Haber365 Ana Sayfa » Gündem » Başbakan Erdoğan'dan Flaş Silivri Açıklaması

Başbakan Erdoğan'dan Flaş Silivri Açıklaması

Başbakan Erdoğan'dan Flaş Silivri Açıklaması
30.01.2013 Çarşamba 19:28
Bu Habere 13 Yorum Yapıldı
Bu Haber 2724 Defa Okunmuştur
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, muvazzaf ve emekli subayların yargılanması ile ilgili olarak flaş bir açıklama yaptı.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Lübnan Başbakanı Necip Mikati ile ortak bir basın toplantısı düzenledi. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan önemli açıklamalarda bulundu.

Erdoğan'ın konuşmasından ana başlıklar şöyle:

"Bizim Suriye'de muhalefete verdiğimiz destek birinci derecede kamplar konusudur. Şu anda bizim ülkemizde 170 bini kamplarda, 60 bini şehirlerde istihdam ettiğimiz Suriyeli vardır. Bizim Suriye'yle ilgili sorunumuz rejimledir. Suriye halkı bizim kardeşimizdir, canımızdır, ciğerimizdir. Şu anda bizim sınır illerimize havan topları düşmektedir ve canımızı yakmaktadır. Orada 5 tane sivil vatandaşımız şehit olmuştur. Şu anda Suriye halkına gıda, ilaç, yiyecek noktasında gerekli desteği veriyoruz. Bunun dışındaki destekler, Türkiye kaynaklı Türkiye mahreçli değildir.

TÜRKİYE'DE SURİYE REJİMİNE KİMLER DESTEK VERİYOR?

Türkiye'de Suriye rejimine kimler destek veriyor. Bu soruyu da sormanız lazım. Suriye'deki rejimi Türkiye'de kimler destekliyor. Ben Lübnanlı kardeşlerimden bunu beklerdim. Suriye'nin Lübnan'ın da çok zulmü oldum. Suriye'nin Lübnan'dan askerlerini çekmesi için zamanında Beşer Esad'a çok talebimiz oldu. Oradaki askerlerin çekilmesiyle ilgili bizim de rolümüz oldu. Rejimle ilgili mücadelede Suriye halkının yanında olmayı sürdüreceğiz. Kaçırılan Lübnanlı kardeşlerimizle ilgili olarak sizler hangi hassasiyetle konunun üzerinde duruyorsanız bizler de aynı hassasiyeti gösteriyoruz. Bu konuda mücadelemizi sürdürüyoruz.

3. PAKET TUTUKSUZ YARGILAMAYI MÜMKÜN HALE GETİRDİ
Bizim derdimiz yargıya müdahale değil. Bizim itirazımız yargı sürecinin uzamasına yöneliktir. Tutukluluk süresinin uzun olmasına yöneliktir. Bu konuda da birçok gerek grup toplantısında gerek basınla yaptığımız toplantılarda bazı açıklamalarımız oldu. 3. Yargı Paketi'nde gerekeni yaptık, adli yargıda üst sınırı kaldırdık. Buraya bir rahatlama getirelim istedik. Tutuksuz yargılamayı mümkün hale getirdik. Tutuksuz yargılama süreci içerisinde devletin bu denli kurum ve kuruluşların çalışma sürecinde herhangi bir aksama meydana gelmemesini önlemek için. Adli kontrol uygulayarak tutuksuz yargılama uygulanır oldu. Buna rağmen işler maalesef seri yürümüyor. Dolayısıyla süreci sıkıntıya sokuyor. Temenni ederim ki, yargı bu süreci daha da hızlandırsın ve bir an önce adımlar atılsın. Zira bunların içinde emekli olan paşalarımız bu davetlere uydular, geldiler ifade verdiler ve tutuklandılar.

SUBAY VE ASTSUBAYLAR TUTUKSUZ YARGILANABİLİRDİ
Tutuksuz olarak yargılanabilirlerdi. Aynı şekilde subay ve astsubaylarımız da ifadelerini verdikten sonra büyük bir çoğunluğu tutuklandı. Ve hala bu sürece yönelik de yeni adımlar planlanıyor. Bu konuda 4. Yargı Paketi'nde yeni düzenlemeye gerek yok ama bu anlayışın değişmesi gerektiğini düşünüyorum. Yargıya bu konuda müdahale etmek yetkimiz var ama bir siyasi sorumluluğun gereği olarak, bir Başbakan olarak bunu özellikle ifade etmek durumundayım; çünkü bu komuta kademesinin içerisinde beraber çalıştığımız arkadaşlarımız var. Bu konudaki hassasiyetlerini biliyorum. Bu tutuksuz yargılama süreci devam edebilir. Ondan sonra verilen hüküm gereği neyse icra edilir. 3. Yargı Paketi'nin bu konuda yeterli olduğuna inanıyorum.

ERBİL'LE GÖRÜŞÜYORUZ VE GÖRÜŞMELERİMİZ SÜRECEK
Kiminle görüşmemiz gerekiyor derken, burada bizim süreci değerlendirebileceğimiz arkadaşlarımız var. MİT bunun en önemli ayağıdır. Karşımızda siyasi muhatap varsa bizim müzakere edebileceğimiz siyasi muhataplarımız olabilir. Bunlar yerli de olur, uluslararası da olur. Erbil'deki siyasi muhataplardan istifa edeceksek onlarla da görüşürüz. Nitekim görüştük ve görüşüyoruz. Yeter ki bir karar varalım ve şu refah, huzur ortamını ülkemizde yakalayalım. Gördüğüm kadarıyla halkımın milletimin bu sürece bakışı çok olumlu. Yaptırdığım kamuouya araştırmalarında bunu görüyorum. Tüm medya mensuplarının da bu konuda verdikleri ve verecekleri destek bu sürecin bitirilmesi bakımından önemlidir diye düşünüyorum."

