Haber365 Ana Sayfa » Gündem » BDP'den 3. Köprü'ye İsim Önerisi

BDP'den 3. Köprü'ye İsim Önerisi

BDP'den 3. Köprü'ye İsim Önerisi
30.05.2013 Perşembe 11:56
Bu Habere 6 Yorum Yapıldı
Bu Haber 1692 Defa Okunmuştur
BDP Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak, 3. Köprü'ye Yavuz Sultan Selim adı verilmesi ile ilgili açıklamalarda bulundu.
BDP Eş Genel Başkanı Gültan Kışanak gazetecilerle yaptığı sohbet toplantısında, tartışmalara neden olan 3.Yavuz Sultan Selim köprüsüyle ilgili olarak AKP’yi nostalji yapmakla suçladı.

Kışanak, AKP’nin eskiyi güncelleme peşinde olduğunu ifade ederek şunları söyledi: “Bunu bir ölçüde makul görüyorum. Dünyada önemli başkentlere gidiyorsunuz tarihle bir bağı var. Kimse kenti modernleştirirken tarihle bağını kesmemiş. Dokusuyla özgün kimliğini görüyorsunuz Ne yazık ki Türkiye’de modernleşme geçmişle bağını koparma üzerine kurulmuş. Şimdi yeniden geçmişi canlandırma telaşı var. Bu biraz rovanşist yaklaşımla oluyor. Yoksa İstanbul’un kendi tarihi ve geçmişiyle kimliğini buluşturmasında tabii ki fayda var. Fakat rovanşist mantıkla yapınca tersi oluyor.

Ayrıca İstanbul sadece saltanat saray padişahlıktan ibaret değil. İstanbul aynı zamanda Anadolu’yu Avrupa’ya bağlayan önemli bir kenttir. Bu nedenle Anadolu’nun sentezide olması gerekiyor. AKP’nin projelerinin tamamında saltanat eksenli bir yaklaşım var. İstanbul’u bundan ibaret sayarsınız Anadolu’yu inkar edersiniz. Anadolu’yu da İstanbul’a akıtan köprü olmalı. Padişah ismi vermek yerine, Anadolu’yu İstanbul’a taşıyan bir isim verilebilir. Neden Yunus Emre köprüsü olmasın? Böyle bir kültürel isim verilirse bu; hem İstanbul’un Anadolu'yla olan ilişkisini doğru tanımlamış olur, hem de verilen isimle ilgili tartışmalar ortadan kalkmış olur”

HERKES KENDİNDEN BİR PARÇA GÖREBİLMELİ

İktidarların şunu görmesi gerekir bu ülkede yaşayan tüm farklılıklar, inançlar kendini bu ülkenin sahibi görebilmeli. Bir köprüde bir eserde isim yaşayacaksa, herkes kendinden bir parça orada görebilmeli. Sürekli bir tarafa odaklanan bir şey olursa, diğerleri kendini dışlanmış hissedecektir. Bu ülkenin alevi yurttaşlarının tarihine dokunan isimler de verilebilir. Hükümetin biraz daha bu konuda dikkat etmesi gerekir.

KÖPRÜ YERİNE ALTERNATİFLER OLABİLİR

Köprüyle ilgili tartışmalar yıllardır sürüyor. Asıl problem, evet İstanbul'un iki yakası arasında geçişi kolaylaştıran yeni yollara ihtiyaç var fakat bunun alternatifi neler? Acaba doğayı katletmeden mümkün mü? Bunu tartışmak gerekirdi. İktidar kendi kendine yapar planlar kararını verir. Bunu sınırsız kullanır. Oysa bu ülkenin odaları, yetişmiş çevreleri var. Bunlarla ilişki kurulsa daha doğru yol yöntem bulunur.

Kesinlikle yeni ulaşım imkanlarına ihtiyaç olduğunun farkındayız. Kimse aksini söyleyemez. Fakat bu köprü olmayabilirdi. Alternatifleri olabilirdi. Bu köprü yapılırken doğanın bu kadar katledilmesi isabetsiz bir tutumdur. Köprüye verilen isim de, zaten kendini dışlanmış hisseden bir inanç grubunu bir şekilde memnun etmeyecek. İsabetsiz yanlış olmuştur.

Advertorial
Bu Habere Oy Verin
Bu Haber Oylanmadı. İlk Siz Oy Kullanın.
Bu Habere Yorum Ekle
 • Misafir
  30.05.2013 20:42
  size mi kaldı
  istanbul bizim tarih bizim anadolu bizim sizene ne isim verirsek veririz sizene
 • Misafir
  30.05.2013 16:38
  YADİ YAA
  YAKLAŞIM MAKUL YANLIZ YUNUS EMRE OZAN-EDEBİYAT OKULLARINA İSMİNİ VERMEK MANTIKLI OLUR--AMA KÖPRÜYE ASLINDA MİMAR SİNAN DENİLSE DAHA GÜZEL OLURDU -AMA YAVUZ DEDEME HERŞEY YAKIŞIR AŞIGIM YAVUZ DEDEMİN KİŞİLİGİNE İNANCINA CESARETİNE
 • Misafir
  30.05.2013 14:36
  köpru
  zaten bıseyıde beyense sasarım arkadas
 • Misafir
  30.05.2013 13:01
  fırtına
  bizim insanlarımız hiç bir şeyi beğenmiyorlar. niye ise herşeye önce muhalefet ediyoruz. hastalık bu. yabancılar filmlerde çoğunlukla alan-bölge tanımı yaparken Asia Minor dediklerine sanırım şahit oluyoruz Ülkemiz için. bu ismin mutlaka bir yere bir gün konulması gerekir. yani biz küçük asya diyecez. onlar asia minor. umarım izmit körfez geçişi köprüsüne bu ismi koyarlar. fakat Kanuni Sultan Süleymanda olabilir. çünkü sıra onda. yakışır yani. hakkı onun.
 • Misafir
  30.05.2013 12:57
  fırtına
  ben yunus emre denince kendimden bir parça görmüyorum. yani az parça görüyorum. ama Yavuz Sultan Selim denince kendimden bir parça görüyorum. yani çok parça görüyorum.
 • Misafir
  30.05.2013 12:26
  hadi ordan..
  herkes işini yapsın...kalkmışlar benim başbakanıma öneri sunuyorlar...siz d.anadoluya hükmedebilirsiniz ancak benim istanbuluma .......