Haber365 Ana Sayfa » MARDİN » Yaşam » BDP'den 'Sınıra Duvar Çekilmesin' Eylemi

BDP'den 'Sınıra Duvar Çekilmesin' Eylemi

BDP'den 'Sınıra Duvar Çekilmesin' Eylemi
13.10.2013 Pazar 22:17
Bu Habere 10 Yorum Yapıldı
Bu Haber 1976 Defa Okunmuştur
Suriye sınırında bulunan Mardin'in Nusaybin ile Suriye'nin Kamışlı İlçesi arasında, artan kaçakçılığı önlemek amacıyla ara verilen duvar örme çalışmalarına yeniden başlandı.
Yasa dışı yollarla geçişi önlemek amacıyla, bir süre önce başlanan ancak ara verilen duvar örme çalışmaları hız kazandı. Yeşilkent Mahallesi’nde bulunan demiryolu ile Yıldırım İlköğretim Okulu arasındaki sınır hattındaki alanda, duvar örülmesi için kepçe ile yapılan temel kazma çalışması yapıldı. İş makinesiyle yapılan kazı çalışmasında ilçenin içme suyu şebekelerinde tahribata neden olduğu ancak kısa süre sonra bunun onarıldığı belirtildi.

Suriye sınırında Nusaybin İlçesi’nin sınır hattında örülmek istenen duvarın temeline mikserlerle harç döküldü. Nusaybin Belediye Başkanı Ayşe Gökkan ve Mardin İl Başkanı Reşat Kaymaz’ın aralarında bulunduğu BDP’liler, çalışmaların devam ettiği sınır hatına gelerek basın açıklaması yaptı. Grup adına konuşan BDP Mardin İl Başkanı Reşat Kaymaz, sınırda yapılan duvarı ’Utanç duvarı’ olarak nitelendirdi. Yüzyıl önce yapılan uluslararası antlaşmalarla Kürtlerin anavatanın parçalandığını iddia eden Kaymaz, bu duvarın yapılmasına Kürtlerin hiçbir şekilde izin vermeyeceğini öne sürdü.

’YAŞANACAK ÖLÜMLERDEN HÜKÜMET SORUMLUDUR’


Duvarın söylendiği gibi güvenlik amacıyla olmadığını, siyasi olduğunu iddia eden Kaymaz, 'Rojava’daki Kürtler ile Türkiye’deki Kürtler’in birlikteliğinden korktukları için bu duvar örülüyor. Bizleri tutuklasalar da, öldürseler de biz bu duvarın örülmesine izin vermeyeceğiz. Kimsenin bu duvar için yaşamından olmasını istemiyoruz. Ancak, eğer duvar yapımına devam edilirse, tepkimiz daha da sertleşecektir. Yaşanacak her hangi bir ölümden AKP hükümeti ve Başbakan sorumlu olacaktır' dedi.

BDP’LİLER, TEL DUVARA TIRMANDI

Konuşmanın ardından sınırdan partililer, duvar için kazılan çukura taş atmaya başladı. Sınır hattında inclemelerde bulunan BDP’liler, kazı yapan iş makinelerinin olduğu bölüme geçmek istedi. Ancak sınırda nöbet tutan askerler tarafından, ’askeri yasak ve mayınlı bölge’ olduğu gerekçesiyle partililerin geçişlerine izin verilmedi. Bunun üzerine BDP Mardin İl Başkanı Reşat Kaymaz ve Nusaybin Belediye Başkanı Ayşe Gökkan, mayınlı arazideki dikenli tellerin üzerinde bulunduğu duvara tutunarak, iş makinelerinin bulunduğu yere gitti.

Bu gelişme üzerine iş makineleri kazı çalışmalarını bir süre durdururken haberin duyulması üzerine olay yerine çok sayıda askeri birlik ve çevik kuvvet polisi geldi. Sınırda bekleyen askeri araçtan partililere, sık sık, ’Nusaybin halkı burası yasaklı bölgedir. Bir an önce buradan ayrılın ve fotoğraf çekmeyin’, ’Şu anda hepiniz kayıt altına alınıyorsunuz. Hepinizi tespit ediyoruz. Lütfen geri çekilin’ anonsu yapıldı.