Advertorial
Anahtar Kelimeler
Bu Habere Oy Verin
Bu Haber Oylanmadı. İlk Siz Oy Kullanın.
Bu Habere Yorum Ekle
 • Misafir
  31.01.2013 15:38
  geçti borun pazarı
  sayın başbakan sen göz yumdun ezdirdin tüm orduyu askerleri ergenokoncu yaptın şimdi pişmanmısın kim inanır.

  Türk halkı Türk ordusunun yanıdadır
 • Misafir
  31.01.2013 14:22
  utanma
  yahu insanın bunları söylerken biraz yüzü kızarır. önce ne diyordun şimdi ne söylüyorsun.
  ama terörist başına verdiğin imtiyazlara karşılık, halkın gazını almak için şimdide içeri attırdığın subaylara sahip çıkıyor(muş) gibi yapıyorsun. toplumun tüm kesiminin desteğini almanın peşindesin. bırak bu ayakları..
 • Misafir
  31.01.2013 13:32
  akp bitmiştir
  hükümet çuvalladı bunu herkes biliyor ama nedense kimse çıt çıkarmıyor malum menfaat dünyası ama bunun birde öte yanı var burda yırttınız öte yanda nasıl hesap verirsiniz orası gerçekten dehşete düşürücü
 • Misafir
  31.01.2013 11:17
  HER GEÇEN GÜN YANLIŞ YAPIYORSUNUZ
  sayın baş bakan dün söyledikleriniz ile bu gün söyledikleriniz taban taban zıt hangi sözünüze inanalım.Bilesiniz ki her gün yeni yanlışlar yapıyorsunuz.darbe suçtur bırak yargı görevini yapsın müdahale etme. yoksa içerde bilenen ergenekon sana ne yapacağını zaten bangır bangır bağırıyor.Bırak varsa suçları çeksinler cezalarını.Müslüman milletimi inancından ötürü zulme maruz bırakanlar ergenekon,balyoz ve onlarla işbirliği halinde olan illegal kuruluşlar değil mi?Dünkü sözlerinizden ne çabuk çarkettiniz Allah aşkına.Dünden bu güne değişen ne varki?
 • Misafir
  31.01.2013 11:09
  şu düşülen hale bakın
  genel kurmay başkanı hariç ? ,tüm kuvvet komutanları, or, kor,tüm ve tuğ generaller'den emekliliği gelenler istifa ederek bu iktidara ders vermeliler.(zaten topu topu kaç kişi kaldılarki)
 • Misafir
  31.01.2013 09:59
  Yanlış
  Subayların,generallerin farkı ne? Gariban basit bir suç işleyince atın yıllarca içeriye,general-albay darbe-cunta işine karışsın,Hükümet değiştirmeye kalksın, Milletin değerlerine hakaret etsin, Tsk sırlarını satsın,uçkuruna sahip olamasın, zenginliğine zenginlik katsın,darbeyle gelecek YüzYılımızı çalsın... sonra ceza görmesin.Yok öyle şey Ellişer Yıl hücre cezası verilsin ve asla af görmesinler. Mal varlıklarının tümü hazineye devredilsin.
 • Misafir
  31.01.2013 06:02
  bak şimdi
  bu erbil neresi? benim bildiğim ırak ın bir şehri.birde bir zamanlar kürtlerin bir kedisini Türkiye'ye vermem diyen.Türkiye sayesinde yaşayan nankör, pkk nın bir numara destekçisi soy ağacının köklerinin israil den beslendiği bilinen malum şahsın yaşadığı şehir.muhataba bakarmısın
 • Misafir
  31.01.2013 03:22
  UNUTULMASIN
  DEĞERLİ YORUMCU ARKADAŞLAR ŞU SÖZE DİKATLERİNİZİ ÇEKMEK İSTERİM.3.YARGI PAKETİNDE GEREĞİNİ YAPTIK. BU SÖZLER AÇIKÇA YARGIYA İSTEDİKLERİ GİBİ MÜDAHALE DEĞİLMİDİR.ÜÇ GÜN SONRA BİR OLAY VUKU OLDUĞUNDA TOPU TAÇA ATARCASINA TÜRKİYE HUKUK DEVLETİDİR,BİZ YARGIYA MÜDAHALE EDEMEYİZ.DEMEKTEN BAŞKA BİRŞEY BİLMEZLER.BUNLAR AMERİKAN OYUNCULUĞUNDAN BAŞKA ROL BİLMEZLER VE YAPAMAZLAR.
 • Misafir
  30.01.2013 23:57
  Belirli bir pişmanlık var.Ama bunun bir sebebi olmalı...
  Vatandaşı endişelendiren Ordunun iyice zayıflaması,Subaylar dahil intiharların artması.İzlenen NATOCU politikalar sonucu Türkiyenin güvenliğinin tehlikeye girmesi...
  Bu yaşanan süreç kesinlikle NORMAL değildir.
  TSK'ya OPERASYON olduğu ortada.Merkezindede AMERİKA var.Bunuda herkes biliyor...
 • Misafir
  30.01.2013 22:25
  tb ederim
  müritlerin bu duruma ne diyecek tayyip ağa sana alınmasınlar hayırdır başına bişetmi düştü bu ne dönüş hangi dağda kurt öldü. yoksa böyle devam etmeyeceğini bu öfkenin devamı senin sonun olacağınımı anladın...