Haber365 Ana Sayfa » Gündem » Balbay Özgürlüğün İlk Gününe Böyle Başladı (Video-Galeri)

Balbay Özgürlüğün İlk Gününe Böyle Başladı (Video-Galeri)

Balbay Özgürlüğün İlk Gününe Böyle Başladı (Video-Galeri)
10.12.2013 Salı 12:44
Bu Habere 13 Yorum Yapıldı
Bu Haber 1848 Defa Okunmuştur
Önce kızını okula bıraktı, ardından Cumhuriyet Gazetesi'ndeki odasına gitti.
CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, 4 yıl 277 gün sonra özgürlüğüne kavuştu. Sabah ilk iş kızı Yağmur'u okuluna götürdü.

Balbay, cezaevindeyken kendisini ziyaret edenlere özgür olduğunda en çok yapmak istediği şeylerden birinin kızını okula götürmek olduğunu söylemişti. Balbay, özgür olduğu ilk gün hayalini gerçekleştirdi.

Balbay'ın sonraki durağı cezaevine girdiği dönemde Ankara temsilciliği görevini yürüttüğü Cumhuriyet Gazetesi oldu. Dün gece ailesi ve sevenleriyle kucaklaşan Balbay, bugün TBMM’de yemin etti. 

BAYBAY MECLİS'TE YEMİN ETTİ... HABERİ İÇİN TIKLAYIN...

Balbay'ı cezaevi kapısında gün boyu eksi 8 dereceye varan soğuğa rağmen bekleyen sevenleri kendisini yalnız bırakmadı. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, Anayasa Mahkemesi, “Hak ihlali vardır” kararının gerekçesini beklemese de; tahliye kararını ancak 5. günde verebildi.

Dün öğle saatlerinden itibaren Balbay’ın kaldığı Sincan Cezaevi’nin önünde toplanmalar başladı. İstanbul’da savcının, Balbay hakkında tahliye talebinde bulunduğu haberi, umutları arttırdı. Bazı vatandaşlar, “Balbay’a özgürlük istiyoruz” tişörtleri giyerken, CHP’nin otobüsünden de Zülfü Livaneli’nin “Ey özgürlük” şarkısı çalındı.

Bazı CHP’liler “Burada üşüyoruz ama Balbay’ın tahliyesiyle ısınacağız” dediler. Akşam saatlerinde Balbay’ın tahliye kararının, cezaevi önünde bekleyenlere ulaşmasıyla sevinç çığlıkları yükseldi. Partililer tahliye kararını halaylar çekerek kutladılar. Bazı partililerin sevinçten ağladıkları görüldü.
EŞİNİ ALNINDAN ÖPTÜ

Önce eşi Gülşah Balbay, cezaevine gitti. Balbay, sağlık kontrolünün ardından önce cezaevi içinde eşi Gülşah’ın yanı sıra Mehmet Haberal olmak üzere CHP’li vekillerle kucaklaştı. Balbay, yoğun sevgi gösterilerine teşekkür ederek yanıt verdi.

Balbay, aşırı izdiham yüzünden kendisini bekleyen araca gitmekte zorlandı. İlk mesajını cezaevi önünde yaptığı açıklama ile veren Balbay, en zor günlerinde hep yanında olan eşine de alnından öperek teşekkür etti.

CHP’li vekiller, Balbay’ın tahliye sonrası cezaevi içindeyken eşiyle ilk buluşma anının görüntülerini Twitter’dan paylaştılar.KILIÇDAROĞLU TELEFON ETTİ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da Balbay’ı telefonla aradı. Kılıçdaroğlu, Balbay’a “Seni demokrasi, özgürlük, insanlık adına kucaklıyorum, aramıza hoşgeldin” dedi. Balbay ise Kılıçdaroğlu’nun sesini duymaktan büyük memnuniyet duyduğunu belirtti ve en kısa sürede görüşüp görevine başlamak istediğini söyledi.

