Haber365 Ana Sayfa » Ekonomi » Sıra Avrasya Tüneli'nde!

Sıra Avrasya Tüneli'nde!

Sıra Avrasya Tüneli'nde!
31.10.2013 Perşembe 08:20
Bu Habere 3 Yorum Yapıldı
Bu Haber 1528 Defa Okunmuştur
Temeli 2011'de atılan ve 2015'te tamamlanması planlanan Avrasya Karayolu tüneli biri gidiş, biri geliş olmak üzere iki katlı olacak. Tünelden; sadece otomobil ve minibüsler geçebilecek.
Asya ile Avrupa arasında boğazın altından demiryolu ulaşımı sağlayan Marmaray'ın açılışının ardından gözler, iki kıtayı birbirine karayoluyla bağlayacak Avrasya Tüneli Projesi'ne çevrildi.

Başbakan Erdoğan'ın önceki gün Marmaray açılış töreninde "Marmaray'a kardeş kazandıracağız" sözüyle işaret ettiği Avrasya Tünel Projesi'nde çalışmalar tüm hızıyla sürüyor.

KAZLIÇEŞME-GÖZTEPE ARASI 15 DK

Milliyet'te yer alan habere göre; temeli 26 Şubat 2011'de atılan proje kapsamında; Cankurtaran sahili ile Haydarpaşa arasında inşa edilecek. 'İstanbul Boğazı Karayolu Geçiş Projesi'nin tamamlanmasıyla Kazlıçeşme ile Göztepe arasında 100 dakikaya varan seyahat süresi 15 dakikaya kadar inecek.

İstanbul Boğazı'nın altından Avrupa ve Asya yakasını karayoluyla bağlayacak projede, deniz tabanının altından geçecek tünel 5,4 kilometre uzunluğunda olacak. Güzergahın tamamı ise 14,6 kilometre. Karayolu tüneline ek olarak tünele ulaşacak mevcut yollar da genişletilecek. Boğaz'ı geçen mevcut iki köprüyle bağlantılı olarak planlanan tünel olumsuz hava koşullarından etkilenmeyecek şekilde tasarlandı.İKİ KATLI TÜNEL

Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet köprülerindeki trafiği hafifletmeyi hedefleyen proje, biri geliş, diğeri gidiş olmak üzere iki katlı karayolu şeklinde inşa edilecek. Tünel, Boğaz zeminindeki kayalara tünel açma makinesi aracılığıyla inşa edilecek.

Zemin özel tasarlanan makinelerle kazılıyor ve günlük ilerleme hızı 8-10 metre. Deniz tabanının altına inşa edilecek 5,4 km uzunluğundaki tünelin maliyetiyse 1.1 milyar dolar. Kamyon, otobüs ve motorsiklet gibi iki tekerlekli araç trafiğine kapalı olacak tünelden yalnızca otomobil ve minibüsler geçiş yapabilecek. Tünelden geçişin 4 dolar + KDV olması planlanıyor.

MARMARAY'A KARDEŞ

Marmaray'ın ardından Boğaz'ın ikinci tüp geçidi olacak Avrasya Tüneli, Başbakan Erdoğan'ın deyimiyle Marmaray'ın kardeş projesi. İstanbul'un iki yakasını bu kez karayoluyla birbirine bağlacak tünel, Marmaray'ın yaklaşık 2 kilometre güneyinden geçecek. Yap-işlet-devret modeliyle inşa edilen tünelin projelendirilmesi, inşaası ve yaklaşık 26 yıllık işletmesi Türk-Kore ortak girişimi Avrasya Tüneli İşletme İnşaat ve Yatırım A.Ş. tarafından yapılacak.

BOĞAZ'A TÜNEL FİKRİ 19. YÜZYILDAN

İstanbul Boğazı'nı tünelle geçme fikri ilk kez 19. yüzyılda ortaya atıldı. Ancak dönemin siyasi ve teknik koşulları nedeniyle sadece fikir aşamasında kaldı. 20. yüzyıl boyunca, dünyanın çeşitli bölgelerinde İstanbul Boğazı'na benzer nitelikler taşıyan noktalarda çok sayıda karayolu tüneli inşa edildi.

1997'de İstanbul Büyükşehir Belediyesi adına hazırlanan Ulaşım Master Plan'ı bulgularına göre "yeni Boğaz geçişi" için 2003'te bir ön fizibilite çalışması yapıldı. Fizibilite sonuçları, bir karayolu tünelinin 'fizibilitesi en yüksek çözüm' olarak tünel tavsiye edildi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, 2005 yılında Nippon Koei Co. Ltd. şirketine yeni tünel geçişinin güzergah seçeneklerini inceleyen bir fizibilite çalışması yaptırdı.

Mevcut iki köprü de dikkate alınarak planlanan tünelin konumunun Boğaz geçişlerinde sağladığı eşit dağılım, tünel uzunluğunun kısa olması sonucunda en düşük yatırım maliyeti ve inşaat şantiyelerinin ve işletme tesislerinin (gişeler, işletme binası) kurulması için yeterli alanın mevcut olması projenin mevcut güzergahını belirleyen kriterler arasında öne çıkıyor.

SAYILARLA AVRASYA TÜNELİ

-Tünelin Boğaz geçişi 5,4 km olacak.

-İki yaka 106 metre derinde birleştirilecek.

-Tünelin maliyeti 1,1 milyar dolar.

-Projenin toplam uzunluğu 14,6 km olacak.

-Tüp geçidin çapı 14,5 metre olacak.

EN UZUN TÜNEL JAPONYA'DA


- Brooklyn-Battery Tüneli, New York(1950) Uzunluk: 2 bin 779 metre

- Holland Tüneli, New York(1927) Uzunluk: 2 bin 608 metre

- Queens-Midtown Tüneli, New York(1940) Uzunluk: 1955 metre

- Lincoln Tüneli, New York(1957) Uzunluk : 28 kilometre

- SMART Tüneli, Kuala Lumpur(2007) Uzunluk: 9 bin 700 metre

- Seikan Tüneli, Japonya(1988) Uzunluk: 54 kilometre

- Manş tüneli; İngiltere - Fransa Uzunluk: 51 kilometre.
Advertorial
Bu Habere Oy Verin
Bu Haber Oylanmadı. İlk Siz Oy Kullanın.
Bu Habere Yorum Ekle
 • Misafir
  31.10.2013 13:48
  ne oldu
  şimdiye kadar bunca para ile bogaza 2 köprü bir tünel yapılabildi,
  hükümet ikinci kanaldan bahsediyor peki burayada köprüler ve tüneller gerekmezmi bu derenin suyu nereden gelecek millet bu kadar sefilken
 • Misafir
  31.10.2013 13:25
  İYİ GELİŞME
  HOCA
 • Misafir
  31.10.2013 13:19
  HERKES KESSİN SESİNİ, KONUŞMAK İSTEYEN HİZMET VEREREK SÖYLESİN SÖZÜNÜ.
  2.DÜNYA SAVAŞINDA İNGİLTEREDE METROLARI SIĞINAK OLARAK KULLANIYORLAR. 80 YIL BOYUNCA BU ÜLKE BÖYLE HİZMETLER GÖRMEDİ. AKP GELMESEYDİ DAHA 80 YILLAR GÖRMEZDİK. GELEN YEDİ,GİDEN YEDİ.