Haber365 Ana Sayfa » Gündem » 'Babalar Gizli Gizli Ağlıyor' (Video)

'Babalar Gizli Gizli Ağlıyor' (Video)

'Babalar Gizli Gizli Ağlıyor' (Video)
28.03.2013 Perşembe 13:42
Bu Habere 6 Yorum Yapıldı
Bu Haber 292 Defa Okunmuştur
'Türkiye'de Baba Olmak' panelinde konuşan Emine Erdoğan, çözüm sürecine değindi: En az anneler kadar, babalar da ağlıyor. Belki babalar gizli gizli ağlıyor. Ama en az anneler kadar, babaların da yürekleri parçalanıyor.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Anne Çocuk Eğitim Vakfı (AÇEV) ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı işbirliğiyle düzenlenen ''Türkiye'de Baba Olmak: Cinsiyet Eşitliğinde Sorumluluklar, Haklar ve Çözümler'' konulu panelin açılışında yaptığı konuşmada, organizasyonda emeği geçenleri tebrik etti.

Erdoğan, bugüne değin yapılan toplantılarda ''meselelerin'' hep kadın boyutunun konuşulduğunu ancak toplumun kadın ve erkekten oluştuğunu söyledi.

Dünyada sorunların müsebbibi insanların bir anne ve bir babanın çocuğu olduğunu ifade eden Emine Erdoğan, ''Savaşlara karar verenler ve savaşanlar bir anne ve bir babanın çocuğudur. Kadına el kaldıranlar, kadına şiddet uygulayanlar, kadın erkek arasında ayrımcılık yapıp kadını horlayanlar da bir anne ve bir babanın çocuğudur'' diye konuştu.

Bugün karşı karşıya kalınan sorunların yarın da olacağını ifade eden Emine Erdoğan, ''İşte bu durumda vicdanlarımızla yüzleşmek ve samimi şekilde özeleştiri yapmak zorundayız. Bir anne ve babanın çocukları olarak, kimi zaman da bir anne ve baba olarak sorunların muhatabı olduğumuz kadar, sorunların kaynağı da olabileceğimizi sorgulamak durumundayız'' ifadelerini kullandı.

Geçen hafta Yeşilay'ın öncülüğünde gençleri madde bağımlılığından uzak tutma adına başlatılan bir projeyi tanıttıklarını hatırlatan Emine Erdoğan, ''Her anne ve baba, madde bağımlılığı konusunda, uyuşturucu, sigara, alkol konusunda 'Benim çocuğum öyle şeyler yapmaz' tavrı takınıyor ama kabul etmek zorundayız ki, madde bağımlılığı toplumumuzda önemli bir sorun olarak karşımızda duruyor. Yani belli ki, bazı anne ve babaların çocukları madde kullanıyor hem de anne babaları hiç farkına varmadan, hiç hissetmeden, çocuklar bu kötü alışkanlıkları maalesef ediniyor'' diye konuştu.

Emine Erdoğan, madde bağımlılığında olduğu gibi küresel sorunlarda da failler kadar onların anne babalarının sorumlu olduğunun kabul edilmesi gerektiğini de dile getirdi.

'ANNE VE BABALAR ROL MODELDİR'

Eğitimin sadece bilgi aktarımından ibaret bir süreç olmadığını vurgulayan Emine Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:

''Tıpkı öğretmen gibi, anne ve babalar da doğrudan verdikleri bilginin yanında, aynı zamanda birer rol modeldir. Çocuk adeta fotoğraf makinesi, bir kamera gibi anne ve babasının davranışlarını, tavırlarını, tepkilerini çeker ve kaydeder. Her çocuk anne ve babasını en ideal insan olarak görür ve onlara benzemek ister. Babalar belki farkında değiller ama çocuğu annesi kadar hal ve hareketleriyle babalar da şekillendirir. Babanın anneye karşı tavrı, babanın aileye karşı, çevreye karşı tavrı çocuk tarafından anında kaydedilir ve özümsenir.

Bir baba çocuğuna elbette ki, büyüdüğünde eşine şiddet uygulamasını öğretmez. Bir baba elbette ki, çocuğuna ayrımcılığı, horlamayı, öfke ve nefreti aktarmaz ama babanın evde takındığı tavır, evde üstlendiği rol çocuk tarafından aynen kopyalanır ve aynen uygulanır. Baba cinsiyet ayrımcılığı yaptığının farkında bile değildir ama evdeki rol dağılımı, çocukta cinsiyet ayrımcılığının yerleşmesine, daha ileri boyutlara ulaşmasına zemin hazırlayabilir.''

