Haber365 Ana Sayfa » Gündem » Astsubaylardan Ölüm Orucu!

Astsubaylardan Ölüm Orucu!

Astsubaylardan Ölüm Orucu!
14.02.2014 Cuma 11:28
Bu Habere 16 Yorum Yapıldı
Bu Haber 4416 Defa Okunmuştur
İşte o açıklama: "TEMAD Yönetim Kurulu oy birliği ile ölüm orucu eylemine başlama kararı almıştır. Eylemin yer ve başlama zamanı bilahare paylaşılacaktır."
Özlük haklarıyla ilgili sert çıkışlarının ardından ilk kez Genelkurmay Karargahı'nda ağırlanan astsubaylara verilen 3 günlük seminerin detayları ortaya çıkmaya başladı. Gezi protestolarında hükümetin şimşeklerini üzerine çeken sosyal medyanın kullanımındaki hassasiyetler, hedef yıl olarak 2033 olarak belirlenen TSK'nın yeniden yapılandırılmasında astsubayların yeri ve astsubayların özlük haklarının belirlenmesinde hükümetinin tutumunun belirleyiciliği astsubaylara anlatıldı.

YERİ VE ZAMANI HENÜZ BELLİ DEĞİL

TEMAD(Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği) ise seminerin ardından ölüm orucu eylemi kararı aldı. TEMAD'dan yapılan açıklamada, "Meslektaşlarımıza uygulanan ayrımcılık ve adaletsizliklere karşı durmak için TEMAD Yönetim Kurulu oy birliği ile ölüm orucu eylemine başlama kararı almıştır. Eylemin yer ve başlama zamanı bilahare paylaşılacaktır" denildi.

Kıdemli Astsubaylar Semineri, Kara, Deniz, Hava Kuvvetleri ile Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığında görev yapan Kıdemli Astsubayların katılımı ile 10-12 Şubat 2014 tarihleri arasında Genelkurmay Karargahı'nda gerçekleşti. Seminere katılan personele, mensubu oldukları Kuvvet Komutanlıkları tarafından da bir program uygulandı ve bu program kapsamında personel kuvvet komutanları tarafından kabul edildi.

ÖZLÜK HAKLARINDA TOP HÜKÜMETTE

Özlük haklarıyla ilgili talepleriyle dikkat çeken astsubayların sert çıkışların ardından TSK harekete geçmiş ve astsubaylarla köprü olunması ve sorunların çözülmesi için kıdemli astsubay kadroları oluşturmuştu. Bu kapsamda düzenlenen seminer, astsubaylar açısından kritik önem taşıyor. 260 astsubayın katıldığı seminerin ilk gününde, Anıtkabir'e çelenk koyan astsubaylar, personel konularına ilişkin bilgilendirildi. Seminerde 2. gün, astsubayların misyonu ve vizyonu, mesleki gelişim yol haritası, astsubayların branşlaşması ve OYAK hakkında bilgilendirme yapıldı. Seminerin son günü ise vakıflar hakkında bilgilendirme, TSK'da modernizasyon faaliyetleri, sosyal medyanın kullanımı, kaza ve olaylarla ilgili bilgilendirme ile TSK'nın yeniden yapılandırılması çalışmaları ele alındı. Seminer, Genelkurmay 2. Başkanı Org. Yaşar Güler'in kapanış konuşmasıyla son buldu. Seminerde, astsubaylara, emeklilikteki tazminat talepleri başta olmak üzere özlük haklarıyla ilgili TSK'nın son dönemde yürüttüğü çalışmaların anlatıldığı, hükümete iletilen iyileştirme çalışmalarının belirtildiği öğrenildi. Ayrıca özlük haklarının düzeltilmesinde hükümetin tutumunun etkili olduğu ifade edildi.

TWEET HASSASİYETİ


Gezi protestolarında hükümetin şimşeklerini üzerine çeken sosyal medyanın kullanımıda seminerin gündemini oluşturdu. Sosyal medyanın kullanımıyla ilgili astsubaylara bilgi verildi. Daha önce sosyal paylaşım sitelerinde hükümet aleyhinde yayınlanan yazı, fotoğraf ve videoları paylaşan asker kişilerin yazdıkları nedeniyle TSK'nın kurumsal olarak yıpratıldığı gerekçesiyle personelden sosyal paylaşım sitelerinde yazı, yorum, fotoğraf ve video paylaşılmaması istenmişti. Sosyal medyanın kullanımı bilgilendirmesinde de bu konudaki hassasiyete dikkat çekildiği, sosyal medyanın öneminin ve askerler açısından nasıl kullanılması gerektiğinin vurgulandığı öğrenildi. Genelkurmay bir süre önce de özellikle gençlerin daha fazla kullandığı sosyal medyanın etkinliğinden yararlanmak için kendi internet sitesi üzerinde yayınladığı haberlerin daha fazla paylaşılması için "paylaş", "tweetle" başlığıyla Facebook ve Twitter linki açmıştı. TSK personelinin yargılandığı davalar açısından da sosyal medya kullanımında gösterilmesi gereken hassasiyetlerin öneminin de seminerde vurgulandığı öğrenildi.

YENİ YAPILANMADA ASTSUBAYLAR


Seminerde, astsubaylara, hedef yıl olarak 2033 olarak belirlenen TSK'nın yeniden yapılandırılması da anlatıldı. Yeni yapılanmada astsubayların alacağı rol de belirtildi. TSK'nın yeniden yapılandırılması, başta ordu yapılanmaları olmak üzere personelle ilgili planlamalara kadar pek çok boyut içeriyor. Buna göre ordu yapıları değişecek, TSK gençleştirilecek.

