kanaatim net değil. Grup başkanvekilinin biri hayır diyor, Genel Başkan destekliyoruz diyor. CHP'nin sözcüsünün kim olduğu karışık. Herhalde genel başkanın söylediğini itibar etmek gerekir.' Diye konuştu.

CHP'nin bedelli askerliğin halk oylamasına götürülmesi yönündeki teklifi de hatırlatılan Elitaş, kanunların hiç zaman halk oylamasına götürülemeyeceğini vurguladı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Time dergisine kapak olmasını 'güzel, olumlu bir şey' şeklinde değerlendiren Elitaş, şöyle devam etti: Türkiye'nin bir liderinin önemli bir dergiye kapak olabilmesi, bizim için önemli bir hadise. Eskiden Türkiye Cumhuriyeti'nin dünya haritası üstündeki yerini bilmeyenler, turkey dediğinizde gülümseyenler, bugün Türkiye dediğinizde Başbakanı ile Cumhurbaşkanı ile ekonomik krizde ayakta durmasıyla hatırlanan bir ülke. AB tarafından sırt çevrilirken, hayranlıkla izlediği ülke. Önceden AB liderler ile görüşürken, ezik vaziyette iken bugün AB'ye ekonomi dersi verebilecek ülkesi olması, gurur verici bir hadise.

Müslüman Kardeşler'in Suriye'ye müdahale edilecek Türkiye yapsın önerisini de değerlendiren Elitaş, Türkiye'nin kararlarını kendisinin verebileceğini ifade ederek, komşusu olan bir ülke ile kendi arasındaki müdahalenin doğru bir anlayış tarzı olmadığını kaydetti.
Advertorial
Bu Habere Oy Verin
Bu Haber Oylanmadı. İlk Siz Oy Kullanın.
Bu Habere Yorum Ekle
 • Misafir
  21.11.2011 00:45
  kanuniye yorum yapan arkadasalara
  arkada$lar ben bir seyi mudafa ediyorsam bo$una degil ben daglarda sizler icin millet icin arkada$larim ile beraber 11 ay yattim cocuk ta degilim orta ya$lara geldik ama kendimi bu gun itibari ile soyluyorum askerlikten korkanlarin yerine yine giderim HER TURK ASKER DOGAR turk olmayanlarda zaten askere alinmiyordu bir zamanlar bu vatanin askerlikten kacanlar tarafindan zaten korunmaya ihtiyaci yok ANADOLU GENCLIGI YETER selemlar
 • Misafir
  19.11.2011 09:32
  YAZILAR
  UMARIM MEMLEKETİMİZE HAYIRLI OLUR.25 YAŞ UYGUN BEDEL KONUSUNA GELİNCE ÜLKE EKONOMİ ŞARTLARI GÖZ ÖNÜNE ALINMALI MAKSİMUM RAKAM 15 BİN 25 YAŞ ÜZERİNDEN ŞART ARANMAMALI BENCE
  AMA KARAR BU DEFA MİLLETİN DEĞİL HÜKÜMETİN SANIRIM HER KESİMİ ÜZMEYECEK BİR MEBLAĞ ORTAYA ATILIR.HAYIRLISI...
 • Misafir
  19.11.2011 09:07
  Sadece öneri...!!!
  bedelliden gelecek paraların neyeye aktarılacağı çok açık van deprem zedelerine.şimdi sorum şu bir kesime şirin görünmek içinmi bu yaygara ? önerimse şu:Askere gitmeyenden alınan bedeli aslanlar gibi askerlik yapanlara harcayarak askeri araç ve giderler için kullanmak daha uygun olurdu.zira 1999 deprem zedelerin hala kalıcı konutları yok.öncelik kimde sizce?
 • Misafir
  19.11.2011 08:54
  KANUNİ YORUMUNi YAPANA CEVABEN
  Rahmetli özal TİME kapak olmadı .şükrü saraç oğluve adnan menderes kapak oldu başbakan olarak herşeyde komplo arıyacaksak Atatürkten başlamak gerek önce...saygılarımla...
 • Misafir
  19.11.2011 03:12
  kanunsuz
  ne bekliyorsun oyunun icinde oyunumu.icimizdekiler temizlenmedikce rahatmi var.
  diyorsun ki kanimin son damlasina kadar.
  daha cocuksun sen.dunyada insanlar baska seyle ugrasirken biz bekcilik yapiyoruz.
  bekcilik yapacagimiza iyi bir bekci kopegii alalim gelenlere havlasin.
  biktim giden canlardan.hepsi insandi hepsi canimizdi.
  ama bu askerlik olmasa daha iyi olacak.istiyen gitsin hic degilse kim ne anlariz.ic ice oluruz talebeyle ugrasmayiz.
 • Misafir
  19.11.2011 00:19
  KANUNI
  o bahsedilen dergi yani time dergisine daha once iki tane ba$bakan daha kapak olmu$ yanilmiyorsam rahmetli adnan menderes ve turgut ozal ikiside bir $ekildi oldu biri idam edildi birisi sozde kalp krizinden oldu bizde inandik sira ba$bakanami geldi yoksa bu herifler onuda kapak haber yapti birde askerlik konusunda aziz $ehitlerimizin ve gazilerimizin hakkini nasil odeyecekler merak ediyorum dogrusu bende bir anadolu genciyim bu $erefli meslekte her an yerimi almaya hazirim bizler bu vatanida bekleris onlarin namusunuda bekleriz bu vatanin bedelli diye gozunu meclise dikenlere ihtiyaci yok biz bir olur bin diriliriz yok ben kanaatimce bu vatanin bedava bizler icin kazanilmadiginin davasini guduyorum kani dokulen $ehitlerimizin kemikleri sizlamasin turk gencligi duyarli olsun istiyorum PARASI OLAN VERSIN PARAYI KURTARSIN CANINI
  PARASI OLMAYAN VERSIN CANINI KORUSUN VATANINI helal olsun tum parasi olmadan canini ortaya koyup vatanini savunan fakir vatan evlatlarina
 • Misafir
  18.11.2011 23:56
  takip ediyorum
  kemal kılıçdaroğlunun oğlu 27 yaşında kaçıyor askerden tutun kaçmasın.
 • Misafir
  18.11.2011 23:44
  Profösyönel orduya geçiş adımı bence
  Profösyönel orduya geçiş adımı bence bu eskisi kadar şehit vermeyiz ordunun yeniden dizayn edilmesi lazım
 • Misafir
  18.11.2011 18:08
  ya boşverin onu bunu da
  yasa çıktıktan sonra takip edin bakın hemen kimlerin çocukları yararlanmak istiyor ama iyi takip edin
 • Misafir
  18.11.2011 17:24
  yazık
  evet arkadaşlar kredi kartına askerlik kampanyası başladı... extra da da vatan borcu yazıyor.