Haber365 Ana Sayfa » Yabancı Basın » Astaldi, Türkiye'de Yol Yapacak

Astaldi, Türkiye'de Yol Yapacak

Astaldi, Türkiye'de Yol Yapacak
30.09.2010 Perşembe 16:03
Bu Habere 1 Yorum Yapıldı
Bu Haber 2308 Defa Okunmuştur
Tirajı günde 26 bin olan ekonomi gazetesi Wirtschaftsblatt'ın 29 Eylül 2010 tarihli sayısında, Micaela Taroni imzasıyla ve yukarıdaki başlık altında yayımlanan Roma çıkışlı haberin çevirisi şöyledir:

WIRTSCHAFTSBLATT:
ASTALDI, TÜRKİYE'DE OTOYOL YAPACAK

-İtalyan İnşaat Firması Astaldi, Gebze-İzmir Yolunu 22 Yıl Boyunca İşletecek--

İtalyan inşaat firması Astaldi, Türk şehirleri Gebze ve İzmir arasında inşa edilecek otoyolun yapım ve işletme ihalesini kazandı. 5 milyar avro tutacak olan 421 kilometre uzunluğundaki otoyol, Türkiye'de şimdiye kadar inşa edilen en pahalı yol olacak.

--Yapım Süresi Yedi Sene--

Astaldi bu otoyolu inşa etmekle kalmayacak, ayrıca 22 yıl boyunca da işletecek. Şirket bu ruhsatla 20 milyar avro gelir elde etmeyi hedefliyor. Yaklaşık 7 sene sürecek olan yapım çalışmalarına önümüzdeki sene başlanacak. Astaldi, Türkiye'deki inşaat firmalarıyla ortaklıklar planlıyor. Yeni otoyol sayesinde İstanbul-İzmir arası 7,5 saatten 3,5 saate inecek.

Astaldi bu işi büyük bir başarı olarak görüyor. Şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Paolo Astaldi, "Bu proje Avrupa bazındaki en önemli işletme anlaşmalarından biri. Türkiye, projelerin kısa sürede hayata geçirebildiği istikrarlı bir ülke." diye konuştu.

Astaldi firması 1986'dan bu yana Türkiye'de faaliyet gösteriyor. Bir İtalyan-Türk konsorsiyumun başında olan Astaldi, Bursa'dan Balıkesir üzerinden İzmir'e ulaşacak olan otoyolun yapım ve işletme ihalesini de kazanmış oldu.

Astaldi Polonya'da da büyüyor. Bir Polonyalı-Türk konsorsiyumun başında olan Astaldi, Varşova'yı Litvanya, Letonya ve Estonya üzerinden Helsinki ile birleştirmesi beklenen "Via Baltica" adlı 8 numaralı otoyolun modernleştirme işini yürütüyor. Bu ihalenin değeri ise 350 milyon avro.

Advertorial
Anahtar Kelimeler
otoyol   gebze   izmir  
Bu Habere Oy Verin
Toplam 6 Ziyaretçi, Ortalama 5.67 Puan verdi.
Bu Habere Yorum Ekle
  • Misafir
    17.09.2011 17:21
    guzel bir puroje
    oto yol yapıldıgında ulaşım guzel olacak çunku körfez geçişi çok rahatlıyacak astal dıfirmasına ve konsorsiyum firmalarına başarılar dilerim ............