Haber365 Ana Sayfa » ANKARA » Gündem » Altun : 'Dertleri Alevilik Değil, Şov Yapmak'

Altun : 'Dertleri Alevilik Değil, Şov Yapmak'

Altun : 'Dertleri Alevilik Değil, Şov Yapmak'
17.01.2011 Pazartesi 16:00
Bu Habere 18 Yorum Yapıldı
Bu Haber 2406 Defa Okunmuştur
Ankara'da yapılan Büyük Alevi Kurultay'ını protesto eden Dünya Ehli Beyt Vakfı Başkanı Fermani Altun'a Cem Vakfı da destek verdi.
Büyük Alevi Kurultayı Ankara'da yapıldı. Kurultayda Aleviler yeni bir anayasanın yapılması görüşüne vardılar. Alevi örgütleri, ayrıca Diyanet İşleri'nin kaldırılmasını istediler.

Dünya Ehli Beyt Vakfı Başkanı Fermani Altun toplantının inançtan öte siyasi bir şova dönüştüğünü belirterek kurultayı protesto etti. Kurultaya Dünya Ehli Beyt Vakfı'nın yanı sıra Cem Vakfı da katılmadı.

Dünya Ehli Beyt Vakfı Genel Başkanı Fermani Altun, kurultayı düzenleyenlerin olaya inanç temelli değil, ideolojik boyutlu yaklaştıklarını belirtti. Altun, kendisinin kurultayın açılış konuşmasını dinlediğini ve burada bilgisizce insanların eleştirildiğini belirterek, ortaya çıkacak sonuca ortak olmak istemedikleri için kurultaya katılmaktan vazgeçtiklerini kaydetti. Kurultayı düzenleyenleri siyasi şov yapmakla suçlayan Altun," İnsanların hedefi ideoloji olursa büyüğünü küçüğünü bilmezler" dedi. Altun, toplantının siyasi şov olarak düzenlediği için Alevilerin inanç boyutlu kucaklayıcılığının olmadığını vurguladı.

ÇOK FAZLA YANLIŞ VAR

Kurultayda yapılan konuşmalarda çok sayıda bilgi yanlışı olduğunu da vurgulayan Altun, konuşmacılardan birisinin 1965 yılından beri Aleviliğin olmadığı yönündeki sözlerine tepki göstererek, "Biz o tarihlerde Ehli Beyt gazetesi çıkardık, yılda 100-150 tane Ehl-i Beyt gecesi düzenledik" ifadesini kullandı.

ALEVİ GELENEKLERİ YOK EDİLİYOR

Kurultayda konuşan Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanı Ercan Geçmez ise Diyanet İşleri Başkanlığı'nın kaldırılmasında ısrarlı olduklarını belirtti. Geçmez, bunu Sünnilerin de özgürlüğü için istediklerini söyledi. Geçmez, hükümet tarafından başlatılan Alevi çalıştaylarının Alevi geleneklerini yok etmeye çalıştığını iddia etti. Geçmez, kendi inançlarının başkaları tarafından tarif edilmeye çalışıldığını belirterek, Alevi çocuklara zorla din dersi verildiğini, Alevi köylerine cami yaptırıldığını ileri sürdü. Geçmez, kendilerinin bu tür bir kardeşlik istemediklerini ifade etti.

Kurultaya, Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Ali Balkız, Alevi Açılımı Koordinatörü Necdet Subaşı, CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, CHP Parti Meclisi Üyesi Ercan Karakaş, BDP Van Milletvekili Fatma Kurtulan, Adana Cumhuriyet Savcısı İlhan Cihaner çok sayıda Alevi dernekleri üyesi ve vatandaş katıldı.

DiYANET KALDIRILSIN

Kurultay sonrası "Büyük Alevi Kurultayı Sonuç Bildirgesi"nde şunlar yer aldı:

