Haber365 Ana Sayfa » Gündem » Başbakan'dan Zirve Sonrası İlk Açıklama

Başbakan'dan Zirve Sonrası İlk Açıklama

Başbakan'dan Zirve Sonrası İlk Açıklama
06.06.2012 Çarşamba 22:19
Bu Habere 5 Yorum Yapıldı
Bu Haber 3056 Defa Okunmuştur
Başbakan Erdoğan, AHaber'de gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Erdoğan, Kılıçdaroğlu ile gerçekleşen görüşme ile ilgili ayrıntıları aktarırken, Uludere'den BDP'ye, Başkanlık Sisteminden kürtaja çeşitli konulara da değindi.
Başbakan Erdoğan, A Haberde Mustafa Karaalioğlu, Taha Akyol, Ekrem Dumanlı ve Erdal Şafak'ın sorularına cevap verdi.

Başbakan Erdoğan, Kılıçdaroğlu'nun getirdiği önerinin şu an için işlerliğinin olmadığını buna karşı bir teklif sunduklarını belirtirken "Bugün Meclis'teki bir parti kendi iradesi ile hareket etmiyor. Örgütün çizdiği bir yolda siyaset yapıyor" dedi.

"CHP BİZE ÖNERİYLE GELMEDİ"

"Dürüst olacağız. Bize bir öneri paketiyle gelmediler. Uzlaşma komisyonu baştan çöktü ama gelin biz CHP ve AK Parti olarak adımlarımızı atalım."

"Bizim yapmakta olduğumuz şeyler var. Terör örgütünün parlamentodaki uzantısı kendilerine gelen talimatlar çerçevesinde çalışıyor. Bunlar demokratik hayata İrlanda'da olduğu gibi katılamıyorlar."

"Biz şu anda ana muhalefet iktidar birlikte çalışmaya başlasak, diğer muhalefet nasıl işin yanlış noktasında olduğunu görecek. Ben baştan beri söylüyorum benim ön yargım ön kabulüm yok. Somut adımları birlikte atalım."

HABUR MHP VE BDP'YE KURBAN EDİLDİ

Başbakan Erdoğan, Habur'daki niyetimiz MHP ve BDP tarafından kurban edildi. Orada niyetimiz çok samimi idi. Bugün MHP Meclis'te bu alanda attığımız bütün adımları tamamen reddetmektedir. Bu bölge terör bölgesi, orada kaçakçılar gelip giderken biz Hantepe facasını yansıdık. Orada Tümgeneral katır zannettikleri için ateş açmadıklarını söyledi.

MHP'NİN TAVRI

Terör konusunda yapılan görüşme çağrılarına olumsuz yanıt veren MHP Lideri Devlet Bahçeli'yi eleştiren Başbakan Erdoğan, MHP'nin uzlaşmaması nedeniyle Toplumsal Mutabakat Komisyonu'nun kendiliğinden çöktüğünü savundu.

Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: "Toplumsal Mutabakat Komisyonu dendiği anda MHP Genel Başkanı hemen sert bir açıklamayla her tarafı toz dumana kavuşturdu. Ben artık üzülüyorum, muhalefetin içinde böyle bir genel başkanının ağzından bu tür ifadelerin, 'ihanet üçlüsü', 'şeytan üçgeni' gibi ifadelerin kullanmasını kendisine yakıştıramıyorum. Bu tarz randevuları kabul etmeyebilirsiniz.

Ben 3 kez randevu talebinde bulundum Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı olarak, bu randevu taleplerimin hiçbirine olumlu yanıt vermedi. MHP'nin bu cevabından sonra zaten Toplumsal Mutabakat Komisyonu da kendiliğinden zaten düşmüş oluyor. Parlamento içindeki partiler arasında böyle bir mutabakat demekki sağlanamıyor. Akil insanlar grubuna gelince, o da buna bağlı olarak düşmüş oluyor. Terörle mücadele konusunda parlamento içerisinde elini taşın altına koyan insanlar olarak, aldığı ilimle, siyasette verdiği mücadeleyle de hepimiz zaten akil insanları oluşturuyoruz."

'Uludere Olayı Sadece Kaçakçılık Değil' haberinin videosunu izlemek için tıklayınız..

