Haber365 Ana Sayfa » Yaşam » Atatürk'ün Manevi Kızı Hayatını Kaybetti (video)

Atatürk'ün Manevi Kızı Hayatını Kaybetti (video)

Atatürk'ün Manevi Kızı Hayatını Kaybetti (video)
01.08.2012 Çarşamba 19:21
Bu Habere 9 Yorum Yapıldı
Bu Haber 7550 Defa Okunmuştur
Atatürk'ün manevi kızı Ülkü Adatepe, geçirdiği trafik kazası sonucu vefat etti.
Mustafa Kemal Atatürk'ün manevi kızı Ülkü Adatepe (79), TEM otoyolunun Akyazı mevkisinde geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybetti.

TEM Otoyolu İstanbul istikametine seyir halindeki Adnan Selçuk'un kullandığı 34 YUY 65 plakalı otomobil, sürücüsünün direksiyon hakimiyetini kaybetmesi sonucu yol kenarındaki bariyerlere çarptı.

Kazada, araç içinde bulunanlardan Atatürk'ün manevi kızı Ülkü Adatepe, çarpmanın etkisiyle araçtan fırlayarak yola savruldu.

Adatepe olay yerinde hayatını kaybederken, yaralanan araç sürücüsü Selçuk, Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne, Emin Öke Adatepe de Tototasa Acil Yardım Hastanesi'ne kaldırıldı.

Adnan Selçuk Kaza Anını Anlattı

Ülkü Adatepe'nin Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tedavi gören şoförü Adnan Selçuk, kaza anını Cihan muhabirine anlattı. Selçuk, her şeyin bir anda olup bittiğini söyledi.

Kazadan önce kendisinin sol şeritten gittiğini belirten Selçuk, "Bir otobüs sağ şeritten gidiyordu. Sonra tekrar sol orta şeride geçti. Benim önümde bir taksi gidiyordu. Otobüs normal orta şeride geçti. Ben de sol şeritten gidiyordum. Otobüs birden sol şeride kırınca o anda ne olduysa oldu zaten. Ona vurmayım diye... Artık orada yol yapımı mı vardı ne vardı, dubaları mubaları gördüm ama. Neden öyle bir şey yaptı. Madem geçecekti. Aniden öyle yola çıkılır mı? Aynan var, bir aynana bak. Yol yapımı varsa bile arkadan geleni uyar bir dörtlü yak. Anlamadım. Her şey bir anda oldu bitti. Daha ne anlatayım. Giden geri gelecek mi? Gelmeyecek. Bir saat önce yemek yedik. Bir saat önce muhabbet ettik" dedi.

"ARKA KOLTUKTA OTURUYORDU, KEMERİ BAĞLI DEĞİLDİ"

Adnan Selçuk, Ülkü Adatepe ve eşinin aracın arka koltuğunda oturduklarını, ancak kemerlerinin bağlı olmadığını ifade ederek, "Beyefendiyle ikisi arkada oturuyordu. Arkada emniyet kemeri takılı değildi. Yemek yediği yerde telefonunu unutmuştu. Onu konuşuyordu beyefendiyle. Ben de dedim, sıkılmayın, ararız telefonunuzu bir şekilde ulaştırırız size. Ama nasip buraya kadarmış" diye konuştu. Selçuk, yaşananları anlatırken gözyaşlarını tutamadı.

TEM Otoyolu İstanbul istikametine seyir halindeki Adnan Selçuk'un kullandığı 34 YUY 65 plakalı otomobil, sürücüsünün direksiyon hakimiyetini kaybetmesi sonucu yol kenarındaki bariyerlere çarpmıştı. Kazada, araç içinde bulunanlardan Atatürk'ün manevi kızı Ülkü Adatepe, çarpmanın etkisiyle araçtan fırlayarak yola savrulmuştu. Adatepe olay yerinde hayatını kaybederken, araçta bulunan Ülkü Adatepe'nin eşi Emin Öke Adatepe ile araç sürücüsü Adnan Selçuk yaralanmıştı.

Ülkü Adatepe kimdir ?

27 Kasım 1932'de doğdu. Atatürk’ün en küçük manevi kızı. Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım’ın evlatlık kızı Vasfiye Hanım ile Fransızca öğretmeni ve gar şefi Mehmet Tahsin Çukurluoğlu’nun kızıdır.

