Haber365 Ana Sayfa » Ekonomi » Bakan'dan Başçı'ya Sert Sözler!

Bakan'dan Başçı'ya Sert Sözler!

Bakan'dan Başçı'ya Sert Sözler!
03.02.2013 Pazar 09:57
Bu Habere 10 Yorum Yapıldı
Bu Haber 1856 Defa Okunmuştur
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'nın, Türkiye ekonomisi için; 'Uçaktan indik, karayoluyla ilerliyoruz' sözlerine tepki gösterdi.
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Türkiye ekonomisi için "uçaktan indik karayoluyla gidiyoruz" diyen Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'yı yaylım ateşine tuttu.

Başçı'nın hükümetin bir memuru olduğunu belirten Çağlayan, "Herkes yerini ve haddini bilecek. Merkez Bankası hükümetin kararnamesiyle atanan veya görevden alınacak olan biridir. Merkez Bankası kanununu da hükümet yazar, değiştirir ya da değiştirmez" dedi.

"Bizim karayolunda hız sınırı var" diyen Çağlayan, "Karayolunda sürat yapılacak alanlar bellidir. Bizim uçmaya ihtiyacımız var. Türkiye karayoluyla 2023 hedeflerine ulaşamaz. Karayolunda en güvenli sürüşü hazırlamamıza rağmen biz karayolunda hedefe varamayız" diye konuştu.

Hürriyet'in haberine göre; 2023 hedeflerini 'aya gitmeye' benzeten Çağlayan, şöyle konuştu: "Aya karayoluyla gidemezsin. Türkiye'nin yüzde 5 büyüme, yüzde 5 enflasyon hedefi var. Ben bunu yaparsam Merkez Bankası başarılı olur. Biz burada Merkez'in değil Türkiye'nin başarısını konuşuyoruz. Bunlar Türkiye'nin başarısına, yazılır Merkez Bankası Başkanı'nın başarısına yazılmaz. Kalkıp da Türkiye'nin başarısını, Merkez Bankası Başkanı'na bırakacak halimiz yok. Burada koskoca hükümet var. Merkez Bankası Başkanı kendini başarılı göreceğini söylüyor. Merkez Bankası görevini yapsın."

TAKDİR EDECEK OLAN HÜKÜMETTİR
Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'nın bahsettiği yüzde 5'lik büyümeyle Türkiye'nin 2023'te dünya ekonomisinde ilk 10'a giremeyeceğini söyleyen Çağlayan, şunları kaydetti: "Bizim ortalama yüzde 6-6.5 büyümeye ihtiyacımız var. O sürati karayolunda yapamazsın. Yüzde 6.5 büyümeyi uçarak yaparsın. Türkiye şimdi emniyetli uçabilecek yapıya gelmiş. Her türlü uçuş tekniklerini biliyoruz. Hiç kimse kendini başkasının yerine koymasın. Merkez Bankası Başkanı'nın doğru yapıp yapmadığını takdir edecek olan hükümettir. Merkez Bankası yönetimine başkalarının ödül vermesi, plaket vermesi olabilir. Ama onu değerlendirecek olan, takdir edecek olan hükümetin bizzat kendisidir. Başkan görevini yaparsa biz görürüz başarılı olup olmadığını."

İRADEMİZ OLMASA ENFLASYONU DÜŞÜREMEZ
Enflasyonun düşürülmesinin tek iradesinin hükümet olduğunu kaydeden Zafer Çağlayan, "Merkez de bu konuda hükümete karşı sorumludur. Hükümetin iradesi olmasa Merkez Bankası enflasyonu düşüremez. Merkez enflasyon bandı arasındaki başarı ya da başarısızlığını gelip hükümete açıklamak zorunda. Nitekim bunu yapıyorlar. Enflasyon hedefini tutturamadıklarını açıklıyorlar. Büyüme de Merkez'in işi. Fiyat istikrarı ve finansal istikrara bakacak. Önünü tıkayacak tedbirler almayacak. Büyüme konusunda kusura bakmasınlar. Merkez Bankası organlarımızdan biridir. Bağımsızlık eyvallah ama, başkan bunu yanlış anlamış."

