Haber365 Ana Sayfa » Yaşam » Atatürk ile Latife Hanım'ın Boşanma Nedeni

Atatürk ile Latife Hanım'ın Boşanma Nedeni

Atatürk ile Latife Hanım'ın Boşanma Nedeni
14.03.2013 Perşembe 11:43
Bu Habere 15 Yorum Yapıldı
Bu Haber 7367 Defa Okunmuştur
İsmet İnönü'nün kızı Özden İnönü Toker Latife Hanım ile Atatürk'ün neden ayrıldığını açıkladı: İki ideal insanın karı koca olarak yaşaması zor.
Erzurum Atatürk Üniversitesinin düzenlediği ’Lozan Antlaşmasının 90’ıncı Yıldönümüne Doğru’ konulu panele katılan 2’nci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’nün kızı Özden İnönü Toker, Atatürk ve eşi Latife Hanımın evliliklerinin devam etmemesinin nedenini, "Yani Latife Hanım Atatürk’ü bir vatan kurtaran olarak görmüş. Atatürk de onu idealindeki Türk çağdaş kadını olarak görmüş. Ama işte iki idealin bir evde yaşaması, karı kocalık başka birşey. Onun için böyle iki ideal insanın karı koca olarak yaşaması zor" dedi.

EVLİLİĞİN KISA SÜRMESİNİN NEDENİ

Atatürk Üniversitesi Kültür ve Gösteri Merkezinde düzenlenen ’Lozan Antlaşmasının 90’ıncı yıldönümüne doğru’ konulu panelinde konuşan İnönü Vakfı Başkanı ve ikinci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’nün kızı Özden Toker, Erzurum’un Türkiye Cumhuriyetinin kurulmasında büyük önemi olduğunu söyledi. Lozan Antlaşması hakkında bilgi veren Özden İnönü Toker, daha sonra farklı dönemlere ait anılarını anlattı. Atatürk’ün İnönü ailesine çok yakın olduğuna dikkati çeken Özden İnönü Toker, Atatürk ve Latife Hanımın iki ideal insan olduğunu anımsattı. Özden İnönü Toker, ulu önder Atatürk ile Latife hanım arasındaki evliliğin kısa sürmesini şöyle değerlendirdi:

"İKİ İDEAL İNSANIN KARI KOCA OLARAK YAŞAMASI ZOR"

"Biz İstanbul’a gittiğimiz zaman, annem Latife Hanım’ın elini öpmeye götürürdü. Her zaman için Atatürk’ün eşi olarak saygı gördü ve kendisi de hep bu şeklini muhafaza etmesini bildi. Tabii ’niye olmadı, niye bu iş yürümedi’ diye hep merak edilir. Annem ve babam için de büyük bir üzüntü teşkil etti. Çünkü hep ümit ettiler ki, Atatürk’ün de kendileri gibi mutlu bir evliliği, yuvası olur diye. Annem, Latife Hanımı çok beğenirdi. Çünkü son derece bilgili, kültürlü, bir kaç lisan bilen, çağdaş yaşama hazır, kadın- erkek topluluklarına rahatça katılan, herkese söz yetiştiren bir insandı. Annem halbuki daha eski usul yetişmiş bir insan. Onun için annem onu çok beğenirdi. Benim kendime göre bir izahım var. Bunların ikisi de hep birbirleriyle bir ideal olarak yani Latife Hanım Atatürk’ü bir vatan kurtaran olarak görmüş. Atatürk de onu idealindeki Türk çağdaş kadını olarak görmüş. Ama işte iki idealin bir evde yaşaması, karı kocalık başka birşey. Onun için böyle iki ideal insanın karı koca olarak yaşaması zor. Bu yüzden bence bu iş yürüyememiş. Annem ve babam ayrılmalarına çok üzülmüşler."

"BİZİM EVDE ORUÇ TUTULUR, NAMAZ KILINIR, KURAN OKUNUR"