Zübeyde Hanım’ın küçük yaştan itibaren yetiştirdiği Selanikli Vasfiye Hanım, Zübeyde Hanım’ın ölümünden sonra bir süre Atatürk’ün kız kardeşi Makbule Hanım’la kalmış, Atatürk kendisini Gazi Orman Çiftliği’nde istasyon şefliği yapan Mehmet Tahsin Bey’le evlendirmişti. Vasfiye Hanım ile Mehmet Bey’in çocukları olacağını öğrendiğinde ister kız, ister erkek olsun Ülkü isminin verilmesini isteyen Atatürk, 9 aylıkken Ülkü’yü Çankaya Köşkü’ne aldırdı ve biraz büyüdüğünde onu yurt gezilerine götürmeye başladı.

Atatürk öldüğünde Ülkü altı yaşındaydı. Üsküdar Amerikan Lisesi’nde başladığı öğrenimini maddi sıkıntılar nedeniyle tamamlayamadı ve genç yaşta evlendi. İlk evliliğini Sabiha Gökçen'in amcasının oğlu Üsteğmen Fethi Doğançay ile yaptı. On üç yıl süren bu evliliğinden iki oğlu oldu. İkinci evliliğini ise işadamı Öke Adatepe ile yaptı.

Advertorial
Bu Habere Oy Verin
Bu Haber Oylanmadı. İlk Siz Oy Kullanın.
Bu Habere Yorum Ekle
 • Misafir
  04.08.2012 13:00
  bir battaniye bir gazete
  sen nasil birisin ya Allahin adini anip nasil bir yorum yaziyorsun.... Atatürk düsmani oldugun belli ama senin gibilere pabuc birakmiycak ATATÜRKCÜLER
 • Misafir
  02.08.2012 02:19
  bir battaniye bir gazete
  Allah Rahmet eylesin de ne yani öldü diye bizde mi yas tutacağız Arkadaşlar kimler gitti biz mi kalacağız Rahmetlik mi kalacak bırakın bu işleri kendi rahmetlik olan yakınlarınıza dua edin tanımadığınız Atatürk'ün manevi kızı diye oturun o zamn yasin okuyun ne kadar tanıyorsunuz ki bu kadını ama ne var ki çok acı bir son işte bak neydi nasıl öldü Allah ölümün bile hayırlısını versin üzerine bir battaniye bir gazete diğer tarafta Atatürk'ün manevi kızıymış demiyecekler işte kendi halimize yanalım ....
 • Misafir
  01.08.2012 21:26
  --------------------------------------
  ülkü hanim baskasini yakmadi baskasi ülkü hanimi yakmis haberi oku hangi gözünle okuyorsun bilmem artik Allah rahmet eylesin nur icinde yatsin
 • Misafir
  01.08.2012 21:26
  allah rahmet eylesin
  çok üzüldüm allah mekanını cennet eylesin atamızın hatırasını keybetmenin üzüntüsü içindeyim
 • Misafir
  01.08.2012 20:59
  konuşmaktan yoksun okumaktan cahil kişi
  keşke doğru okuyup düzgün konuşabilsen..birincisi arabayı kullanan doğrusu kullanmayı bilmeyen dengesiz şoför ikincisi senin ülkü diye bahsettiğin kişide Atatürk'ün manevi kızı Ülkü Adatepe'dir askerlik arkadaşın değil
 • Misafir
  01.08.2012 20:54
  allah rahmet eylesin
  Atamızın son mirasıda aramızdan ayrıldı.Allah rahmet eylesin.
 • Misafir
  01.08.2012 20:34
  Yaktın Başkasını ÜLKÜ diyen ŞAHIŞ
  Önce okuma yazma öğren yazıda aracı kullananın ADNAN SELÇUK adlı bir kişi olduğu açıkça belirtilmiş sense yüzün kızarmadan provakasyon peşindesin...
 • Misafir
  01.08.2012 20:09
  yaktın başkasını ülkü
  80 yaşında arabamı kullanılır
 • Misafir
  01.08.2012 19:55
  Allah rahmet eylesin
  Allah rahmet eylesin.