Haber365 Ana Sayfa » Gündem » Astsubaylar Ölüm Orucuna Başlıyor

Astsubaylar Ölüm Orucuna Başlıyor

Astsubaylar Ölüm Orucuna Başlıyor
21.02.2014 Cuma 14:15
Bu Habere 5 Yorum Yapıldı
Bu Haber 703 Defa Okunmuştur
Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği (TEMAD) Genel Başkanı Ahmet Keser, astsubaylara yönelik ayrımcılık ve adaletsizliklere karşı durmak için ölüm orucu eylemi başlatacaklarını açıkladı.
Özlük haklarının iyileştirilmesi için mücadele eden astsubaylar, ölüm orucu kararı aldı. Doğan Haber Ajansı'na konuşan TEMAD Genel Başkanı Keser, 1975 yılından bugüne astsubaylara yönelik sosyal ve ekonomik hiçbir iyileştirmenin yapılmadığından yakındı.

2011 yılında başkanlığına geldiği ve bugün 90 şubesi ile 42 bin üyesi olan TEMAD'ın yönetim kuruluyla birlikte düzenledikleri talepleri ilgili kurumlarla paylaştıklarını belirten Keser, “İlgili kurumların bu konuyla ilgili yetersiz yaklaşımları sonucunda biz sesimizi daha net ve kabul edilebilir bir şekilde duyurabilmek amacıyla yönetim kurulumuzun oy birliğiyle 'ölüm orucu' kararını aldık” dedi.

39 YILDIR İYİLEŞİRME YAPILMADI

Astsubayların 1975 yılında ekonomik yetersizlik şikayetlerinden yola çıkarak aileleriyle birlikte o yıl hak arayışları sonucu ekonomik ve sosyal olarak iyileştirme yapıldığını hatırlatan TEMAD Genel Başkanı Ahmet Keser sözlerini şöyle sürdürdü: "O tarihten bugüne kadar geçen bu süreç içerisinde köklü olarak taleplerimize hiçbir sonuç alamadık. 2011 yılında TSK'dan emekli astsubayların kurduğu TEMAD'ın genel başkanlığına geldiğimde bu taleplerimizi hem siyaset hem de genelkurmay nezdinde dile getirdim. Ancak kurumların bu konuya olan duyarsızlığı bizi artık kabul edilebilir bir noktada veya müzakere noktasından çıkarmıştır.

Bu nedenle yönetim kurulumuzun aldığı ortak kararla 'ölüm orucu' eylemine başlayacağız. Ölüm orucu eylemine 1 Mart tarihinde İstanbul İstiklal Caddesi'nden Taksim'e kadar bir yürüyüşle başlayacağız.

Taksim'de bir basın açıklamamız olacak. Ardından bu eylemi Ankara'ya taşıyacağız ve başkentin çeşitli merkezlerinde çadırlar kurarak ölüm orucuna geçeceğiz. Bu süreçte şubelerimizden de Ankara'ya destek amaçlı gelmeye başlayacaklar. Olayın zirve yaptığı günlerde Ankara da büyük bir miting yapacağız ve bu mitingin ardından da ölüm orucu eylememize devam edeceğiz. Sonuç alıncaya kadarda biz ölüm orucuna devam etme kararındayız."

ASTSUBAYLAR DİKKATE DAHİ ALINMIYOR

TEMAD Genel Başkanı Keser, dernek olarak son zamanlarda yapılan ve yapılacak eylemlerin duyurulmasının ardından Genelkurmay'ın harekete geçerek Türkiye genelinden her kuvvet komutanlığını temsilen toplam 270 astsubayı bilgilendirmek üzere karargaha davet ettiğini söyledi.

Diğer sınıfların yanı sıra Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hulusi Akar'ın da 71 temsilci astsubayı bilgilendirmek üzere yaptığı toplantıda çekilen bir fotoğrafı örnek olarak gösteren Keser, "Bu fotoğraf da Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hulusi Akar, bilgilendirmek üzere topladığı astsubayları arka sıralara oturtturmuş. Hiç biriyle göz teması yok, görmüyor dahi.

Astsubaylarda kendilerini bilgilendiren komutanın sadece kafasının arkasını görüyor. Yanında kimler var? Kendisine gülümseyerek onay veren generaller var. Bu tür toplantıların bir tiyatro düzeninde yapılarak personelin gözünün içine baka baka bilgilendirme yapılması gerektiğini bilen birisidir bu komutan. Bu fotoğrafla verilmek istenen bir mesaj olduğuna inanıyoruz. Buradaki oturma düzeninden astsubay personelinin dikkate dahi alınmadığı görünebiliyor" diye konuştu.
Advertorial
Bu Habere Oy Verin
Bu Haber Oylanmadı. İlk Siz Oy Kullanın.
Bu Habere Yorum Ekle
 • Misafir
  23.02.2014 19:17
  ..
  bu sene bi astsubayla evleneceğim yaa durun yapmayın ezmeyin onları :)
 • Misafir
  23.02.2014 16:24
  öğretmen
  astsb ve uzman yakınları bilirler,eğer lojmanda oturmak nasip olmuşsa yaklaşık olarak giderleri 450-500 tl dir .öğretmen arkadaş kendisinden başka herkesi lüks içinde görüyor .3 ay tatil yap,mesain haftalık 20 saat üzerinden hesaplansın oo ne ala mualla ..küçük bir örnek ,astsb ve uzmanların günlük tutmuş oldukları nöbet öğretmenlerin haftalık çalışma sürelerinden 4 saat fazladır ( 24 saat )daha diğer konulara eğilmek istemiyorum....
 • Misafir
  22.02.2014 17:28
  iyisiniz iyi
  ya emekli öğretmenin hali ne olacak.1400 tl emekli maaşı. assubaylar- uzmanlar çalışırkende maaşları çok iyi. lojman gideri yok. ısınma gideri yok.bu ülkedde maalesef askeer hep el üstünde tutuluyor
 • Misafir
  22.02.2014 11:12
  yok inanmayın
  2 gün aç kalmaz bunlar.
 • Misafir
  21.02.2014 23:53
  HERKESİN ÖZLÜK HAKLARI VE MAAŞLARI İYİLEŞTİRİSİN
  GELİN EMEKLİ MAAŞLARIMIZI TAKAS EDELİM ASTSUBAY EMEKLİSİ ARKADAŞLAR. BEN 1. DERECEDEN POLİS EMEKLİSİYİM VE GÖSTERGEM SİZİNKİ GİBİ 3600 DEGİL 2200 VE BU YÜZDEN SİZLERDEN EN AZ 400 TL. AZ EMEKLİ MAAŞI ALIYORUM. YANLIŞ ANLAMAYIN AMA SİZLERİN DURUMU BİZLERE GÖRE DAHA İYİ BİZ DEMEKKİ ÖLMÜŞÜZ AĞLAYANIMIZ YOK. GÖNÜL İSTERKİ HERKES DAHA KALİTELİ BİR HAYAT YAŞASIN.