Tutuklu milletvekillerine de özgürlük dileyen Kılıçdaroğlu, Balbay’a, “Yarın (bugün) Meclis seni bekliyor. En kısa sürede bu uygulamanın diğer milletvekilleri için de geçerli olması dileğiyle tekrar hoşgeldin diyorum” yanıtını verdi. Kılıçdaroğlu, Balbay ile bugün biraraya gelecek.

MAHKEME AYM’Yİ BEKLEMEDİ

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, Balbay’ın tahliye kararını AYM’nin ihlal konusunda verdiği kararın gerekçesini beklemeden verdi. AYM’nin kararını bugün öğleden sonra UYAP üzerinden karar verilmesine rağmen İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ne doğrudan da gönderecek.

AYM, ihlal kararının sonuç bölümünü de aynı gün 4 Aralık’ta internet sitesinden kısa karar şeklinde duyurdu. Balbay’ın avukatları, 5 Aralık’ta, gerekçeli karar beklenmeden tahliye kararı verilmesini istediler. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, gerekçeli kararı beklemese de tahliye kararını 5. gün verebildi.

BALBAY'IN KISA KARARI İSTİSNA


AYM kaynakları Hürriyet’e, bireysel başvuruların sonuçlandırılıp gerekçeli kararlar hazırlandıktan sonra ilan edildiğini, ancak Balbay ile ilgili kararın sızması nedeniyle kamuoyunu bilgilendirmek için kısa kararın internetten yayınlandığını bildirdiler.

Gerekçeli karar tamamlandığında, Resmi Gazete’de yayımlanmak üzere Başbakanlık’a gönderilecek.DAVUL ZURNA İLE KARŞILANDI

Mustafa Balbay evinin olduğu sokakta alkışlar, sloganlar, çiçekler ve davul zurna ile karşılandı. Burada partililer, komşular ve çocuklarıyla kucaklaşan Balbay evine girdi. “Türkiye seninle gurur duyuyor” sloganları atan komşuları Balbay’a baklava ikram etti. Balbay evinin önünde yaptığı açıklamada ise, “Herkese teşekkür ediyorum. Özgürlük gibisi yok. Her şeyi artık yarına bırakalım” dedi.

KOKUSUNU İÇİME ÇEKTİM

Balbay evinde Zülfü Livaneli’nin “Ey özgürlük” şarkısıya karşılandı. Binanın girişine dev bir Türk bayrağı asıldı. Balbay’ın eşi Gülşah Balbay tahliyeye ilişkin, “İlk karşılaştığımda sevinç gözyaşları döktüm. Bunu tarif etmem mümkün değil. Mustafa’mın kokusunu içime çektim” dedi.

Oğlu Deniz ise, “Şimdi uyuyacağım. Tatlı rüya göreceğim. Şimdi babamı göreceğim” diyerek uyudu. 

ÖZGÜRLÜĞE MERHABA

CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, ilk yeminini cezaevi kapısında halka karşı ettiğini belirtti ve “Açın kapıları” çağrısında bulundu. “Bir girdim bin çıkıyorum” diyen Balbay, “Merhaba özgürlük, merhaba Türkiye” diye seslendi.

Balbay, cezaevi kapısında şunları söyledi: “Özgürlüğe ‘merhaba’ diyorum. Kendimi içeride kalan onlarca yüzlerce hak arayanın tutukluya karşı sanki kapıyı onların üzerine kapatmış gibi sorumlu hissediyorum. Yarın (bugün) büyük olasılıkla Meclis’te yemin edeceğim. Ama ben ilk yeminimi meslektaşlarım aracılığıyla halka karşı etmek istiyorum. Haksızlıklara, hukuksuzluklara karşı bundan sonraki yaşamımda mücadele edeceğim.

