Haber365 Ana Sayfa » Gündem » Başbakan'dan Pakistan Dönüşü Önemli Açıklamalar

Başbakan'dan Pakistan Dönüşü Önemli Açıklamalar

Başbakan'dan Pakistan Dönüşü Önemli Açıklamalar
23.11.2012 Cuma 03:07
Bu Habere 14 Yorum Yapıldı
Bu Haber 8939 Defa Okunmuştur
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Pakistan ziyareti dönüşünde uçakta bulunan gazetecilere çok önemli açıklamalar yaptı.
Erdoğan, 'silahların susması halinde' değil, Kandil ve Mahmur'da bulunan PKK'lı teröristlerin silah bırakmaları halinde; başka ülkelere gidebileceklerini söyledi.

İsrail-Hamas arasında ilan ateşkese ilişkin etkin politikayı Türkiye, Mısır ve Katar'ın yürüttüğünü belirterek, ABD Başkanı Barack Obama'dan daha adil bir yaklaşım beklediklerini söyledi. "Temennimiz İsrail'in ateşkese uymasıdır. İsrail bozmamalıdır. Hamas'ın ateşkesi bozacağına inanmıyorum" diyen Erdoğan, Gazze'ye ne zaman gideceğinin sorulması üzerine, "Tarihler açıklanmaz. Gazze'ye ansızın gidebilirim" dedi.

Türkiye'nin NATO'dan talep ettiği patriot füze sistemi konusunda Rusya'nın açıklamalarını da eleştiren Erdoğan, "Rusya'nın yaptığı açıklamaları çok yanlış buluyorum. Kendisiyle alakası olmayan, Türkiye'nin iç meselesini kendi meselesi gibi gösterme yaklaşımı yanlış. Mesele füzelerin savunma amaçlı yerleştirilmesi olayı" diye konuştu. Merkezi yönetimle Kuzey Irak yönetimi arasındaki sürecin endişe verici olduğunu kaydeden Erdoğan, "Bu çatışmanın arkasında petrol paylaşımı yatıyor dediğim için Maliki rahatsız olmuş. Irak merkezi yönetiminin zihniyeti ile anlaşma sıkıntımız var" şeklinde konuştu.

Başbakan Erdoğan, açlık grevlerinin sona ermesinde Öcalan'ın da rolünün olduğu ve muhtemel bir ateşkes için devreye gireceği yönündeki iddialara ilişkin de, "Silahların susturulması çözüm değil, silah bırakılması lazım" dedi. Başkanlık sestemine ilişkin tartışmalara da değinen Erdoğan, "Dünyadaki başkanlık ve yarı başkanlık sistemleri iyi araştırılsın. Geleneklerimize göre yeni bir sistem ortaya koymamız lazımn. Böyle bir şey olsun demiyorum ama valililerin de seçimle işbaşına gelmesi tartışılmalı" diye konuştu.

"PAKİSTAN VE ENDONEZYA D-8 ADINA SURİYE'YE GİDECEK"

Başbakan Erdoğan, Suriye konusunda D-8 ülkeleri adına Pakistan ve Endonezya'nın çalışma yapacağını belirterek, "Her iki ülkenin Dışişleri bakanları 15 gün içinde Suriye'ye gidecek ve Esad'la görüşecekler. Türkiye'deki kampları inceleyecekler" dedi.

"İRAN, SURİYE'Yİ İNANMADAN SAVUNUYOR"

Başbakan Erdoğan, İran'in Suriye'ye desteği konusunda, "İran Suriye'yi kararlı bir şekilde savunmaktan çok, inanmadan savunuyor. Beşar Esad'ın yanında konuşlanmış durumda, geri adım atmıyor" diye konuştu.

"İSLAM DUNYASI KENDİ GÖBEĞİNİ KESMELİ"

Erdoğan, ayrıca, "Elimiz kolumuz bağlı kalamayız. İslam dünyası kendi göbeğini kesmeli" dedi.