Panale katılanlara bir döneme damga vuran babası İsmet İnönü ve annesi Mevhibe İnönü’yü de anlatma gereği duyan Özden İnönü Toker, "Evimizde Ramazanlarda hep oruç tutuldu. Namaz kılındı, hala kılınıyor. Kuran’ı Kerim okundu, hala okunuyor. Bunların hepsi annemin babamın döneminde yapıldığı gibi, hala şimdi yapılmaya devam ediliyor. Mesela benim doğduğum odada, babamın baş ucunda duvarda ’Allah’ın dediği olur’ yazardı. Annemin baş ucunda ise ’İlim en yüksek rütbedir’ yazıyordu. Ben onların içinde gözlerimi açtım ve babam onların içinde gözlerini yumdu. Bizim ailemiz böyle bir aile. Onun için size kendi ailemizi anlatmak istedim" diye konuştu.
Advertorial
Bu Habere Oy Verin
Bu Haber Oylanmadı. İlk Siz Oy Kullanın.
Bu Habere Yorum Ekle
 • Misafir
  15.03.2013 09:53
  Arkadaş mış mış mış!
  Anladığım kadarıyla burada eleştirilen inönü. Atamız evlenmiş boşanmış, o onun taktiridir. Yanlız inönünün ne kadar dindar olduğuna değinilmesi komik olmuş. Dedelerimiz anlatırdı Atatürk vefat ettikten sonra inönünün millete yaptığı zulmü. Ezanların nasıl susturulduğunu, kuranın topraklar kazılarak nasıl saklandığını, Atamıza anıt mezar yapılması için İnönünün nasıl yıllar sonra zorla ikna edildiğini,paranın üstünden bile Onun resmini kaldırıp kendi resmini bastırdığını. Ama bu ülkede hala Atatürk öldüğünde başbakan inönü zanneden cahiller var. Milletin İnönüye nefreti ATASINA SEVGİSİNDEN GELMEKTEDİR.
 • Misafir
  15.03.2013 09:11
  Gerilenler....
  Tarihi gerçeklerle bize öğretilenler arasında çok farklar var.Gerçek tarihte bizim doğru bildiğimiz yanlışlar gizlidir.Daha doğrusu bize doğru budur diye öğretilenler.Ayrıca bu milleti 80 seneyle değil 1000 seneyle değerlendirmeniz gerekir.Bu 1000 veya 80 sene içinde yanlışı hatası günahı olmayan yokmudur? Elbette Vardır.Bunlar ister padişah ister ata deniklerimiz olsun.Gerçek budur.Hatayı yanlışı görmek ve gerçeği söylemek.Yapılan çok yanlışlar var çooook....
  Gerçek tarih konuştuğunda herkes herşeyi anlayacak....
 • Misafir
  15.03.2013 09:09
  Abuzer
  kimsede vefa duygusu kalmamış.yaşadıkları donemde en büyük lider olarak görülenler dahi öldükten sonra ...................
  bu kötü huyumuzdan bir an önce kurtulmalıyız. bu kişi kim olursa olsun sezarın hakkı sezara verilmeli doğrularıyla yanlışlarıyla.
 • Misafir
  15.03.2013 08:46
  yalaaaaan
  hepsi yalan
 • Misafir
  15.03.2013 08:45
  azeri kızı
  sebebe bak )))))))))
 • Misafir
  15.03.2013 08:34
  EZAN
  Arkadaşlarında dediği gibi hani laik bir ülkeydik devlet neden dine karıştı ..........KURAN okumak bile yasaktı zamanında bu ülkede...!
 • Misafir
  15.03.2013 08:30
  ...
  5816. KANUN ANAYASADAN KALKINCA TÜM TABULAR YIKILIP GERÇEKLER ORTAYA ÇIKACAK...KANUNLAR ŞAHSA YÖNELİK OLMAMALI KİM OLURSA OLSUN ELEŞTİRİLEBİLMELİ.%99 UN MÜSLÜMAN OLDUĞU ÜLKEDE PEYGAMBERİ BİLE KORUYAN KANUN YOK...
 • Misafir
  15.03.2013 08:28
  AIXIA
  atatürke dinsiz diyenler şu fotoğrafa iyi baksınlar

  tepeden tırnağa bir bayanla evliydi atatürk

  ya sizin hanımlar ???????
 • Misafir
  14.03.2013 22:20
  AYIP SİZLERE YORUMCULAR AYIP...
  NE KADAR DÜŞÜK SEVİYELİ İNSANLARSINIZ Kİ BU GİBİ ABSÜRD OLAYLARLA İLGİLİSİNİZ AYRICADA BURADA YAZILANLARLADA SEVİYESİZCE SAYGISIZCA YORUMLAR YAPIYOSUNUZ SAYGILI OLMASINI ÖĞRENİN ÖNCE ELŞTİRDİĞİNİZ KİŞİ TC DEVLETİNİN KURUCUSUDUR YAZIK SİZLERE KORUCANIZA NELER YAZIYOSUNUZ CAHİLLER AÇIK KİTAPLARI OKUYUN BAKALIM SİZLERDEN NE KADAR İLERİ SEVİYEDE BİLİGİLİ VE İLERİ GÖRÜŞLÜ BUNLARLA İLGİLİ OLUCANIZA KALKMIŞSINIZ EŞİYLE BİLMEM NEYLE OLAN İLŞKİSİNİ SORGULUYOSUNUZ ACABA SİZ NESİNİZ Kİ
 • banberf
  14.03.2013 21:18
  Ezanı...
  Kimin ne olduğu belli arkadaşında dediği gibi. Bu ülkede 18 sene ezanı ben susturmadım. Veya uzaylılar susturmadı.13 yazmış arkadaş. Yanlışlıkla oldu herhalde. 1932-1950 arası hocam...