'İYİ BABALAR YETİŞTİRMEK ZORUNDAYIZ'

Emine Erdoğan, anne ve babaların her fırsatta özeleştiri yapmaları ve kendilerini bir rol model olduğunu düşünerek tavırlarını sorgulamaları gerektiğini de aktardı. Erdoğan, şöyle devam etti:

''Bizim toplumumuzda oldukça yaygın bazı ataerkil davranışlar var. Erkekler yemek yapmazlar çünkü erkek çocuklar, babalarını yemek yaparken görmezler. Erkekler çocuğa bakmazlar, çünkü erkek çocuklar babalarını çocuk bakarken görmemişlerdir. Erkekler ağlamazlar, çünkü erkek çocuklar babalarını ağlarken hiç görmezler. Buradan yola çıkarak karşı karşıya kaldığımız sorunların da kökenini işte bu zihniyette aramalıyız. Şiddetin, ayrımcılığın, horlamanın ve aşağılamanın kökenini; evdeki atmosferde ve iklimde, o atmosfer ve iklimi oluşturan gelenekte aramalıyız.''

''Kadınlar haklarının verilmesini beklemeyecekler tam tersine hakları için mücadele edecek ve haklarını alacaklar'' diyen Erdoğan, yaşanan sorunların gelecekte yaşanmaması için kadınların, ''iyi babalar'' ve ''mücadele ruhu içinde'' kadınlar yetiştirmek zorunda olduklarını da ifade etti.

'BABALAR GİZLİ GİZLİ AĞLIYOR'


Emine Erdoğan, konuşmasının son bölümünü ''çözüm sürecine'' ayırdı. Bu süreçte annelerin gözyaşlarının dindirme konusuna özellikle vurgu yapıldığını aktaran Erdoğan, şöyle konuştu:

''Hepimiz biliyoruz ki, en az anneler kadar babalar da ağlıyor. Belki babalar gizli gizli ağlıyor, belki gözyaşlarını içlerine akıtıyor ama en az anneler kadar babaların da yürekleri parçalanıyor. İnşallah bu süreç anneler kadar babaları da rahatlatacak. İnşallah annelerin olduğu kadar babaların da o gizli gözyaşları dinecek. Annelerin ağlamadığı, babaların gizli gözyaşı dökmediği; çocukların da ağlamadığı ve ağlatmadığı bir Türkiye için sabırsızlandığımı ifade etmek istiyorum.''

Erdoğan, ''Babalarımıza, sevgili babama minnet ve hürmet duygularımı ifade ediyorum. Allah onlardan razı olsun'' diyerek konuşmasını tamamladı.
Advertorial
Bu Habere Oy Verin
Bu Haber Oylanmadı. İlk Siz Oy Kullanın.
Bu Habere Yorum Ekle
 • Misafir
  29.03.2013 22:04
  iyilik yapin
  ülkeyi siz bu hale getirdiniz.evet sayenizde agliyoruz.ülke bölünme noktasinda siz duygu sömürüsü yapiyorsunuz.iyilik yapmak istiyorsaniz lütven ülkeyi terk edin.
 • Misafir
  29.03.2013 20:58
  bilmedigimiz bisey söyle duygu sömürüsünü gec
  sanki kendi kocasi babasi agliyor bizde biliyoruz babalarda aglar analarda aglar ama sizinkilerin aglamadigi kesin sen oglunu önce askere yolla birde soguya yolla ozaman görelim kocan agliyormu aglamiyormu duygu sömürü yapmayin millete dini sömürdünüz baktiniz heralde azinlikta lsa uyanmaya basladi simdi apoyu kurtarma cabasina girdiniz ya babalarida karistirmaya baskadiniz gecin siz bunlari analarda babalarda agliyor gizli saklida aglamiyor ap acik agliyor ama su varki garibanin kiler agliyor sizin degil hem ne oldu bu emine erdogana kocasinin kuyrugunu kurtarmaya calisiyor galiba oy kaybindan dolayi
 • Misafir
  28.03.2013 17:57
  HAHAHAHAHAHAHAH
  BUNLAR SAĞ GÖZÜNÜ KAPATIP SOL GÖZÜYLE İŞTE BUDUR DERLER.....SANKİ OĞLUNU ASKERE YOLLADI ŞEHİT OLDU LAFA BAK
 • Misafir
  28.03.2013 15:43
  ???
  evet yine başladılar duygu sömürüsüne.once anneydı şimdi baba...
 • Misafir
  28.03.2013 14:37
  evet ağlıyoruz
  kredi kredi kartı vergi sgk ödemeleri işlerin durgunluğu evlatlarımızın sonun ne olacağı bizi ağlatıyor birde yazar kasalar değişicekmiş o hıçkırıklara boğdu..
 • Misafir
  28.03.2013 14:21
  babalar
  babalar alıyorda seninkileri askere gitti mi?