"EN ETKİN POLİTİKAYI TÜRKİYE, MISIR VE KATAR YÜRÜTTÜ"

Erdoğan, İsrail ile Hamas arasında ilan edilen ateşkesle ilgili süreci de anlattı. Erdoğan, bu süreçte en etkin politikayı Türkiye, Mısır ve Katar'ın yürüttüğünü söyledi. Erdoğan, "Ateşkes görüşmeleri Mısır öncülüğünde yürütülsün diye kararlaştırdık. Halid Meşal'in de devreye alınması ile dörtlü ayak oluştu. Ateşkesin bir an önce başlaması gayretindeydik. Clinton'ın İsrail'e gelişine kadar bir adım atılamadı. Misir ziyaretinin gizli tutulması bunu gösterdi. Sadece ateşkese yönelik sinyaller geldi" ifadelerini kullandı.

"ANSIZIN GAZZE'YE GİDEBİLİRİM"

Başbakan Erdoğan, Gazze'ye ne zaman gideceğinin sorulması üzerine, "Tarihler açıklanmaz" dedi. Bu yöndeki ısrarlı sorular üzerine Erdoğan, "Gazze'ye ansızın gidebilirim" şeklinde konuştu.

"REKLAM FİLMİNDE BEN OYNAMADIM"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Barack Obama'nın 2. kez başkanlığı döneminde dünyanın kendisinden adil bir yönetim ve yaklaşım beklediğini kaydederek, ilginç bir göndermede bulundu: "Obama'nın kazanmaması için reklam filminde ben oynamadım. Oynayan kim? Netenyahu oynadı."

"İSRAİL BOZMAZSA HAMAS'IN ATEŞKESİ BOZACAĞINA İNANMIYORUM"

Başbakan Erdoğan, ateşkesle ilgili olarak da, "Temennimiz İsrail'in ateşkese uymasıdır. İsrail bozmazsa Hamas'ın ateşkesi bozacağına inanmıyorum" dedi. Türkiye'nin her zaman Gazzelilerin yanında oldugunu söyleyen Erdoğan, "150 yataklı bir hastane yapıyoruz. Önümüzdeki tarihlerde açılacak. İnşallah İsrail bu hastaneyi bombalamaz" şeklinde konuştu.

"ADAM GİBİ ÖLELİM" SÖZLERİ

Başbakan Erdoğan, Gazze'ye destek için söylediği "Öleceksek adam gibi ölelim" sözünün ne anlama geldiğinin sorulması üzerine; "Hayat şöyle böyle geçiyor. Önemli olan bir davanın mücadelesini vererek ölebilmek" ifadelerini kullandı.

PATRİOTLAR VE RUSYA'NIN TEPKİSİ

Türkiye'nin NATO'dan talep ettiği 'Patriot'lar konusunda Rusya'nın açıklamalarını eleştiren Başbakan Erdoğan, "Rusya'nın yaptığı açıklamaları çok yanlış buluyorum. Kendisiyle alakası olmayan, Türkiye'nin iç meselesini kendi meselesi gibi gösterme yaklaşımı yanlış. Mesele füzelerin savunma amaçlı yerleştirilmesi olayı" dedi.

SORUN PETROL

Başbakan Erdoğan, Irak'ta yükselen tansiyonla ilgili sorular üzerine şunları söyledi: "Merkezi yönetimle Kuzey Irak yönetimi arasındaki süreç endişe vericidir. 'Bu çatışmanın arkasında petrol paylaşımı yatıyor' dediğim için Maliki rahatsız olmuş. Irak merkezi yönetiminin zihniyeti ile anlaşmada sıkıntımız var."

ÇÖZÜM SİLAHLARIN BIRAKILMASI

Başbakan Erdoğan, açlık grevlerinin sona ermesinde Öcalan'ın da rolünün olduğu ve muhtemel bir ateşkes için devreye gireceği yönündeki iddiaların sorulması üzerine şöyle konuştu: "Silahların susturulması çözüm değil, silahın bırakılması lazım. Silah teröristin elinde duruyorsa bu çözüm degildir. Vakti saati geldiğinde silahlar yeniden patlayabilir. 'Biz farklı ülkelere gidebiliriz' derlerse olabilir. Örgütün önemli bir kısmı Kandil ve Mahmur'da bulunuyor. Bunlar farklı ülkelere gitmek isterse gidebilir."

AÇLIK GREVLERİ

Başbakan Erdoğan, açlık grevlerinin Öcalan'ın talimatıyla sonlandırıldığı tartışmalarının sorulması üzerine de, "Hükümet el atmıyor diyorlardı. Çözüme ulaşılınca da 'İmralı'nın sözüyle yaptı' diyorlar. Önemli olan üzüm yemek. Çözüm bulmak, çözüm üretmek" dedi.