ULUDERE OLAYI SADECE KAÇAKÇILIK DEĞİL

Uludere ile ilgili anlık istihbarat olmadığını anlatan Erdoğan, sağ kalanlardan birinin ifadesine göre atışlara rağmen yola devam ettiklerini söylediklerini anlattı. Erdoğan, orada bir hata olduğunu, bölgeye bakanları parti yetkililerinin ve eşinin dahi gittiğini söyledi. Erdoğan bu konuyla ilgili soruşturmanın devam ettiğini, bunun hemen bitmesini beklemenin doğru olmayacağını söyledi.

Uludere ile ilgili tazminat konusunda 4 misli tazminatı verdiklerini, ancak belli bir merkezden anında tepki geldiğini söyledi. Erdoğan, Uludere'de sadece kaçakçılık olmadığını aynı zamanda terör örgütüne gelir sağlayıcı bir faaliyet gösterildiğini söyledi.

Başbakan Erdoğan, Irak'ın çok zor bir dönemden geçtiğini belirtirken Kuzey Irak'ın çok önemli bir konumu olduğunu Türkiye'nin Ozal'dan beri bölgeye özel önem gösterildiğini, o bölge insanlarına her türlü desteğin verildiğini dile getirdi. Türkiye olarak bundan sonraki süreçte Kuzey Irak'taki insanları yalnız bırakmayacaklarını söyledi.

'BDP Kürtlerin Temsilcisi Değil' haberinin videosunu izlemek için tıklayınız..

'BDP KÜRTLERİN TEMSİLCİSİ DEĞİL'


Hürriyet Gazetesi yazarı Taha Akyol'un 'Doğu ve Gündeydoğu'daki oy oranlarınızı araştırdığınızı biliyorum. Sonuçlar nasıl' sorusuna Başbakan Erdoğan, 'Tabi biraz stabil seyrediyor ama artış var. Bizim oradaki vatandaşlarımızla gönül birliğimiz var. BDP sadece kendisini Kürtlerin temsilcisi sanıyor. Hayır kardeşim değilsin ya.. Tamam belli bir temsilin var ama. Sen Kürtlerin tek temsilcisi değilsin.' sözleriyle cevap verdi.

"BARZANİ ÇOK CİDDİ BİR DURUŞ SERGİLEDİ"

"Irak sınırındaki bütün giriş çıkışlarda sıkıntılar var. 3 tane yeni kapı için adım attık."

"Başta Mesut Barzani olmak üzere bir takım olumlu adımlar atıyor. Her ne kadar istediğimiz noktada değilse de belli adımlar atılıyor. Neçirvan Barzani ile yaptığımız görüşmelerde de olumlu adımları görüyoruz. Irak şimdi ciddi bir sıkıntı var. Sayın Barzani Irak'ta çok ciddi bir duruş sergiledi."

"Orada yeni bir açılım ortaya çıkacak. Kuzey Irak'ın bizimle ilişkilerin geleceğe yönelik olmazsa olmazları var. Özal zamanından beri pasaport yardımları falan da söz konusu. Güneydoğu'da Saddam zulmünden kaçan milyonlarca insanı ağırladık. Ben 94 yılında belediye başkanıyken onlarca TIR'la yardımlar gönderdik."

"Barzani olanlardan rahatsız. Biz silahı bırakmalarını kendilerinden isteyeceğiz. Biz Türkiye ve bizim aramızda sıkıntı olamaz diye bu adımları atacağız dedi. Ülke terki gibi seçeneklerle orada bir takım adımlar atılabilir."

"MİT MÜSTEŞARINI ŞÜPHELİ YAPAMAZSINIZ"

"Özel Yetkili Mahkemeler tartışması MİT Müsteşarımın ifadeye çağrılması ile başladı. Burada yargı her şeyi bir kenara koyup yürütme alanına girme gibi bir adım attı. Siz hangi şartlarda MİT müsteşarını dinleyebilirsiniz bu belli. Şüpheli sıfatıyla çağırırsanız burada her şey alt üst olur. Burada devletin tekerine çomak sokmak gibi olur."

"Benim müsteşarımın kimseye OSLO'da falan bir yazı vermek gibi bir şey söz konusu olamaz."

"Bölücü terör örgütlerinin sitelerinde çıkan yazıları delil olarak iddianameye koyarsanız olmaz. MİT müsteşarım adaya giderken bile 'terörle mücadele konusunda ne yapabiliriz'in mücadelesini veririz diyorlar."

