Haber365 Ana Sayfa » Siyaset » BDP'nin Özerklik Haritası

BDP'nin Özerklik Haritası

BDP'nin Özerklik Haritası
26.07.2011 Salı 18:39
Bu Habere 55 Yorum Yapıldı
Bu Haber 17780 Defa Okunmuştur
Bengi Yıldızın açıklamalarına göre BDP, demokratik özerklik ilan edilen 23 ilin sadece yedisinde birinci.
Taraf' ta Neşe Düzel'in sorularını yanıtlayan BDP Batman Milletvekili Bengi Yıldız, demokratik özerkliği "Kürdistan" olarak bilinen topraklarda ilan ettiklerini söyledi. Yıldız'ın "Kürdistan" dediği bölge toplam 23 ilden oluşuyor ve son seçimlere göre BDP bunların sadece yedisinde birinci parti. Seçim kazandığı yedi ilin beşinde yüzde 50'nin üstünde oy alan BDP, "Kürdistan" sınırları içindeki üç ilde ise hiç aday göstermedi.

BENGİ YILDIZ AÇIKLADI


Dün Taraf'ta yayımlanan "Pazartesi Konuşmaları"nda Neşe Düzel'e konuşan Bengi Yıldız, "DTK, demokratik özerkliği nerelerde ilan etti" sorusuna, "Tabii ki, Kürtlerin yaşadığı bölgede... Yani Barış ve Demokrasi Partisi'nin, Demokratik Toplum Kongresi'nin gücünün olduğu yerlerde..." yanıtı verdi. BDP Milletvekili Yıldız, "Demokratik özerkliği ilan ettiğiniz yer hangi bölge" sorusu üzerine ise "Bu açıdan Kürdistan'dır bu... Biz bunu Demokratik Özerk Kürdistan olarak formüle ettik ve bunu üç, dört yıldır söylüyoruz" dedi.

SİVAS'A KADAR KÜRDİSTAN

Düzel'in "Kürdistan denen bölge hangi illeri kapsıyor" sorusu üzerine de Yıldız şunları söyledi: "Tarihsel ve coğrafi olarak nereyi kapsıyorsa orayı kapsıyor. Bu, Sivas Koçgiri'ye kadar olan sınırdır aslında. Maraş'ın bir kısmı, Erzincan, Malatya... Elazığ... Tarihsel olarak Erzurum, Van, Ağrı... Batman, Diyarbakır... Aslında Doğu ve Güneydoğu'nun tamamıdır bu. Coğrafi olarak baktığınızda, Osmanlı zamanında da Kürdistan'ın sınırlarıdır bu."

O TOPRAKLARDA 23 İL VAR

"Aslında Doğu ve Güneydoğu'nun tamamı Kürdistan'tır" diyen Yıldız'ın tarif ettiği bölgede toplam 23 ilden oluşuyor. Bu iller şöyle: Van, Hakkâri, Şırnak, Mardin, Diyarbakır, Batman, Muş, Siirt, Bitlis, Adıyaman, Şanlıurfa, Ağrı, Iğdır, Kars, Erzurum, Bingöl, Elazığ, Malatya, Gaziantep, Kahramanmaraş, Erzincan, Tunceli ve Ardahan.

BDP 7 İLDE BİRİNCİ

12 Haziran seçim sonuçlarına göre BDP, 23 ilden sadece yedisinde birinci parti. Bu iller ise Kürt kimliğinin daha belirgin bir şekilde yaşandığı Diyarbakır (58.72), Hakkâri (79.8), Şırnak (72.69), Van (49.24), Mardin (52.12), Batman (51.84) ve Muş'tan (44.49) oluşuyor. BDP, Muş ve Van hariç, diğer beş ilde yüzde 50'nin üstünde oy aldı.

14 İLDE BDP YOK

BDP Milletvekili Bengi Yıldız'ın, demokratik özerkliğin sınırları içinde saydığı 23 ilin, 14'ünde AKP, birinde (Tunceli) CHP, diğerinde ise (Iğdır) MHP birinci parti durumunda. BDP, "Kürdistan sınırları" içinde sayılan Kahramanmaraş, Erzincan ve Elazığ'da ise milletvekili adayı göstermedi.

AKP 14 İLDE BİRİNCİ

BDP'li Bengi Yıldız'ın çizdiği Kürdistan haritasında bulunan 14 ilde AKP birinci parti durumunda. 12 Haziran"da yapılan seçimlerde Siirt (48.09), Bitlis (50.62), Ağrı (47.54), Kars (42.57), Erzurum (69.25) Bingöl (67.06), Elazığ (67.39), Adıyaman (67.38), Şanlıurfa (64.80), Malatya (68.48), Gaziantep (61.85), Kahramanmaraş (69.62), Erzincan (57.39) ve Ardahan'da zaferle ayrılan AKP, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin genelinde de birinci parti.

Kürdistan sınırları içinde MHP'nin de birinci olduğu bir il var: Iğdır. BDP, Iğdır'da ikinci parti durumunda. Tunceli'de daha önce seçimleri kazanan BDP, bu kenti de CHP'ye kaptırdı.