"YÜZDE 40 BAŞKANLIK İSTİYOR"

Başbakan Erdoğan, başkanlık sistemi tartışmalarının sorulması üzerine, son yapılan anketin sonuçlarına atıfta bulunarak, "Halk yüzde 40'ın üzerinde başkanlık sistemine olumlu bakıyor. Dünyadaki başkanlık ve yarı başkanlık sistemlerinin iyi araştırılıp, geleneklerimize göre yeni bir sistem ortaya koymamız lazım. Böyle birşey olsun demiyorum ama, valilerin de seçimle işbaşına gelmesi tartışılmalı" diye konuştu. İki gun önce yaptırdığı anket sonuçlarına göre halkın yüzde 50'sinin AK Parti'yi desteklediğini belirten Başbakan Erdoğan, "Son anket 2011 seçim sonuçları ile paralel çıktı. Yüzde 50 görülüyoruz. CHP daha düşük. MHP'de ise çok az düşüş var" dedi.

SEÇMELİ DERSLER

Okullarda uygulamaya konulan seçmeli dersler ile ilgili de açıklamalarda bulunan Erdoğan, "Kuran'ı Kerim ve peygamberin hayatını 450 bin kişi, Kürtçe'yi 20 bin kişi seçti" ifadelerine yer verdi.
Advertorial
Bu Habere Oy Verin
Bu Haber Oylanmadı. İlk Siz Oy Kullanın.
Bu Habere Yorum Ekle
 • Misafir
  24.11.2012 07:51
  aslan başbakanum
  siz gelmiş geçmuş en iyu başbakansınuz
 • Misafir
  24.11.2012 06:27
  soyletecek cok seyi olana
  Sen bu mantikla dinden imandan bahsedecek son insansin. Tabikide umetin sorunlariyla ilgileneceksin. Sadece Turklerin deyil. Sen diyorsunku sadece kendi milletime baksin ummetten banane, sonrada dinden imandan bahset. Islam senin gibi dar kafalara cok buyuk gelir kocum. Iyi dusun bunu.

  Ya ummete calisacan ki insanlik kurtulsun, yada Allah korusun cehenneme ODUN diye gidersin mazAllah.
 • Misafir
  23.11.2012 22:06
  hadi ordan
  10 bin doların varmı varsa fazlasını infak et hadi canım.rakamlarla işgüzarlık yapma faiz sistemi devam ettiği sürece seni böyle rakamlarla uyuturlar uyumaya devam et.iyi uykular
 • Misafir
  23.11.2012 18:33
  nerede kararlılık
  Bu ülkenin askerini polisini sivil insanını öldürenler silah bırakınca af mı olacak gidip başka ülkede yaşayacaklarmış zaten adamlar her yerde ülkeyi bölmek için çalışıyor.