İçinden geçtiğimiz süreç, sünger çekip unutulacak bir süreç değil. Ama kin güdülecek bir süreç de değil. Cezaevinde 6 tutuklu milletvekili, belediye başkanı ve Gezi direnişi nedeniyle öğrenciler var. Bunun başlangıç olması umudundayım. Yarın (bugün) 10 Aralık İnsan Hakları Günü. Türkiye’de uzun zamandır neredeyse her gün “insan haklama günü” haline geldi. Tabii ki hakkımı ve haddimi biliyorum, çıktım diye herşeyi yapacağım duygusu içinde değilim. Ama bir yerinden tutacağım. Halka verdiğim ilk yemin budur.SABAH ÇOCUKLARINI OKULA BIRAKTI

Mustafa Balbay, sabah uyandığında kızı ve oğlunu Başkent Üniversitesi Ayşe Abla Okulu'na bıraktı. Bu arada Balbay'ın aracında milletvekili araç giriş kartı olduğu görüldü.

Başkent Üniversitesi Ayşeabla Okullarından ayrılırken gazetecilere açıklama yapan Balbay, çocuklarını okula bırakmanın hayali olduğunu belirterek, "Her şeyden önce bir öğrenci velisiyim. Arkadaşlar, ilk önce tutuklandığımda ilk aklıma gelen kendi hayatım, ne kadar kalacağım bir yana, eyvah çocukları sağlıklı okutamayacağım korkusuydu. İlk aklıma gelen endişe o olmuştu. Ama süreç içinde aştık. Şimdi onları okula bırakmak benim için çok güzel bir başlangıç. Çocukları okula bıraktıktan sonra gerçek anlamda diyorum ki, bugün hayata yeniden başladık" diye konuştu.

Okulda öğretmenler ve öğrencilerle kısa süre sohbet ettiğini söyleyen Balbay, öğretmen ve öğrencilere "Her şey daha güzel olacak bir film adı olarak kalmayacak" dediğini aktardı. Balbay, "Gerçekten buna inanıyorum. Çok daha umutluyum" dedi.

Balbay, çocuklarını okuldan bıraktıktan sonra "Kardeşim geldi şimdi eve gidiyorum birlikte kahvaltı yapacağız. Sonra gazeteme uğrayacağım. En sonunda da Meclis'e gideceğim" ifadelerini kullandı.

''RANZADA ELİNİZİ ATTIĞINIZDA DEMİRE ÇARPARSANIZ...''

Mustafa Balbay, "4 yıl 9 ay sonra geceyi ilk kez evinizde geçirdiniz, ne hissettiniz?" sorusu üzerine, duygularını şöyle dile getirdi:

"Ranzada elinizi attığınızda demire çarparsınız. Dün akşam elimi attığımda sevdiğime çarpmak çok güzeldi. Onunla olmak, ona dokunmak çok güzeldi. Ranzada gözünüzü açtığınızda demir pencere vardı. Burada gözümü açtığımda çok güzel bir avize ve duvarda çok güzel tablolar vardı. Her şeyiyle bambaşka bir şey. Özgürlük zaten yaşamın bütünü. Her an sadece dışarıda olmak da değil özgürlük. İnsanın sevdikleriyle olması, insanın güzel bir güne başlaması, güzel bir günü bitirmesi, gerçekten dün onları hissettim."

Anne ve babasıyla da dün telefonla konuştuğunu anlatan Balbay, ilk fırsatta yanlarına gideceğini söyledi. Balbay, "İlk aileme teslim olacağım demiştim. Karım çocuklarım, annem babam, kardeşlerim sonra Cumhuriyet gazetesine, sonra CHP'ye teslim olacağım. 4 tutuklama beni bekliyor. Ben onlarda tutuklu kaldım zaten" dedi.

Balbay'ın evinin bulunduğu sitenin girişine büyük Türk Bayrağı asıldı. Komşularının ve çevre apartmanların balkon ve camlarında da Türk bayraklarının asılı olduğu görüldü.MECLİS'E GİTTİ... YEMİN TÖRENİ YAPILACAK...

CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, 4 yıl 277 gün sonra özgürlüğüne kavuştu.

