Haber365 Ana Sayfa » Siyaset » "Apo'nun İdamını Ecevit ve Yılmaz Engelledi"

"Apo'nun İdamını Ecevit ve Yılmaz Engelledi"

"Apo'nun İdamını Ecevit ve Yılmaz Engelledi"
11.05.2012 Cuma 15:29
Bu Habere 14 Yorum Yapıldı
Bu Haber 7000 Defa Okunmuştur
Eski MHP Milletvekili Deniz Bölükbaşı, teröristbaşı Abdullah Öcalan'ın idamına dönemin Başbakanı Bülent Ecevit ve Yardımcısı Mesut Yılmaz'ın engel olduğunu söyledi.
Seçimlere kısa bir zaman kala patlayan kaset skandalı ile sessiz sedasız siyaset sahnesinden çekilen eski MHP milletvekili Deniz Bölükbaşı suskunluğunu NTV için bozdu. Türkiye'nin önde gelen diplomasi duayenlerinden biri olarak kaset skandalından Öcalan'ın idam cezasının ertelenmesine kadar birçok konuda yaşananları ilk kez anlattı.

Bir yelken, iki iskele... Eski diplomat ve MHP Milletvekili Deniz Bölükbaşı, dışişleri iskelesinin ardından bu kez de siyaset iskelesinden demir alıyor. 5’inci kitabı "Siyaset İskelesi" ile, MHP'de geçirdiği 12 yıl üzerinden Türkiye'nin bir dönemine ışık tutuyor. Bölükbaşı, siyaset iskelesi'nin en can alıcı bölümlerini de NTV ile paylaştı. Kitapta da yazdığı partiden istifası ile sonuçlanan kaset iddialarının iç yüzünü anlattı.

Önce dışişleri, sonra siyaset iskelesi. Peki hangisine demir atmak isterdiniz?


Bir yelkenle yolculukta uğradığımız 2 önemli iskele ve bu iskelelerde uçurduğumuz uçurtmaların hikayesi bu 2 kitapta toplandı. İkisinden de pişman değilim. Yeniden dünyaya gelirsem yine dışişleri memuru olarak başlayıp, siyasetle bitirmek isterim. Geçmişe dönük bir acabam, keşkem, pişmanlığım yok.

Kitapta okuyucu ne bekliyor?


Dışişleri iskelesinde 34 yıllık Dışişleri Bakanlığı macerasını aktarmıştım. Siyaset isimli kitap da siyasette bulunduğum, 12 yıldır Devlet Bey’in yanında olduğum dönemin hikayesi. Bugüne kadar Milliyetçi Hareket Partisi hakkında kitaplar yazılmıştır ama hep dışardan yazılmıştır. Bizim içimizden MHP içinden, Milliyetçi Hareket Partisi ve Ülkücü hareketle ilgili yazılan ilk kitaptır. Milliyetçi Hareket Partisi’nin 43 yıllık anlatacak ve anlatılacak bir hikayesi vardır. Ben de bu hikayenin son 12 yılının içinde, göbeğinde bulunduğum bu dönemde yaşananları anlattım. Sadece siyasi gündemdeki konularla sınırlı değil, Milliyetçi Hareket Partisi’nin iç bünyesini, Ülkücü hareketin anatomisini ve sonunda da önümüzdeki döneme ilişkin bir takım değerlendirmelerimi kaleme aldım.

Kitapta ilk kez öğrenilecek olaylar, perde arkasında yaşanmış bilinmeyen diyologlar da var değil mi?

57. Hükümet’in sonunu hazırlayan nedenler, rahmetli Ecevit ve Mesut Yılmaz’ın bu süreçteki rolleri ve en önemlisi de Türkiye'de bugün de tartışılan teröristbaşının idamı meselesinde yaşanan gelişmelerin bilinmeyen bazı yönlerini kitapta bulabilecekler. O dönemde teröristbaşıyla ilgili İmralı mahkemesinin kararı kesinleştikten sonra dosya Başbakanlık’a geldi. Oradan Meclise sevk edilmesi, Adalet Komisyonu’nda görüşülüp suçun infazı gerekiyordu. Fakat rahmetli Ecevit bunu Başbakanlık’ta tuttu. Sayın Mesut Yılmaz da asılmasına karşıydı. Türkiye’de bir lobi oluştu, maalesef TSK da biz bu konuda tarafız diye görüş bildirmediler. Teröristbaşı Öcalan’ı ipten kurtarmak için büyük bir seferberlik başlatıldı. Orada MHP ve sayın Devlet Bahçeli tek başına direndi, onun hikayesini anlatıyorum.