Kaynak: Taraf
Advertorial
Anahtar Kelimeler
Bu Habere Oy Verin
Toplam 5 Ziyaretçi, Ortalama 2.6 Puan verdi.
Bu Habere Yorum Ekle
 • Misafir
  30.07.2011 13:31
  Vatandas 25
  Hayirsizlar DADAS LAR DIYARI ERZURUMU AGZINIZA ALMAYIN SON ALMANIZ OLUR HADINIZI BILIN ... cok ileri gittiniz vatan haini zalimler bunu basaracainizimi saniyorsunuz biz DADAS LAR sade size yeteriz ama ordumuz ve devletimizin sayginligi bozulmasin sizin oyununuza gelmeyiz bunu iyi bilin ama o günde gelirse ilk karsiniza cikan biz oluruz...
 • Misafir
  29.07.2011 18:29
  antep
  haddinize mi düşmüş antep kilis türkiyenindir türktür ve öyle kalcak hele bir iş ciddilaşsin sizi tırnaklarımızla parçalarız biz sizi kayda almıyoruz konuşup konuşup yerinizde duruyorsunuz çünki
  çünkü sizin bu ülkeden toprak almanızın ihtimali bile yok
 • Misafir
  29.07.2011 01:33
  Kanuni
  Bu vatani bedavami sandiniz altimizda binlerce kefensizi unuttumu sandinizi biz sehit ogluyuz bizi serefsizmi sandiniz dunyalari alsakta bu vatani iki uc capulcuya birakirmi sandiniz tehlikeli sularda gezmeyin bu millet sizden korkmaz yanlis yapiyorsunuz bu isin sonu bana Gore ya cehennemde yada kodeste bitecek haylisi ola ama sunu herkes bilsin olukta oynayan cark evine duser turkiyede asker cok biz tam 74 milyon top yekun turkiyeyiz aslani yatagindan kaldirmayin bu vatan icin canini gozlerini kirpmadan verecek Benim gibi bir suru genc var
 • Misafir
  27.07.2011 18:02
  KAŞINIYO BUNLAR
  ALİ KARDEŞ SÖYLEDİĞİN SÖZDE ÇOK HAKLISIN.EĞER KÜRTLERİN ÇOĞU MÜSLÜMAN OLMASAYDI.BUGÜN RUMLARIN VE ERMENİLERİN UĞRADIĞI AKIBETE KÜRTLERDE UĞRARDI...
 • Misafir
  27.07.2011 14:57
  ali
  Türkleri korkaklıkta suçlayan cahil pkk lı kürt.bu toprakalrı türkler ermnlerden bizabsdan aldı....bizim sayemizde toprak sahibi oldunuz.türkler korkak olsaydı ortaasydan buraya gelmezdi.siz nereye gittiniz nereyi fethettiniz.türkün sınırına bakda konuş .bir ucu çin de bir ucu avrupda balkanlarda,arabsitanda.şimdi soruyorum kim korkak? ....biz müslüman kürtlerle kardeşiz bunu da hiçbir zaman bozamazsınız.bu toprakalrı onlarla beraber fethettik.siz pkk lı kürtler ise kürdüm diyerek beleşten toprak sahibi oldunuz.müslüman kürtlerin sayesin aramızda virüs gibi yaşıyorsunuz.bize ilaç serptirmeyin kökünüzü kuruturuz.dua edn müslüman kürtlere.onların yüzü suyu hürmetine size dokunmuyoruz...size yediriz o sözleri.
 • Misafir
  27.07.2011 12:25
  akp birincidir diye orası kürt değil mi
  akp ye oy veren çoğu cahil veya maddi çıkarlarını ön plana alan gerçek çıkarlarını göremeyen kürtlerdir ..aydın kürtler ise dtp ye oy vermekte ...ağrı gibi %100 kürdün yaşadığı bir yere kürt demiyecekseniz de nereye diyeceksiniz...
 • Misafir
  27.07.2011 10:58
  haddinizi bilin
  korkak ırkçılar, sanal kahramanlar, boş adamlar...pkk yada bdp ye yorum yaparken abartmayın olayı, işi dönüp dolaştırıp kürtlere getirmeyin.biliç altında kürtlere olanan kin ve nefret duygunuzu sanal ortamdamı tatmin ediyorsunuz.hayatınız yalan sizin.siz asla bir kürde oy vermezsiniz bırakın oy vermeyi tahammülünüz yok. biz(kürtler ) ise türklere oy verırız yarıdan coğumuz akp ye, hatta chp ve mhp ye oy veren kürtler bıle var ama siz asla bır kürde oy vermezsınız.sızın kardeslık ınsanlık anlayısınız bu işte. samımı olun be sizi ağrıdan vandan bedava arsa versek yıne korkudan nefretten iyi yüzlükten,gelmessınız buraya. sonra cıkmıs bır karıs toprak dıye inlersınız.o toprağa kurban olun önce bir gelın görün utanmayın korkmayın yemeyiz sizi.
 • Misafir
  27.07.2011 10:53
  yavas
  kolaymı biz daha ölmedik gelsinler Türkeş'in askerleri ölmeye hazır
 • Misafir
  27.07.2011 10:48
  hadi yaaaa
  sen kimin fikrini alarak kimin onayını alarak bu haritayı belirliyorsun Adıyaman Türkiye dir. Türkiye olarak da kalacak. Suç sende değil seni adam yerine koyup seninle röportaj yapan bu sahıslarda ki seni haber yapıyorlar. Adıyaman Türktür---- Türk Kalacak.
 • Misafir
  27.07.2011 10:43
  siz gazeteciler yüzünden
  sizin yüzünüzden.... her sözünü mahşetlerde önemli birşeymiş gibi yayınlarsanız SAYENİZDE ...BÖYLE KONUŞMA FIRSATI BULURLAR
  HEPSİ SİZLERE TEŞEKKÜR ETSİNLER