Haber365 Ana Sayfa » Gündem » Askere 3 Ay Erken Terhis Gündemde

Askere 3 Ay Erken Terhis Gündemde

Askere 3 Ay Erken Terhis Gündemde
05.10.2013 Cumartesi 03:47
Bu Habere 9 Yorum Yapıldı
Bu Haber 5309 Defa Okunmuştur
Askerlik 15 aydan 12 aya iniyor. Uygulama haftaya yasalaşırsa silah altındaki askerler bayram öncesi üç ay erken terhis olabilecek. Genelkurmay 'çalışma sürüyor' diyor.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, askerlik süresinin 12 aya ineceğini açıklamasının ardından gözler Genelkurmay Başkanlığı'na çevrildi. Genelkurmay kaynakları ise, bu konuda çalışmanın sürdüğünü, zamanlama konusunun henüz netlik kazanmadığını söylüyor. Mevcut askerlik sisteminde, üniversite mezunu olmayan yükümlüler 15 ay uzun dönem er olarak askerlik yapıyor. 12 aya düşerse, silah altındaki erler 3 ay erken terhis edilecek.

KISA DÖNEM ASKERLİK SÜRESİ DEĞİŞMEYECEK
Askerliğini 6 ay yapan üniversite mezunu kısa dönem askerlerin durumunda ise bir değişiklik olmayacak. Yedek subaylığın bütünüyle kaldırılmasının da gündeme geleceği belirtiliyor. Askerlik süresinin kısaltılmasıyla birlikte TSK’nın toplam askeri personel sayısında düşüş yaşanacak. Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, düzenlemenin en kısa zamanda Meclis’e gönderileceğini belirtti.

Başbakan Erdoğan önceki akşam katıldığı televizyon programında askerlik süresinin kısalacağını şöyle açıkladı: “Askerliğin kısaltılması noktasındaki konuda, Milli Savunma Bakanlığımızla ve Genelkurmay Başkanlığımızla mutabıkız. Süre düşecektir, öyle zannediyorum ki 12 ay. Kısa dönem aynen kalacak. O konuyla ilgili bir ön hazırlık zaten var.” Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, dün yaptığı açıklamada, “Askerlik süresine ilişkin düzenleme detayları yasa ile belli olacak, en kısa sürede meclis gündemine getirilecek” dedi.

