Haber365 Ana Sayfa » Kadın » Aşkın Seks ile Yakın İlişkisi

Aşkın Seks ile Yakın İlişkisi

Aşkın Seks ile Yakın İlişkisi
27.11.2012 Salı 12:26
Bu Habere 0 Yorum Yapıldı
Bu Haber 3866 Defa Okunmuştur
Aşkın; seks üzerindeki etkisini gösteren durumlar...

İlişkideki dinamikler


İlişkideki yakınlık ve güven düzeyi; cinsel yakınlık ve isteği etkiler. Birlikte vakit geçirme sıklığı ve bundan alınan keyif oldukça önemlidir. Birlikte herhangi bir şeyi keyifli yapamayan bir çift, cinselliği de keyifli yaşayamayacaktır.

Birbiri için ifade edilen anlam, sevginin ifadesi, ilgi, karşılıklı beklentiler, gün içindeki temas ve bedensel yakınlık; cinselliğin görünmeyen yapıtaşları gibidir.

Yani sanılanın aksine cinsellik yatakta başlamaz.


Kadın ve erkeğin cinsel uyarımı birbirinden farklıdır. Erkeklerin kadınlara kıyasla görsel açıdan uyarılmaları daha kolay olabilir, kadınlar ise daha çok dokunsal ve duygusal temasla uyarılırlar. İlişki gün içerisinde bu teması barındırmıyorsa; çiftin arasındaki cinsel bağ zayıflayacaktır.

Eş seçimi neye göre olur?


Birey partnerini/eşini, birtakım duygusal ihtiyaçlarının yönlendirmesi ile seçer. Bireyin duygusal ihtiyaçları, cinsel beğenileri ve dürtüleri ile her zaman uyumlu olmayabilir. Yani yanında güvende hissettiği, “çok iyi bir insan” olarak tanımladığı eşi, onun için uyumlu bir cinsel partner olmayabilir. Bu gibi durumlarda cinsel ilişki sıklığı azalabilir. Sağlıklı kadın-erkek ilişkisinde şefkat ve arzu bir arada ve dengeli biçimde var olmalıdır.

Cinsel istek ile kişilik arasındaki bağ


Cinsel istek ve davranışlar, kişilik özellikleri ile bağlantılıdır. Bu bağlantı bazen ters bazen de doğru orantılı olabilir. Örneğin, günlük yaşamında istek ve tercihlerini ortaya koymakta zorlanan kaçıngan biri, cinsel isteğini de ortaya koymakta zorlanacaktır. Sağlıklı bir cinsel ilişkinin yaşanabilmesi için, eşlerin birbirine arzu ve duygularını rahatlıkla ifade edebilmeleri gerekir.

Sekste yetersizlik hissi

Bir diğer örnek de yetersizlik duygularıdır. Bir kadın/erkek/eş olarak kendini yeterli görmeyen kişi, cinsel açıdan da yetersiz görme eğiliminde olacaktır. Cinselliğin performans ve başarı ile ilişkilendirilmesi sık görülen bir cinsel mittir. Böyle bir yetersizlik şeması olan kişinin, özellikle de eleştirel bir partneri olduğunda; cinsel ilişkiden kaçınması söz konusu olabilir.

Kavgalı ilişkilerde seks hayatı

Eşler arasında çözümlenemeyen öfke ve kırgınlık duyguları ön planda olduğunda eşe duyulan cinsel istek baskılanabilir. Özellikle evlilik veya ilişki dışında kurulan diğer ilişkinin varlığı veya bundan şüphe duyulmasının uzaklaşmaya sebep olabileceğini söyleyebiliriz. Sık tartışma durumlarında eşlerin birbiri için ifade ettiği anlam değişebilir, eşe karşı arzu ve istek; öfke ve agresyon ile perdelenebilir.

Seks yapmak bir görev mi?


Cinselliğin kadından çok erkek için var olduğu düşüncesi halen çok yaygındır. Bu düşünceye sahip olan kadın, cinselliği eşine karşı görevini yerine getirme gibi görecektir. Bu durumda eşinden duygusal ve davranışsal beklentilerini karşılayamayan kadın, bu görevi yerine getirmeyerek eşine karşı agresyonunu pasif bir yolla ortaya koymuş olur. Burada ihtiyaç konuşmak ve ifade etmek iken, bir boykot söz konusudur.

Yoğun çalışma hayatının sekse etkisi


Ancak sık gördüğümüz durumlardan biri de eşler arasındaki rastlantısal aksaklıklar. Özellikle yoğun iş yaşantısı olan eşlerde bu sık yaşanır. Nasıl dinlenmeye vakit ayırmıyorlarsa, cinselliği de görmezden gelebilirler. Aslında ilişkide belirgin bir sorun olmasa da, cinselliği ikinci plana atıp; yaşamak için bir araya gelmeyebilirler.

Advertorial
Bu Habere Oy Verin
Bu Haber Oylanmadı. İlk Siz Oy Kullanın.