Peki ya partiden istifayla sonuçlanan kaset mevzusu...


Sayın Başbakanın Kürt açılımının önünde en büyük engel MHP’ydi. MHP erirse Kürt açılımını daha rahat ilerletebilir, PKK’nın taleplerini karşılayacak bir anayasa artık bir hayal olmaktan çıkar, gerçekleşebilir dediler. Bunun için ne lazımdı 12 haziran 2011 seçimlerinde MHP’nin baraj altında bırakılması lazımdı ki yeni Meclis’te olmasın. Onun için seçim öncesinde MHP’yi hedef alan ahlaki, vicdani ve hukuki hiçbir ölçü ile bağdaşmayan bir kampanya başlatıldı. Bu kampanyada nisan ayının başlarında hız kazandı. Her türlü ahlak dışı yol ve yöntem kullanıldı. Türk siyasi hayatının en çirkin seçim kampanyasıdır. Bu kampanyada benimle ilgili bir ses kaydı olduğu da söylendi. Benim açımdan seçimlere böyle bir konu üzerinden, böyle bir ses kaydı üzerinden MHP’nin tartışılması Devlet Bahçeli’nin yıpratılması MHP’ye zarar verecekti. Bizlerin milletvekili olması hiç önemli değildir. Biz ayrıldık.

Peki iddialar gerçek miydi, Devlet Bahçeli ve parti hakkındaki söylemleriniz?


Tabii partideki bazı şahıslarla ilgili olarak arkadaşlarla oturduğumuz zamanlarda konuşmuş olabiliriz, ha bunun hangi amaçla kullanıldığı önemlidir.

MHP’nin tutumunun eleştirildiği bir konu da türban konusu. Bu konuda ne diyeceksiniz?