'Alacaksanız Beni Alın' haberinin videosunu izlemek için tıklayınız..

"ALACAKSANIZ BENİ ALIN"

"Ben ilk olarak Emre Bey'le bu süreci başlattım. Yardımcıları olan hanımefendi de bu süreçte aynı adımları attı. Burada iyice çizmeyi aşan bir adım atıldı. Bana bağlı olan müsteşarımı alırsanız ben durmam. Ha alacaksanız beni alın. Yargı kalkıp burada yardımcı olmak yerine bu kadar önemli kurumları bir şüpheye sevk ederse nasıl çalışacaklar."

"Ondan sonra siz çalıştıracak insan bulamazsınız. Bu ister istemez 'Biz devlet içinde ayrı bir devletiz' diyerek Cumhurbaşkanı'na kadar herkesi çağırırım diyebiliyor. Çağırdım oldu diyebiliyorlar."

YARGI DEĞİŞİKLİĞİ

"Tutuksuz yargılanabilecekken tutuklu yargılanan insanlar var. Askerdir gazetecidir.."

"Bu süreci bizim çok daha farklı bir şekilde yumuşatarak adımlar artmamız gerekli. Yargıya olan güven artmışken azalmaya başladı."

"Yargıyla ilgili değişikliği karşımıza dikilen bütün partilere rağmen gerçekleştirdik."

"'Polis şöyle dövdü, böyle dövdü' diyorlar.. Avrupa'ya bakın dayak nasılmış görün. Bizim polisimiz dayak yiyor. Şehit oluyor..."

"İdamla ilgili konuları müzakere etmedik. Sadece 5 yıl konusunu görüştük. Önümüzdeki hafta yeniden gözden geçireceğiz. Önergeyle bunlar düzeltilebilir."

"Bizim bütün derdimiz, cezaevlerini daha iyi şartlara kavuşturmak, tutuklu sevklerini daha güvenlir ve hızlı kılmak."

SES KAYITLARINA CEZA GELECEK Mİ

"Geçmişten bu yana medya ile alakalı yaşanmış bazı sıkıntılar var. Bunu da batı standartlarına göre çözmek istiyoruz. Söylediklerinize vakıf olmadığım için birşey diyemem, ama bunları arkadaşlarımla müzakere edeceğim."

BAŞKANLIK SİSTEMİ GEREKLİ Mİ ?

"Bana göre üç tane başlık var: Başkanlık sistemi, yarı başkanlık sistemi ve partili başkanlık sistemi.. Bir de şimdiki sistem.. Bizim derdimiz rejimle değil, sistemi nasıl verimli kulanabiliriz. Nedense bazıları çok çekiniyor. Neden? Bırakın konuşulsun, tartışılsın. Dünyada bu nasıl çalışıyor, bunun bilinmesinden ne zarar gelir?"

"Şunu net görmek lazım: Partinin mücadelesi olsa (Demokrat-Cumhuriyetçi) bir daha ki seçime gidersin.. Ancak biz böyle düşünmüyoruz. ABD'deki yönetim mekanizması çok daha iyi. Başkanın aldığı yetkiyi çok rahat ve süratli kulanma yetkisi var."

"Cumhurbaşkanı icranın başıdır. Biz sadece teklif ederiz. Bunu çok daha iyi bir noktaya getirmek istiyoruz. Böyle bir adımın atılmasını çok daha isabetli buluyorum. Çünkü artık halkın seçtiği bir Cumhurbaşkanı var."

"Cumhurbaşkanlığı olayı parlamentoda sıkıntıya düştüğü dönemde bir parti, 'şöyle şöyle yaparsanız sizi destekleriz' demişti. Ancak oylamaya bile katılmadılar. Zaten o partiden de eser kalmadı.. Bazıları yazıyor, çiziyor ama ben bunu yaşayarak söylüyorum."

EKONOMİ

"Arap Baharı dindikten sonra Türkiye için çok ciddi pazarlar oluşacak. Dünyanın en güçlü firmaları ' nasıl başarılı olduğumuz' soruyorlar. Bu başarıyı kaybetmememiz lazım. Eksiklerimiz muhakkak vardır. Ama bunlara rağmen yol alıyoruz."

"..Eğer bakanlık mamakları, Devlet Bakanlığı olarak kalsaydı, kimlikten başka birşey olmayacaktı.."