ÇALIŞMA SÜRÜYOR

Zamanlamada son noktayı hükümet koyacak. Askerlik süresinin 12 aya düşmesiyle birlikte acemi eğitiminin de 20 ile 30 gün arasında verilebileceği belirtiliyor. AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş da, “Bir an önce olması, askerlik bekleyenleri rahatlatmaya dönük bir çalışma olmuş olur. Süresinin ne kadar olacağı, Genelkurmay Başkanlığı’nın görüşü doğrultusunda, TBMM bu konuda en son kararı verme organıdır” dedi. Elitaş, “Askerlik ile ilgili düzenleme iki gün komisyon aşaması, iki günde genel kurul aşaması, bir hafta içinde çıkabilir” diye konuştu.
Advertorial
Anahtar Kelimeler
Bu Habere Oy Verin
Bu Haber Oylanmadı. İlk Siz Oy Kullanın.
Bu Habere Yorum Ekle
 • Misafir
  03.07.2014 12:13
  doguda carşı izni
  güney doguda askerlik yapan evlatlarımız hiç carşı izni kullanamamakta. oysa batıda askerlik yapanlar hafta sonu carşı izni kullanıp biraz da olsa sitresten uzak laşabiliyo.bu sebeble güney dogudaki askerler 1 ay erken terhis verilmeli
 • Misafir
  05.10.2013 14:18
  neden kısa dönemlere yok
  kısa dönemlerinde bu indirimden faydalanması gerekir en azından 1 ay bile olsa düşürülmeli ki insanlar daha az bu stresi çeksin
 • Misafir
  05.10.2013 13:10
  askerlik kısalsın
  benim eşim askerde 1.5 yaşında oğlumuz var ve kendi anemin yanında yaşıyorum eşim gelsinde yuvamızı kuralım diye bekliyorum biz ne yapalım tek umudumuz askerlik kısalsın da gelsin diye bakıyoruz uzun dönem asker eşim işaallah kısalır da bir rahatlar 3 ay o kadar şeyi düzeltiyor ki bilemezsiniz ama inanıyorum sayın başbakanımız kısalcak derse kesin kısalır çünkü bizim başbakanımız askere boşyere umut vermez
 • Misafir
  05.10.2013 11:59
  2013 ÜN TÜRKİYESİNDE ASKERLİK
  BURDAN DAVULLARLA ASKER OCAĞINA PEYGAMBER OCAĞI DİYE COŞKUYLA GİDİLİR AMA GİTTİĞİNDE GÖRÜLÜR Kİ AYAĞINI SIKAN VE SU TOPLATAN BOTLARLA BAŞLAR BİR KAÇ KOMUTANIN SENİ EZDİĞİ EGOLARINI TATMİN ETTİĞİ YER ÇIKAR VE YAPTIĞIN DOĞUDA HİZMET EDENLER HARİÇ TEMİZLİK YEMEK EĞİTİM DEN BOŞ YERE DEVLETİN TANESİ DOLARLA SATILAN KURŞUNLARINI HARCAYIP GELİRSİN.BUNLA BİTSE BİDE GEÇİM BOYUTU VAR AİLEN FAKİRDİR BAZILARININ BENİM GİBİ BABASI YOKTUR EVİ KENDİ GEÇİNDİRİR PARA BİRİKTİRİR AYLAR ÖNCESİNDEN ASKERE HARCANMASI İÇİN BİRİKTİREMEDİYSE FELAKET KENDİ ASKERDE AÇ KALIR AİLESİ MEMLEKETTE YANİ DÜZEN BU MALESEF MİLLET GİDİYOR GELİYORDA BİR DE SORMAK LAZIM ARKADAŞ NASIL GİTTİN GELDİN DİYE YOKLUK BASKI ÖZLEM DÜŞÜNCE SİTRES İÇİNDE NASIL GEÇER 15 AY KİMSE BİLMEZ..BENCE PROFESYONELE GEÇİLMELİ GEÇİLEMİYORSADA ASKERLEREDE MAAŞ VERİLMELİ AVRUPADA DUYUYORUZ BU BÖYLE ADAMLAR HEM ASKERLİK YAPIYOR HEMDE HATIRI SAYILIR PARALAR ALIYOLAR BİZDE EN AZ ASGARİ ÜCRET OLMALI DİYE DÜŞÜNÜYORUM.ŞİMDİ 250 TL VERİYOLAR AMA ONLA OLACAK İŞ DEĞİL MALESEF..