Balbay, şu an TBMM'de CHP lideri Kılıçdaroğlu ile görüşüyor. Saat 14.00'de de yemin edecek.Advertorial
Bu Habere Oy Verin
Bu Haber Oylanmadı. İlk Siz Oy Kullanın.
Bu Habere Yorum Ekle
 • Misafir
  11.12.2013 11:36
  bu adama oy vermedim
  sevdiğim de söylenemez ama,

  haberi okuyunca duygulanmadim diyemem, geçmiş olsun.

  Allah kimseyi adalet yoksunu güç simsarlarının eline düşürmesin ve

  Allah kimseye adalet duygusu vermeden güç vermesin.
 • Misafir
  11.12.2013 10:38
  FİKİR SUÇ OLMAKTAN ÇIKARILMALIDIR FİKİR OLMASA DEMOKRASİ OLMAZ
  HOCA
 • Misafir
  11.12.2013 10:19
  Ülkücü
  Balbay'a büyük saygı ve sempati duyuyorum. Çok kişilikli bir adam.
 • Misafir
  11.12.2013 09:32
  TÜM SİLİVRİDEKİLERE ÖZGÜRLÜK BU DAHA BAŞLANGIÇ
  HOCA
 • Misafir
  10.12.2013 21:30
  ALBATROS
  Ergenekonun güçlü olduğu bölümlerden biri de hukuk sistemi. Eğer ki buradaki gücleri kıramazsanız diğer yerlerdeki yapmış olduğunuz temizlik işlemleri kayda değer sonuçlar vermez ve sonucu da böyle olur.. Türk hukuk sistemindeki bu derin yapılaşma bir an önce yıkılmalıdır. Saygılarımla...
 • Misafir
  10.12.2013 21:27
  .................
  her yorumunun sonuna HOCA yazan vatandaş senin baban dahi chp'nin ikritar olduğunu görememiş, ama sana hayalini kurmak yasak değil,
 • Misafir
  10.12.2013 18:40
  Balbay ve Balbay gibilere diyen kişi
  Balbay ve Balbay gibiler kim? Bir gazetecinin neyini çekebilirsin? İktidar karşıtı olmasını mı? Farklı düşünmesini mi? Herşeyden önce düşünmesini sanırım... Hakimlere laf etmişsin ya PKK'lıları çıkartanlara da laf ettin mi? He pardon ya onlar barışçıldı tek istedikleri özgürlüktü, kendi özgürlükleri bağımsızlıkları, bizimse kukla olmamız. Tecavüzcüler çıkarken de söyledin mi bunu? yok belki kızın kardeşin yoktur. Çok biliyorsunuz siz...Balbay ve Balbay gibilerin bir an önce haklarının teslim edilerek özgürlüklerine kavuşmalarını diliyorum.
 • Misafir
  10.12.2013 15:48
  SİİLVRİNİN HESABI KOLAY KOLAY KAPANMAZ
  ÇÜNKÜ HUKUKSUZ VERİLEEN AKAPE SİYASİ DÜŞÜNCENİN ESERİYDİ HOCA
 • Misafir
  10.12.2013 15:29
  BALBAYA VE
  BALBAY VE BALBAY GİBİLERİN YÜZÜNDEN YILLARDIR CEZAYI BU MİLLET ÇEKİYOR HERKES KENDİ HALTININ CEZASINI KENDİ ÇEKSİN AF OLMASIN AF VE ONUN GİBİ HAFİFLETİCİ CEZALAR OLDUKCA CEZALARI BİZLER VATANDAŞLAR ÇEKİYORUZ GECİKEN ADALET ADALET DEYİLDİR HAKİMDE HAKİM DEYİLDİR İŞTE BÖYLE OLUNCA SUÇLULAR DIŞARI ÇIKAR BİZLERİ KORUMAK İÇİN İÇERİ ALIN BARİ HAKİM OLAMAYAN HAKİMLER.
 • Misafir
  10.12.2013 15:23
  SİLİVRİNİN HESABI SEÇİM SANDIKLARINDA SORULACAK AKAPE DÜŞÜNSÜN
  HOCA