  Türkiye pkk terörünü kökünü kazıyarak bitirmeli bunu gören terörist devletten korkarmı hayır.
 • Misafir
  23.11.2012 15:05
  Mısır İzin verirse karadan GİDER.Ama Denizden GİDEMEZ.. !!
  .
 • Misafir
  23.11.2012 14:41
  Kendi Fikirlerini söylemiş..
  Bütün ülke liderlerinin ortadoğu hususunda kendisi ile aynı görüşte olmadığı muhakkak..Benim anlamadığım Türkiye ortadoğu için bu kadar kendini paralarken aynı hassasiyeti Yunanlıların son iki yılda sessiz sedasız İŞGAL ettiği Bulamaç ve Koyun adaları için NEDEN GÖSTERMEDİĞİ? Kaldıki O adalar Atlantik ortasında değil anlı şanlı donanmamızın Komutanlığının dahi AKSAZ deniz üssünden dürbünle görebileceği mesafede..Türk halkı uzun zamandır bunun cevabını istiyor.Suriyeyeye karşı bu kadar KARTALKEN Yunanistana karşı ortada işgal olmasına rağmen neden bu kadar SERÇEYİZ ? Tamamen çökmüş olan bir Yunanistandan ve Avrupa birliğinden bu kadar çokmu KORKUYORUZ? Bu ADA meseleleri halledilmeden Türkiyenin başka hiç bir uluslararası sorunla ilgilenmeye hakkı yoktur...Özetle ADALARIMIZI GERİ İSTİYORUZ..DONANMA GİTSİN VE GERİ ALSIN.. İşte bu kadar....
 • Misafir
  23.11.2012 12:32
  Artık gizlediğin şeyleri de açıkla!
  Başbakan gittikçe daha çok dağıtmaya başladı.Artık dün konuştuğunu bugün tekzip ediyor.Birde bunun bu söylediği şeylerde doğru konuşmadığı,konuları saptırarak yanıtladığı görülüyor ve gittikçe inandırıcılığını yitirdiğine de tanık oluyoruz.Her bir satır aralarında bir samimiyetsizlik,kamuoyundan gizlediği şeyler ve entrikalar net olarak hissediliyor.
  PKK ile tamamen hezimet,zillet,teslimiyet ve Yoguslavyalaşmak zemininde bir müzakere yürüttüğü aşikardır.Bunu biliyoruz da,ancak başbakanın kamuoyuna açıklamaktan korktuğu şey olan PKK'e verdiği tavizler noktasında düğümleniyor.Yani ağzındaki baklayı açıklamaktan korktuğu için işi zamana yayarak ve alıştıra alıştıra bu işi yapmaya çalıştığını artık tüm Türkiye bilsin ve duysun!! Tek kelimeyle giden,yaralanan veya bu uğurda sakat kalan kendi ve de babasının kesesinden gidiyor.
  Kısaca Türkiyenin şimdiki durumunu böyle izah etmek mümkün.
 • Misafir
  23.11.2012 12:29
  ERDOGAN OLMASA
  BAKTIM Bİ KAÇ YORUMADA HERKES KEDİ KENDİNİN ETRAFINDA DÖNÜYO.ERDOGAN OLMASAYDI TÜRKİYE Bİ HİÇ Dİ BEYLER BİZE O EZİK İŞE YARAMAZ TÜRKİYENİN ALTİN ÇAĞINI YAŞATTIGI İÇİN BU ADAMA SONSUZ TESEKKÜR ETMELİYİZ HİÇ BİŞE BİLMİYOSANIZ 200 BİNLERDE OLAN GSMH YI ADAMLAR SADECE 10 YILDA 800 BİN DOLARLARA CIKARDI BU DA RESMİ OLAN KAYITLARA GÖRE BAZI EKONOMİSTLERE GÖRE BU 1.5 TRİLYON DOLAR.BU ÜLKENİN CEBİNDE 2002 DE 30 MİLYAR DOLAR BİLE YOKTU BE ŞİMDİ 110 MİLYAR DOLARIMIZ VAR.EKONOMİMİZ MISIRA GÖRE 5 KAT DAHA GÜÇLÜ.İMF YE 5 MİLYAR ERO BORÇ VERİYORUZ NERDESİNİZ EY KEMALİSLER ULUSALCILAR MİLLİYETÇİLER Bİ KEREDE İYİ YAPMISLAR DİYİN KORMAYIN BU KADAR ETRAFINIZDAKİLERDEN.ATATÜRKTEN SONRA RECEP TAYYİP ERDOĞAN GELECEK BUU BÖYLECE YAZIN Bİ KÖŞEYE...
 • Misafir
  23.11.2012 11:41
  Saçmaaa
  silah bırakmaları halinde; başka ülkelere gidebileceklerini söylemiş
  sanki gidemiyorlar şuan ki halleriyle onların derdi başka ülkede sefa sürmek değil ki
  başbakan bunu anlamamış galiba
 • Misafir
  23.11.2012 11:35
  hiç mi allah (cc) korkuus yok sizde
  ne bitmesi ölmesi daha düne kadar mantar tabancasını bile dışardan alıyorduk şimdi tank füze savunma sanaayi uçuyor insansız uçuk daha sayamadığımız bir sürü yenilikler var askeri ücreti iğleştiren adamiki adam var biri rahmetli erbakan biri erdoğan cahil cahil konuşuyorsunuz Türkiyenin yüzde 50 bu adamı seçmiş bir daki seçimde bende akp ye oy atacam inş. %70 oy baraşıyla rekor kıracaz