BENİM HEDEFİMLE ÇELİŞMESİN

Gösterilen çabaların 'İyi olunca Merkeze kötü olunca hükümete' mal edildiğini dile getiren Zafer Çağlayan, şunları söyledi: "Enflasyon, Merkez Bankası'nın işi. Enflasyon kötü olsa kime soruyorlar bunun hesabını? Herkes yerini ve haddini bilecek. Merkez kendisine verilen görev çerçevesinde hareket edecek. Ama kendisini kesinlikle hükümetin yerine koymayacak" şeklinde konuştu.

Çağlayan şöyle devam etti: "Bir memurumuzdur, bizim bir çalışanımızdır. Onun için bu konuda hedefini koysun. O hedefler, benim hedefimle çelişecek hedefler olmayacak. O hedefler, hükümeti ekonomik hedefleriyle parametreleriyle eşdeğer olacak. Onunla uyumlu olacak. Merkez 'benim hedefim bu ben bununla gidiyorum hükümet ne yaparsa yapsın' diyemez. Yüzde 5'lik cari açık hükümetin hedefi zaten, Merkez'in değil. 
Advertorial
Bu Habere Oy Verin
Bu Haber Oylanmadı. İlk Siz Oy Kullanın.
Bu Habere Yorum Ekle
 • Misafir
  04.02.2013 02:52
  DEĞERİNİ BİLMELİ
  SAYIN ÇAĞLAYAN MERKEZ BANKASI BAŞKANININ O MAKAMDA BULUNMASINDAN KİŞİSEL OLARAK RAHATSIZ.HERHALDE BİR YAKININI O MAKAMA DÜŞÜNÜYOR OLMALI.BİLMELİ Kİ SAYIN ERDEM BAŞÇI BU ÜLKENİN YETİŞTİRDİĞİ ÇOK DEĞERLİ EKONOMİSTLERİNDEN BİRİDİR.SAYIN BAŞBAKAN ÖZELLİKLE ERDEM BEY'İ O MAKAMA LAYIK GÖRDÜ.GEÇMİŞTEKİ MERKEZ BANKASI BAŞAKNLARININ NELER YAPTIĞINI, KİMLERİBİR GECEDE ZENGİN ETTİĞİNİ GÖRDÜK VE YAŞADIK.SAYIN ÇAĞLAYAN'A GÖRE DÜRÜST KİŞİLERE HERHALDE YER YOK.SAYIN ERDEM BAŞÇI,ÇOK DÜRÜST VE SAMİMİ BİR DEVLET ADAMIDIR.OLUŞTURDUĞU EKONOMİ KADROSU İLE BÜTÜN DÜNYA ÜLKELERİNİN EKONOMİK YAPILARINI İZLEYEN, BAŞARILI OLABİLMEK İÇİN SÜREKLİ PROJELER ÜRETEN,BUNUN SONUCUNU DA ÜLKE GERÇEKLERİ İLE BİZLERE YAŞATAN DEĞERLİ BİR DEVLET ADAMIDIR. DEĞERİ O MAKAMI BIRAKINCA ANLAŞILIR.SAYIN ÇAĞLAYANI'IN YERİ DOLDURULUR, AMA SAYIN ERDEM BAŞÇININ YERİ ZOR DOLDURULUR.SAYIN ÇAĞLAYAN BAKANLIĞININ İŞİNE BAKSA DAHA İYİ OLUR.BİZ KENDİSİNİ BÜROKRATLARLA POLEMİĞE GİRSİN DİYE SEÇMEDİK.POLEMİKLERİN GEÇMİŞTE BU ÜLKE İNSANLARINA NE BEDELLER ÖDETTİĞİNİ YAŞADIK VE GÖRDÜK.
 • Misafir
  03.02.2013 23:02
  misafir
  sayın bakan ekonomi iyi dünyada ilk onlara giriyoruz diyorsun hep ihracattan bahsediyorsun ama ithalattan hiç söz etmiyorsun ithalat ihracatan kaç kat fazla biraz ondan bahsette insanlar gerçekleri öğrensin tabi cesaretin varsa. ekonomi iyi de neden memurların mesaisini kestiniz zamanla memur ve işçilerin maaşlarınıda kesmeye başlayacaksınız. başçı gerçekleri söylediği için kızmayın sayın bakan
 • Misafir
  03.02.2013 23:01
  yav yapmayın
  başcı'yada devlet bahçeli sahipçıkar şimdi gerekirse tabiki fırçalıyacak bu ülke zarar etse merkez bankası başkanınımı,yoksa hükemetimi suçluyacksınız!
 • Misafir
  03.02.2013 21:57
  erhan
  sen ve senin gibiler haddini bilecek bakan bile demiyorum sana merkez bankası müdürü dogruları söylemiş!! yalanmı söylesin politikacılar gibi dogruları söyledimi foyalar meydana cıkınca memursun falan diyosun..sende ALLAHTAN kork vekilsin milletin agırlıgı var ama sen nerden bilcen bilseydin coook önemli kurumun basındakine bu sözü söylemezdin yazık yazık
 • Misafir
  03.02.2013 17:54
  bakan bey
  TÜRKİYENİN EN BÜYÜK İŞLETMESİ TÜPRAŞI(24 MİLYARDOLAR) ÖZELLEŞTİRDİNİZ UTANIN ARKADAŞ MİLLETİN PARASINI YEDİNİZ BENİM HAKKIM HARAM OLSUN HÜKÜMETE
 • Misafir
  03.02.2013 16:20
  hiç doğru değil
  Merkez bankası başkanı çok doğru sözler etmiş.

