Haber365 Ana Sayfa » Ekonomi » Bakan'dan Erken Emeklilik Açıklaması

Bakan'dan Erken Emeklilik Açıklaması

Bakan'dan Erken Emeklilik Açıklaması
27.03.2013 Çarşamba 11:19
Bu Habere 12 Yorum Yapıldı
Bu Haber 8144 Defa Okunmuştur
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, 'kadınların çocuk sayısına göre emekliliği' çalışmasıyla ilgili açıklama yaptı.
Bakan Çelik, ”En önemlisi kadın istihdamını olumsuz etkilemeyecek düzeyde düzenlemeler yapılacak ama bu 8-10 adımın hangilerinde adım atılacak, bunu ilgili bakan arkadaşlarımızla yaptığımız değerlendirmede netleştirmiş olacağız ve Başbakanımıza sunacağız” dedi.

Bir otelde düzenlenen düzenlenen Sosyal Güvenlik Yüksek Danışma Kurulu Toplantısı’na katılan Bakan Çelik, toplantı öncesi gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin ”Çalışan kadınların çocuk sayısına göre erken emekliliği konusunda bir çalışma yürütülüyor mu” sorusu üzerine Çelik, şunları söyledi:

”Şu andaki uygulamada 2 çocuk ile ilgili bir uygulamamız var ama gerek bu konuyla ilgili ama gerekse kadın istihdamını etkilemeyecek sosyal güvenlik aktöriyel dengelerini bozmayacak, sağlıklı genç nesillerin korunması adına bakanlıklar arasında bir çalışmamız var. En önemlisi kadın istihdamını olumsuz etkilememesi gerekiyor alacağımız tüm kararların. Bu çerçevedeki çalışmalarımız henüz neticelenmiş değil. Bunun dışındaki tüm değerlendirmeleri biraz spekülatif değerlendirme olarak ele almakta fayda var.”

BAŞBAKANIMIZA SUNACAĞIZ

”Genel bir çerçeve oluştu mu” sorusu üzerine ise Çelik, ”Daha önceki değerlendirmemizde 8-10 maddelik olabilecek çalışma alanlarıyla ilgili görüşümü paylaşmıştım. Bu alanlarla ilgili çalışma yapılabilecek aktöriyel dengeleri bozmayacak ve az önce saydığım ana 3-4 kurallar çerçevesinde, en önemlisi kadın istihdamını olumsuz etkilemeyecek düzeyde, düzenlemeler yapılacak ama bu 8-10 adımın hangilerinde adım atılacak bunu ilgili bakan arkadaşlarımızla yaptığımız değerlendirmede netleştirmiş olacağız ve Başbakanımıza sunacağız” ifadesini kullandı.

”Çalışmalar, doğum izinlerinin arttırılması üzerine mi yürütülüyor” sorusu üzerine de Bakan Çelik, bir çocuk doğuran kadına 2, 2 çocuk doğruna da 4 yıl borçlanma hakkı bulunduğunu hatırlatarak şunları kaydetti:

”Şahsen bu konuyla ilgili ben şunu söyleyebilirim kişisel görüşüm olarak. Üç çocuk konusunda Sayın Başbakanımızın gelecekteki nüfus yapısı açısından asgari 3 çocuğun ne kadar önemli olduğu vurguluyorlar. Bu konu bir başlık olabilir şu anda 2 çocuk 3 çocuğa çıkabilir ama bu kişisel bir görüş. Heyetin yapacağı değerlendirmede bu konular ele alınacak netice Sayın Başbakanımıza arz edilecek.”
Advertorial
Bu Habere Oy Verin
Bu Haber Oylanmadı. İlk Siz Oy Kullanın.
Bu Habere Yorum Ekle
 • Misafir
  29.03.2013 22:53
  ssk cvp primim dolkuş yaşa takıldım
  maliye bakanına seslenmek istiyorum kendisi bakan 12ooo tl maaş alıyor tuzu kuru 12000tl maaş 12 tane emekli maaşına eşit bu adaletmi dünümü doldurdum yaşa takıldım iş istiyorum işverem yaşlısın diyor devlet gençsin diyor ozaman devlet bana yaşım gelene kadar ailemi geçindirecek kadar bi maaş versin yaşım geldiğinde verdiği parayı kensin bakan ve milletvekillerin tuzu kuru sayın başbakanım kaç kıriz attattı bişey olmadın bemim emekliliğime göz dikene kadar bu devlette çalışmadan maaş alan kişilere bakın herkesin maaşını 1000 tl çek bunlara bakan müdür üst kademedeki insanlarda dahil ben ozaman helal olsun derim başbakanım hep gariban üzerinden politika yapmayın hakkım olanı veri yeter
 • Misafir
  28.03.2013 18:51
  mağduruz
  gelmişim 42 yaşına 2 çocuğum var 22 yıl hiç ara vermeden çalıştım halen çalışıyorum . çocuklarıma hep başkaları baktı. bu yaştan sonar daha nasıl çocuk doğurayım da erken emekli olayım 1999 öncesindeki hakkımız versinler.
 • Misafir
  28.03.2013 08:14
  AK YALANLAR
  EMEKLİLİK YAŞI AVRUPAYA ENDESKLİ--EMEKLİLİK MAAŞI UGANDADAN-ÇOK ÇALIŞ ÖL AZ MAAŞ AL
 • Misafir
  28.03.2013 01:42
  vuu
  sizi sevmeyen olsün. adamın kralısınız. chp nin genclik kolları yine işbasında
 • Misafir
  27.03.2013 20:53
  msfr
  bır bu eksıktı bakın bakkalım tc batıra bılırmısınız
 • Misafir
  27.03.2013 20:29
  ya
  ya çocuğu olamayan anneler ne olacak
 • Misafir
  27.03.2013 20:18
  yanlış isim
  akp li bazı bakanlar sadece sorun yaratıyor.

  Çalışma bakanı sürekli hayatii konuları önemsemiyor iş hayatı gelecek asgari ücretlilerle resmen alay ediyor.

  Maliye bakanı bütçe derken halkın gırtlağına yapıştı yaptığı zamları güncelleme diyerek yutturmaya çalıştı.

  Sağlık bakanı doktorlarla resmen savaştı şimdi geri istiyorda gelen yok hastanelerde kuyruk bitti ama herşey paralı oldu.

  Eğitim bakanları sağolsun Her yıl öğrencileri deneme tahtası gibi kobay gibi oynadı sınav diyerekten.

  Tarım bakanı sağolsun oda çok çalıştı SAYESİNDE TARIM yerlerde hayvancılık İthal oldu ANGUS TA YEDİK ÖKÜZ DE.

  Hakkı ödenmez bunları acaba yatacak yerleri varmı bUNCA kull hakkı var boyunlarında.
 • Misafir
  27.03.2013 19:11
  emeklilik
  sayın bakanımm kadınlar çoçuk sayısı felan inan mıyoruz artıkk biz sizden 1999 elimizden alınan hakmımızı istiyoruz.yeni çıkan kanunu da geriye dogru yürütülmesinn
 • Misafir
  27.03.2013 17:22
  yine yalan
  artık size kim inanır bölücüler
 • Misafir
  27.03.2013 16:31
  BAKAN BEY
  BIRAK LAF ÜRETMEYİ 1999 EMEKLİLİK YASASI NEZAMAN İPTAL EDİLİYOR ONDAN HABER VER