 • Misafir
  05.10.2013 11:04
  Askerlik
  Devlete Buyk Bi Kulfet Getirriyor. Bosu Bosuna Harcanan 15 Ay Dıye Dusunuyorum. Peygamber Ocagı Denir Bizde Oraya Gittiğinde İnsanlara Degersiz Bi Varlık Gibi Davranmaktan Baska Bısey Yapmazlar. Bu Genel Bi Gerçektir..
 • Misafir
  05.10.2013 10:54
  BAŞARILI
  İNMESİ HEPİMİZ İÇİN DAHA HAYIRLI BÖYLECE DEVAMLI TECIL YAPTIRAN BILE ASKERLİĞİNİ BİTİRMEK İÇİN DAHA ÖNCE BASVURUR SONUCDA 15 AY ZAMANINIZDAN GİDİYOR ASKERLİK ARTSIN DIENLERDEDE NE KAFA O HER ASKERIN BIR AILESI VAR GECINDIRMEK ZORUNDA OLDUGU BUYUK SAVAS YOKKEN NE DIE AİLEYE EZIYET OLSUNKI COLUKLU COCUKLU BEKLEYENLER BİLE VAR EV GEÇİNDİRMEK ZORUNDA OLANLAR BENCE BASARILI BİR POREJE ASKERLERDE DUSTUGU İÇİN DAHA COK ASKER GİTMEK İSTER İNŞALLAH MECLİSDE ONAY VERİRİR
 • Misafir
  05.10.2013 10:28
  ASKERLİĞİN İNMESİ , KISALMASI!
  MÜJDE OLMUŞ YA, NİYE Kİ ? ASKERLİKTEN BU KADAR MI ? SOĞUDUK!:)AVRUPA'DA AMERİKA'DA MİLLET ASKER OLMAK İÇİN Bİ DÜNYA EZİYETE KATLANIYOR! ÇÜNKÜ ORDA EMEĞİN KARŞILIĞINA MADDİ OLARAK ALCANI BİLİYOR..AMA BİZDE ' VATAN BORCU! ' ADAM EVLADINI BÜYÜTÜP ASKERE GÖNDERİYOR,PEŞİNE HAFTA SONLARI LÜTFENLE İZNE ÇIKTIĞINDA BİYERDE OTURUP YİYİP İÇSİN DİYE PARA GÖNDERİYOR, İZNE GELCE ZEMAN PARA GÖNDERİYOR..BEN DENİZCİYDİM, TCG AKDENİZ GEMİSİNDE!..ABD'DEN 94 SENESİNDE GETİRDİK.GEMİ KIÇTAN KARA OLDUĞU ZEMAN ,GEMİYE HER GÜN SICAK POGÇA BÖREK GELİRDİ, BEN VE BENİM GİBİ PARASI OLMAYANLAR MIYIL MIYIL BAKARDIK! GEMİDE 100-110 ASKER VARDI, 120 CİVARINDA ( 20 CİVARINDA SUBAY ,100 KADARDA ASTSUBAY VARDI) ,SUBAY-ASTSUBAY VARDI. BİRİMLERİNDE ÇALIŞAN ERLERİ GÖNDERİR KANTİNDEN KENDİ HESAPLARINA (VERESİYE ) POGÇA BÖREK ALDIRIRLARDI.BEN VE BENİM GİBİLER İSE ALAMAZDIK.SICAK SICAK GELEN DUMANI ÜSTÜNDEKİ BÖREKLERİ GÖRÜNCE İÇİM GİDERDİ..HÜKÜMET BÖĞLE ASKERLİĞİ UZATIP KISALTMA İŞLERİYLE UĞRAŞMASI ELBET İYİ DE, SİLAH ALTINDAKİ YÜKÜMLÜ ASKERLERE AYDA HİÇ OLMASSA 250 LİRA GİBİ Bİ MAAŞ VERSİN! MİLLET TE EVE YÜK OLMASIN..BENİM RAHMETLİ ANACIM, BAHÇELİ EVİMİZDE BESLEDİĞİ 10-15 ADET TAVUĞUNUN YUMARTALARINI SATIP TA BANA ASKER HARÇLIĞI GÖNDERMEK İÇİN SAMSUN/ÇARŞAMBANIN YAĞIŞLI -SOĞUŞ SONBAHAR KIŞ AYLARINDA CAMİNİN ÖNÜNE TEZGAH AÇARDI..EĞER YUMURTALAR SATILMASSA DİYE DE Bİ-İKİ TANE DE FERİK GÖTÜRÜRDÜ PİLİT NİYETİNE SATMAK İÇİN..EEE TABİ BUNLARI YAŞAMAYANLAR BİLMEZ..NERDEN NASIL OY DEVŞİRİRİZ HESABI YAPAR..ALTAN UKAN.
 • Misafir
  05.10.2013 10:12
  korkmaz cengize cevap
  cengiz sen git askere gönüllü olarak yap neden yapmıyorsun 50000 sözleşmeli er alıncak yaılan bşaşvuru 2000 siz ancak böyle boş konuşursunuz yoksa başka bi işe yaramazsınız
 • korkmazcengiz
  05.10.2013 09:34
  niye müjde
  hani her türk asker doğardı. bunu söyleyenler niye sevinsin 24 ay olsun askerlik inmesin