"FAYDALI OLDU"


Seminerle ilgili Genelkurmay Başkanlığı internet sitesinden yapılan açıklamada ise seminerin müştereklik kültürünün yaygınlaştırılması, mesleki gelişimin sağlanması, kuvvetler arası iletişimin güçlendirilmesi ve karşılıklı görüş alışverişi açısından son derece faydalı olduğu vurgulandı. Açıklamada, "Türk Silahlı Kuvvetlerinde görev yapan personelin, gerek Genelkurmay Başkanlığı/Kuvvet Komutanlıkları/Jandarma Genel Komutanlığı/Sahil Güvenlik Komutanlığı Karargahlarındaki toplantılara çağırılarak gerekse kendilerine bilgi notları yayımlanarak hem yürütülmekte olan faaliyetlerle ilgili hem de görevlerini daha iyi yapmalarına yönelik bilgi güncellemesi belirli aralıklarla yapılmaktadır" denildi.


Kaynak: Vatan
Advertorial
Bu Habere Oy Verin
Bu Haber Oylanmadı. İlk Siz Oy Kullanın.
Bu Habere Yorum Ekle
 • Misafir
  15.02.2014 20:22
  KESİNTİSİZ LOJMAN
  TSK'da herşey kanuni oluyor, Bir subay 19 sene kesintisiz lojmanda kalırken uzman çavuş lojmanın kapı kolunu bile görmüyor. Yorumsuz
 • Misafir
  15.02.2014 13:29
  gençleştirme
  emeklilik süresini doldurmuş insanları yaşını doldurmadığı için bekletiyorsunuz yukarıda bir yaşlılar ordusu oluşturuyorsunuz sonra da gençleştirmeden bahsediyorsunuz nasıl olacak bu? bunun yolu süresini doldurana yaş beklemeden hatta kazanılmış hakkı olan emekliliği vermek çünkü 99dan önce girenlerin hepsi yaşa takıldı 2.yolu ise emeklilikte yarı yarıya düşen maaşını hiç olmazsa bira daha yükseltip erken emekliliğe sevk etmek kimse bana hemen maliye bakanının dediği gibi ekonomik program bozuluyor falan gibi safsatalardan bahsetmesin kardeşim bunlar emekli olmaz da çalışırsa daha fazla maaş ödediğinizde yük olmuyor mu?
 • Misafir
  15.02.2014 13:23
  NEOCON
  TSK KANUNU YENİDEN ÇIKARILMALIDIR HER KADEMEDE OLAN ASKAERLERİN TÜM ÖZLÜK HAKLARI EŞİTLENMELİDİR
 • Misafir
  15.02.2014 11:45
  Vayy vay vay
  Astssubaylar ne zaman iş yapmaya başladınız ne zaman çalışmaya karar verdiniz olum yürüyün gidin işinize gücünüze bakın
 • Misafir
  15.02.2014 08:44
  cerrah
  yeni yapılanmada subaylar da astsubaylardan tedarik edilmeli.astsubay olmayan subay olamamalı.işin ceremesini çekmeli
 • Misafir
  15.02.2014 00:06
  maydonoz...
  ...birilerinin hak arama mücadelesine başkaları neden maydonoz olur...kardeşim adamlar hakkını arıyor çekememezlik yapacağınıza sizlerde arayın hakkınızı. tabii bir araya gelip becerebilirseniz. kılavyeden yazmak basit. kafa lazım kafaaa..
 • Misafir
  14.02.2014 20:09
  moda
  ölüm orucuda moda oldu karnı çok doyup hazımsızlık yaşayan ölüm orucuna başlıyor üç saat aç durunda bakalım nasıl oluyor ölüm orucu işe girerken kırk takla girince de armudun sapı üzümün çöpü
 • Misafir
  14.02.2014 18:53
  NEOCON OKU BAKİM...
  NEYMİŞ BÜTÜN ASTSUBAY YAPIYORMUŞ....
  YAHU SEN NECİSİN BİLMEM AMA SÖZDE TSK.NIN JANDARMASI İÇİNDE UZMAN JANDARMALARI DUYDUN MU,ONLARDA ASTSUBAYIN OKUDUĞU KİTAPLARI OKUYOR, AYNI İŞİ YAPIYOR, AMA ZENCİLER GİBİ MUAMELE GÖRÜYOR, ASTSUBAYDAN ÇOK FAZLA ÇALIŞIYOR.....AMA ORDU EVİNE ALINMIYOR. 2200 GÖSTERGE İLE ÇALIŞIYOR.....DAHA NELER NELER. HARAM OLSUN!!!!!!!!!
 • Misafir
  14.02.2014 16:03
  cevap
  İşe girerken rumuzlu arkadaşım,ayrıca şunu da ifade edeyim:Siz hiç ihtilal yapan Assubay gördünüz mü ki,toptan,tüfekten bahsediyorsunuz.Demokratik bir hak arayışını,içinize sindiriniz ve dejenere etmeyiniz.
 • Misafir
  14.02.2014 15:56
  cevap
  İşe girerken rumuzlu sayın arkadaşım,biz emekli assubaylar mesleğe 15 yaşında girdik,ve subayın askeri liseden ve harp okulundan çıktığını bilmiyorduk.Ayrıca biz kendi sıkıntı ve dertlerimizi belirtiyoruz.Elbette diğer memur kardeşlerimizin de kendine göre bir yığın sorunları mevcuttur ve doğrudur.Bütün mesele bizlerin örgütlü bir şekilde yankı getirmemiz midir.Sizler de bir dernek altında toplanıp,demokratik yollardan hakkınızı arayınız.Buna kimin itirazı olabilirki.Sizi muhalefete iten neden nedir acaba.Hakkınızı sonuna kadar arayınız ve yolunuz açık olsun.