  2 senedir ekonomi yapılan zamlar vergiler tedbirler derken piyasa durdu.

  Bakanın uslubu tavrı çok yanlış o nasıl söz haddini bilecen Adam görevini yapıp konuşmuş.

  Bu yaklaşım diktatörülük gibi bir şey kınıyorum
 • Misafir
  03.02.2013 16:18
  VATAN SEVER
  HÜKÜMET YOKMUŞ GİBİ NEDEN MERKEZ BANKASI MÜDÜRÜ KENDİ KENDİNE ÇIKIP AÇIKLAMA YAPIYOR. HERHALDE ESKİSİ GİBİ CEPLERİNE İNDİREMİYORLAR YADA BAŞKA KİŞİLERİN ADAMIDIR TÜRKİYEDE KARAMSARLIK HAVASI YARATMAK İÇİN ÇIKMIŞ AÇIKLAMA YAPIYOR. EKONOMİ BAKANI DOĞRUSUNU YAPMIŞ HERKES HADDİNİ BİLEK. BAZI ARKADAŞLARIN ZORUNA GİTMİŞ İYİ DÜŞÜNÜN ONA GÖRE YORUM YAPIN...NUSAYBİN/MARDİN..
 • Misafir
  03.02.2013 16:12
  ukala
  bu ne ukalalık yahu bune kibir senin duymak istemediğini söyleyince memur istediğini söyleyince kurum başkanı işte akp nin gerçek yüzü indirin artık şu8 maskenizi millet görsün yüzünüzü...müritleriniz anlasınlar kim olduğunuzu...
 • Misafir
  03.02.2013 15:06
  çokmu zoruna gitti
  erdem başçı ya bu tehdit niye şimdi???? çokmu zoruna gitti zafer çağlayan beyefendi
 • Misafir
  03.02.2013 13:43
  Breh Breh
  Sen de sadece benim vekilimsin. Asıl benim. Sen de haddini bilecek, böyle bir uslup kullanmayacaksın.Bu kibir kime?