'Yeni Başbakan Kim Olacak?' haberinin videosunu izlemek için tıklayınız..

YENİ BAŞBAKAN KİM OLACAK?

(Gülerek) Şimdi bu soruda hukuk da var matematik de var..

SEZARYEN

Özel hastanelerde doğumların yüzde 90'ı sezaryen.. devlette yüzde 50.. Halkı buna şartlandırıyorlar. 'buradan kalkamayabilirsin' gibi telkin veya korkutmalarla işi bitirip para kazanıyorlar.."

"İşin başka bir gerçeği de gizli bir nüfus planlaması var. Türkiye'nin yaş ortalaması 29. Bununla devam edersek, 2037'de nüfusumuz yaşlanacak. Avrupa gibi çöküşe geçeceğiz."

'Kürtaj Konusu Gündem Değiştirmek Değil' haberinin videosunu izlemek için tıklayınız.

KÜRTAJ

"Dini temeli olmayan bir propaganda var. Vücut senin değil. Tabii bu yaklaşım dinsel ve kültürel olarak değişir. Burada inancımız ve geleneklerimiz buna karşı çıkıyor."

"Anayasamızda çocuk yaşama hakkını ana rahmine düştüğü andan elde eder. Bunlar varken kalkıp 'bu vücut benim' demek akıl karı değildir. Herşeyden önce hayat hakkını savunmak zorundayız ve görevliyiz. Diğer tercih hukuka saygısızlıktır."


Advertorial
Anahtar Kelimeler
Bu Habere Oy Verin
Bu Haber Oylanmadı. İlk Siz Oy Kullanın.
Bu Habere Yorum Ekle
 • Misafir
  07.06.2012 15:08
  murat
  BAZI ARKADAŞLAR DİYOR Kİ MUHATAP ALMAYALIM AMA ŞUNUN BİLİNMESİNİ İSTERİM Kİ ARTIK SADECE SAVAŞARAK BU İŞ ÇÖZÜLMÜYOR TÜRKİYE 30 YILDIR SAVAŞIYOR HİÇ Bİ NETİCE YOK BU İŞ HEM DAĞDAKİLERLE SAVAŞARAK HEM MECLİSLERDEKİLERLE KONUŞARAK OLUR BAKIN İSPANYAYA ETA ÖRGÜTÜNDEN SADECE SAVAŞARAK MI KAZAN DI ARTIK SADECE SAVAŞ YETMİYOR GENCECİK BEDENLER BOŞ YERE ÖLÜYOR HEM SAVAŞ HEMDE MÜZAKERE YOLUYLA ÇÖZÜLÜR BU İŞ
 • Misafir
  07.06.2012 14:52
  bitirene kadar devam mı?
  akıl vaaar mantık var. adamların dünyanın her yerindeler. alınlarında terörist mi yazıyor ki gördüğünü temizleyesin. adamlar demokrasi denen düzen sayesinde mecliste vekillik yapıyorlar. siz onu bunu bırakın da türkiyedeki kürtlerin tamamı bu partiye oy vermiyor ona şükredin yoksa 250 milletvekili çıkarabiliyorlar. önemli olan terörle mücadelede kararlılıkla devam ederken , meşru zeminde her yolu kullanarak kanallarını tıkamak olmalı. yoksa bitmesi mümkün değil..............
 • Misafir
  07.06.2012 11:37
  Gereksiz
  Chp Çözüm Sunmuyor Her Zaman ki Gibi Biz Yanınızdayız Birşeyler Yapalım Diyor Ama Yanınızda Dururkende Birşeyler İstiyor Her Zaman ki Gibi Şu olsun Bu olsun Gibi...
 • Misafir
  07.06.2012 09:32
  xx
  bu bdp veya pkk yı muhatap alıp bunlara birşeyler vererek terörü bitireceğinizi sanıyorsanız yanılıyorsunuz.siz açılım yaparken onlar daha fazla öldürmeye çalışmadılar mı? istediklerinin hepsini verin bu defa tam bağımsızlık isteyeceklerdir.tek yol var.sonuna kadar yok edinceye kadar mücadele.sakın birşeyler verme yolunu açmayın.sakın.
 • Misafir
  07.06.2012 08:40
  birsi
  ne zaman uzlaşdınız ki zaten niyet yok sizde chp ne kadar gelsene boş...