Yaklaşık yarım saat iş makinelerinin yanında kalan BDP’li Kaymaz ve Gökkan, olay yerinden yeniden tellere tutanarak partililerin yanına gelip gazetecilere açıklamada bulundu. BDP İl Başkanı Kaymaz, Nusaybin Emniyet Amiri’nin kendilerini tehdit ettiğini iddia ederek, Türkiye’de hukukun kendileri için işletilmediğini öne sürdü

Advertorial
Bu Habere Oy Verin
Bu Haber Oylanmadı. İlk Siz Oy Kullanın.
Bu Habere Yorum Ekle
 • Misafir
  21.10.2013 14:59
  rojava halepte yerleşim yeri oylemi git araştırda gel konus
  ROJAVA kuzey suriyenin tamamı kürt bölgesidir millete laf atacagına gitte kendin birşeyler ogren
 • Misafir
  14.10.2013 12:05
  devam devam
  durmak yok devam
 • Misafir
  14.10.2013 12:00
  tabi
  el-kaide denilen katil sürüleri sınırdan geçmek istediğinde sıkıntı yok kürtler geçmek istediğinde sıkıntı kürtler bu düşmanlığı unutmayacak kim dost kim düşman zor zamanlarda belli olur derler ya gördük
 • Misafir
  14.10.2013 06:53
  molotof
  keşke molotof atanların da önünde böyle engel olsanız.
 • Misafir
  14.10.2013 02:17
  iyosa aşagı inin
  gaza gelip keşke araziye inseymişiniz
 • Misafir
  14.10.2013 02:05
  yasin
  devlet daha neyi bekliyor.ssözde kürdistanı tellerle ayıramazmışmış da neler siz kimsiniz.ne oluyosunuz.sayın başbakanada yazıklar olsun onun sayesinde meclisteler.yok kurtce kanal.kurtce egitim yok o.yok bu.bizi yavaş yavaş alıştırıp sözde kurdistan denen ulkeyi kurmakmıdır acaba recep tayyip erdoğanın amacı .artık başbakana bile guvenemeyeceksek yazık bizim halimize..
 • Misafir
  14.10.2013 00:12
  ASİLTÜRK_
  Öyle duvarda yürümeyle tellere tutunup ilerlemekle eylem olmaz, yiyorsa aşağıya inip toprağa basın, açıklamaya bakarmısınız rajova kürtleri ile TÜRKİYE kürtlerinin birlik olmasından korkuyormuşuz, zeka seviyesine bak, rajova dediğin suriyenin halep kentinde bir yerleşim yeri, burası TÜRKİYE, ne diye birlik olacakmış sınır var arada zeka abideleri, Nusaybin Emniyet Amiri kendilerini tehdit etmiş, az bile yapmış, siz her an tehdit ediyorsunuz, Güvenlik Şube Müdürüne tokat atmanız bir yana hatta bir milletvekiliniz polislere karşı elini belindeki silaha atmadımı, ana avrat küfür etmedimi, hukuk bunlar için işlemiyormuş, gözünüze dizinize dursun sizin için kanun bile çıkarıldı ne hukukundan bahsediyorsunuz siz.
 • Misafir
  13.10.2013 23:28
  TEK GÖNÜL
  Kürtler tek millet ve tek gnüldür,duvarlar kürtleri bölemez,duvar vız gelir,çünkü gönüllere duvar örülemez
 • Misafir
  13.10.2013 22:51
  işte
  açık açık duvar örmeyin terörist ülkeye giremez diyorlar
 • Misafir
  13.10.2013 22:27
  bdp
  bdp istemiyorsa duvar cekilmesin.bu cözüm sürecine zarar verir.nasil olsa ne isteseler yapiyoruz.bu isteklerinide yapalim ne olacak.kacakci giriyormus varsin girsin ne var bunda.ülke ekonemisine katkisi var.