Haber365 Ana Sayfa » Gündem » Askerlik 29 Yaşına Kadar Tecil Ettirilebilecek

Askerlik 29 Yaşına Kadar Tecil Ettirilebilecek

Askerlik 29 Yaşına Kadar Tecil Ettirilebilecek
16.05.2012 Çarşamba 13:43
Bu Habere 7 Yorum Yapıldı
Bu Haber 22597 Defa Okunmuştur
Meclis Milli Savunma Komisyonu, Askerlik Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nı kabul etti. Yasaya göre 29 yaşına kadar askerlik tecil ettirilebilecek.
Tasarıya göre, her yıl 1 Ocak-30 Haziran tarihleri arasında yapılan yoklama ile 1 Temmuz-31 Ekim tarihleri arasında yapılan son yoklama uygulamasına son verilecek.

29 YAŞINA KADAR ERTELENECEK


Lise veya dengi okullar ile fakülte ve yüksekokullarda öğrenim görenlerin askerlikleri 29 yaşını geçmemek üzere mezun oluncaya veya ilişikleri kesilinceye kadar ertelenecek.

Askerlik meclisleri günün gelişen koşullarında etkinliğini yitirdiğinden kaldırılacak. Askeralma işlemleri Milli Savunma Bakanlığı'nca yürütülecek.

Her yıl 1 Ocak-30 Haziran tarihleri arasında yapılan yoklama ile 1 Temmuz-31 Ekim tarihleri arasında yapılan son yoklama uygulamasına son verilecek.

19 YAŞINDAKİLER ASKERE ALINABİLECEK


Tasarıya göre, yoklama devri, askerlik çağının başlangıcından muvazzaflık hizmetinin başlangıcına kadar geçen süre olacak. Tasarıyla, seferberlik veya olağanüstü hallerde 19 yaşında bulunanların askere alınmalarına imkan tanıyan düzenleme yürürlükten kaldırıldı.

Her yıl 1 Ocak-30 Haziran tarihleri arasında yapılan yoklama ile 1 Temmuz-31 Ekim tarihleri arasında yapılan son yoklama uygulamasına son verilecek. Yoklam işlemleri, 1 Ocak gününden başlamak üzere yaklaşık 14 aylık süreye yayılacak.

Askeralma işlemleri Milli Savunma Bakanlığı'nca yürütülecek.

Tasarıyla, MERNİS, Adres Kayıt Sistemi ve Milli Savunma Bakanlığı Bilgi Sisteminin yürürlüğe girmesiyle birlikte uygulama alanı kalmayan ilk yoklama ve son yoklama işlemleri kaldırılarak; yoklama, yükümlülerin askerliğe elverişlilik ve öğrenim durumları ile meslek ve niteliklerinin belirlenmesi işlemlerini kapsayacak şekilde yeniden tanımlandı. Buna göre, ''yükümlülerin sağlık muayenelerinin yapılarak askerliğe elverişli olup olmadıkları, öğrenim durumları, meslekleri ve niteliklerinin belirlenmesi'' işlemine yoklama denecek.

Yükümlülerin yoklama işlemleri yaklaşık 14 aylık bir süreye yayılacak. Böylelikle, yoklama kaçağı sayısı ve yoklama dönemlerinde askerlik şubeleri önünde oluşan yükümlü yoğunluğu azaltılmış olacak.

AİLE HEKİMİ TARAFINDAN MUAYENE İMKANI

Yükümlülerin sağlık muayeneleri askerlik şubesinin bulunduğu yerde öncelikle varsa aile hekimi tarafından, yoksa en yakın resmi sivil sağlık kuruluşunda veya asker hastanelerinde tek tabip tarafından yapılacak.

Yükümlüler hakkında ertesi yıla bırakma, sevk geciktirmesi veya ''askerliğe elverişli değildir'' kararı sağlık raporlarını tanzim etmeye yetkili makam, asker hastanesi sağlık kurulu olacak. Ancak yatalaklar ile gözle görülür rahatsızlığı bulunanlar hakkında ertesi yıla bırakma, sevk geciktirmesi kararlı sağlık raporları, askerlik şubesi başkanı veya vekili ile mülki amirliklerce görevlendirilen resmi iki sivil (varsa biri aile hekimi) tabipten teşkil edilecek geçici sağlık kurulunca verilebilecek.

Tasarıyla, askerlik meclisleri günün gelişen koşullarında etkinliğini yitirdiği gerekçesiyle kaldırılıyor. Bu işlemler bundan sonra askerlik şubelerince yapılacak.

Advertorial
Bu Habere Oy Verin
Bu Haber Oylanmadı. İlk Siz Oy Kullanın.
Bu Habere Yorum Ekle
 • Misafir
  23.11.2012 10:59
  tecil
  biri bana bilgi versin ben 29 yasındayım gelecek dönem son yılım okutmayacaklar mı beni anlamadım ki
 • Misafir
  28.05.2012 13:08
  insaf
  29 yaşındayım ve önceki hükumetler zamanında eğitim hakkı gaspedilmiş bir meslek lisesi mezunuyum. bu hükumet güya sistemi değişti. girdik kazandık şimdide okutmayacaklar. al birini vur ötekine
 • Misafir
  16.05.2012 22:01
  zaten öyleydi
  29 yaşına kadar zaten tecil ettirebiliyordun.
 • Misafir
  16.05.2012 19:01
  ssk
  ssklar borclanma yerine primler yatirilsin devlete calis birde borclar varmı boyle memleket ? 15 ay calis askerlik yap ailen acmis cocuguna mama alacak paran olmamıs hangi hükümetin umrunda ancak birbirlerini eleştirsinler.
 • Misafir
  16.05.2012 16:43
  GEREKLİ KANUNLAR NEREDE
  Tribüne oynanıyor sanki, Vatandaşın menfaatine kanun çıkarılacaksa SGK nın geriye dönük borçlandırarak yaptığı soyguna dur denilsin, 3.yargı paketi çıkarılsın.. Ayak sürünüyor sanki.
 • Misafir
  16.05.2012 16:22
  deme
  zaten öyle deyilmiydi
 • Misafir
  16.05.2012 16:07
  düşününce
  bu memleketi kim koruyacak