Burada şunu unutmamak lazım, MHP’nin görüşü kamu hizmeti alan ve kamu hizmeti veren ayrımına dayanıyor. Eğer bir genç kızımız üniversitede kamu hizmeti alır, okuyacaksa başörtüsü takabilir ama kamu hizmeti veren üniversitede öğretim görevlileridir, hocalardır, o başörtüsü takamaz. Bu ayrıma dayalı kamu vicadanın kabul edeceği makul bir çözümle bu sorunun toplumsal bir gerginlik, kronik bir kangren haline gelmesini önlemeye çalıştık. MHP 1997 yılından 2008 yılına kadar savunduğu çizgide durmuştur. Ama AKP başından beri samimi değildi bu konuda caymıştır. O bakımdan geriye dönüp baktığımda gerek şahsım gerek MHP'nin görüşü olarak en ufak bir acaba, belki ve keşkemiz yoktur.
Advertorial
Bu Habere Oy Verin
Bu Haber Oylanmadı. İlk Siz Oy Kullanın.
Bu Habere Yorum Ekle
 • Misafir
  16.05.2012 13:26
  Peki
  Öcalan ın idamını Ecevit ve Yılmaz engelledi anladık,peki siz de kuzu kuzu o engellemeyi seyrederek aynı konuma düşmediniz mi?İnsan bu sözleri söylerken yüzü kızarır.Bu millet sizi de affetmeyecek.
 • Misafir
  12.05.2012 12:27
  ecevit
  rahmetli eceviti kimsenin elştirmeye hakkı yok ecevit büyük insan niyemi kıbrıs çıkarmasını kim yaptı küp doldurmadı hele vatanını hiç satmadı oöldükten sonra memleket çokmu iyi durumda pkk nın ayağına hakim gitmedimi sınıra ya osloda masaya uturulmadımı kim ne anlatıyor körmü olduk
 • Misafir
  12.05.2012 10:25
  mhp +anap+dsp =apoyu ipten aldılar
  bu üç partiye oyverenler şunu bilsinlerki şehitlere en buyuk ihaneti yaparlar nedenmi bakın apoyu astırmayan mhp pkk ustunden siyaset yapmak için astırmadı eyer apo asılsaydı pkk biterdi ve mhp nin siyaset yapacak bir argümanı kalmazdı yani pkk ve kürt halkı üzerinde ve şehitler üzerinden siyaset yapan eski kafalı siyasetciler var bunlar mhp chp gibi partilerdir bunu gör ey türk halkı gör artık apo ölünce pkk biter şuanda devlet yeni bir apo yaratmaya calışıyor yani derin devlet nedenmi eyer apo ölür ve pkk biterse derin devlet milliyetci ve uluscu gençlik yetiştiremeyecek ve askerlik kalkacak ozaman çünkü askere gerek kalmicak zorunlu askerligin tek sebebi pkk bunu bilin bir an önce apoyu asıp pkk yı bitirmeliyiz ki şehitler üzerinden ve pkk üzerinden kirli siyaset yapanları silmeliyiz bu tarih sahnesinden kürt kardeşlerimde artık pkk yı ve apoyu yoksayın ve yasal mucadele veren bir partiye oy verin ve pkk yı desteklemeyin lütfen kemal burkay en iyi örnek bdp yerine hakpar yani kemal burkayı destekleyin
 • Misafir
  12.05.2012 02:53
  arkadaşımmmm
  mhp ye acilen lider lazım ,devlet bahçeli devri kapanmıştır... değişmelidir...
 • Misafir
  12.05.2012 00:46
  bizde yedik
  sizinhiç dirayetinis yokmuydu yoksa koltuk çokmu tatlı geldi koğalisyonu bozsaydınız
 • Misafir
  11.05.2012 22:51
  capsızlara mhp ye dil uzatanlara
  herkez yerini ve çapını bilsin mhp bu ülke için şart ve olması gereken yalansız dolansız doğru siyaset anlayışı var mhp de vatandaşın gözünün içine baka baka yalan söyleyen bi yönetimimiz yok ALLAHıma şükür olsun ALLAH TÜRKÜ KORUSUN VE YÜCELTSİN
 • Misafir
  11.05.2012 22:43
  dadaş
  atıp tutmayı bırakın mhp bugün tek başına hükümet olsa dahi bunu yapamaz. kimi kandırıyorsunuz.
 • bjkliler
  11.05.2012 21:25
  size kim dediki
  cavit çağlar ın özel uçağı ile Afrika Ülkesi Kenya nın başkenti olan bilmem neresi ise,gidip alın getirin diye kim verdi ki bu aklı o zamanın GAYDURUK GIYDIRUK ÜÇLÜ KOALİSYON hükümetine.Birisini ak dediğine diğerinin kara,kara dediğine beyaz.Zaten memleket insanı çok aramıştı o zaman bu hükümeti.A.NECDET SEZER in bir gecede ülkeyi yüzde 40 fakir yapmasına vesile olan meşhur ANAYASA KİTAPÇIĞI nın Rahmetli ECEVİT e fırlatılması olayı.Bu da yetmezmiş gibi kaçtığı yerde korku içinde duran bölücübaşını kandili daha yakından avukatları aracılığı ile idara etsin diye getirdidiler milletin gözünün dibine saray yavrusunu aratmayan cezaevine yerleştirdiler.Hükümetin gözü aydın olsun.
 • Misafir
  11.05.2012 21:00
  hadi oradan
  bu milleti aptal yerine koymaya ne meraklılar bu mhp liler
  koalisyonda olmasalardı biz kesin astırırdık derlerdi ne oldu
  bırakın aslanım kokuyor bu ayaklar
 • Misafir
  11.05.2012 19:38
  deli zırvası
  ülen uçkurunuzu bile bu hükümete bağlıyorsunuzya daha ne denir.rahmetlinin ağzından HADİ ORDAN,HADİ ORDAN.