* Madımak Otel müze yapılmalıdır
* Kahramanmaraş, Çorum ve Sivas katliamlarının dosyaları yeniden açılmalı.
* Dersim katliamıyla ilgili devlet arşivleri kamuoyunun bilgisine sunulmalı
* Seyit Rıza'nın mezarı yeniden açılmalı ve mezar ailesine teslim edilmeli
* Aleviliği siyasal amaçlar çerçevesinde yeniden tanımlama ve inşa etme girişimlerine son verilmeli
* Zorunlu din dersi kaldırılmalıdır
* Diyanet İşleri Başkanlığı kaldırılmalı
* Cemevleri ibadethane olarak kabul edilmelidir
* Hacı Bektaş Dergahı, Alevilere teslim edilmeli
* Abdal Musa Türbesi'nin yanı başında taş ocağı yapılmasına müsaade eden yapım ruhsatı iptal edilmeli
* Antakya ve çevresinde yaşayan Alevilerin, kutsal günü sayılan Gadiri Hum resmi tatil olarak kabul edilmeli
Advertorial
Anahtar Kelimeler
fermani   altun   alevi   vakfi  
Bu Habere Oy Verin
Toplam 1 Ziyaretçi, Ortalama 10 Puan verdi.
Bu Habere Yorum Ekle
 • Misafir
  21.01.2011 19:20
  Yapmayın arkadaslar
  Arkadaslar..Ben sunnı hanefi mehzebıne masup bırı olarak...Oncelıkle lutfen kulaktan dolama bılgılerle konusmayalım.Alevılık surda 3 satırla ve 5 hakaretle acıklanacak kadar dar kapsamlı bır konu degıldır.Alevılıgın ulkemızde yuzlerce fraksıyonu bulunmaktadır.Bazıları sunnı ıtıkadına gore batıl bazıları haktır.Lutfen ulkemızde uzun yıllardır oynanan mılletı ayrıstırıp parcalamaya yonelık kın ve nefret sacmaya yonelık bu tarz olaylara ve haberlere ıtıbar etmeyelım.Turkıyenın pek cok yerınde 5 farzı benım dıyen muslumandan daha cok yerıne getıren alevıler var.Gene turkıyenın pek cok yerınde hangı namaz kac rekattır bılmeyen sunnnıler var.Olay bız muslamanız bunlar degıl gıbı basıt bır olay degıldır.Iste caferıler en guzel ornek sız bu ınsanlara hasa ımansız dıyebılırmısınız.Lutfen arkadaslar olay ıman problemı degıldır.Olay bazı uygulamadakı farklılıklardır sadece.Bazı yorum farklarıdır.Bunlarda dın alımlerının oturup konusup karara baglayacagı seylerdır.Burda karsılıklı suclamalarla sonuc alınmaz.Ha bazı arkadaslar alevı kokenlı ınsanların marjınal sol gruplara verdıgı destekten bahsetmıs..Arastırın bakalım o sol gruplara destek veren kactane sunnı cıkacak.Cehaletın dını mıllıyetı olmaz.Cahıl her toplumdan cıkabılır.Bu gun pek cok arap ulkesıde bizdekı muslumanlık anlayasını begenmez.Hatta onların cahıllerıde bızı musluman gormez.Lutfen arkadaslar musluman butunlestırıcıdır ayrıstırıcı degıldır.


  Saygılar
 • Misafir
  21.01.2011 14:20
  Alevileri karalamayın kötü konuşmayın.
  Arkadaşlar bu ne kin ne bu hırs? Aleviler size ne yaptıkı bu kadar kötü şeyler yazabiliyorsunuz? Dinimizin gereklerini yerine getirin bilmediğinz kimseler hakkında kötü sözler, dedikodular üretmeyin. Sonuşta Alev dediğimz insanlar Türkiye Cumhuriyetinin Gerçek Koruyucularıdır. Peygamberimizi soyundan gelen insanlardır.
 • Misafir
  18.01.2011 14:23
  İŞTE ALEVİLİK
  1978-İLE 1998 ARASI YÜZLERCE POLİS VE ASKER VURUNLAR O YETİMLERİN AHI SİZİ TUTAR SİZ HANGİ ÖRGÜTE AİT OLDUĞUNUZU BU MİLLET BİLİYOR ŞİMDİDE ALEVİLİĞE SARILIYORSUNUZ
  GERÇEK ALEVİ FERMANI ALTUN GİBİLER
  BUNLARA KIZDA VERİLİR KIZDA ALINIR
  FARKIMIZ SIFIR
  KURBAN OLSUN SUNNİLER FARMANI ALTUN GİBİ ALEVİLERE Kİ
  İL DEFA MİLLETİNİ BU KADAR SEVEN
  BAĞRINA BASAN BİRLİĞİMİZİ İSTEYEN
  ERGENEKONA ALET OLYMAYAN FERMANU ALTUN LAR GİBİSİ YENİ ÇIKTI
  FERMANU ALTUN UN KIZLARI NEDEN SAZ EŞLİĞİNDE OYNATILMIYOR
  FARK ÇOK AÇIK
  KOCA BİR KAVMİN DÜZELMESİ İÇİN KOCA BİR PEYGAMBER GÖNDERİLİR
  ŞİMDİ İSE KOCA BİR KAVMİ YIKMAK İÇİN ,ALEVİ DİYE ORTAYA ÇIKAN MARKSİZTLER ÇALIŞIYOR
 • Misafir
  18.01.2011 12:10
  Ben Alevilerden daha çok Hz.Aliyi severim
  Hz.Ali o kadar namaza düşkündüki şehit edildiğinde namaz kılıyordu.E madem seviyorsun Ali (R.A) yi o halde yapsana yaptıklarını.Kılsana namazını tutsana orucunu..Bu durumda ben en değme aleviden daha çok severim onu
 • Misafir
  18.01.2011 12:07
  Slm kendini yezit'in torunları kabul edenlere
  Bu ülkede hala Yezidi o kadar sevenler var ki.
  Soruyorum kendini müslüman olarak kabul edip burda insanları karalayanlara?
  1- Ben Peygamberimiz Hz. Muhammedin amcasının oğlu olan Hz. Alinin soyundan geliyorum.
  2- Ben Peygamberimizin damadı olan Hz. Alinin ve Yezid tarafından katledilen peyganberimizin soyundan geliyorum.
  3- Ben Anadoluya ilk gelen Oğuzların Bayat boyundan geliyorum.
  YA SİZ Aslınız nedir?
  Burda yorum yazanlar aslınızı öğrenin öyle gelin burda yorum yapın.
  Öğrenin Alevilerin kim olduğunu GAZİ Üniv. kayıtlarına bakın anadoluya ilk gelenler orta asyadan göç eden alevilerdir.
 • Misafir
  18.01.2011 10:02
  tezat
  kendiniz için bukadar şey istiyorsunuzda yüzde 80 lere veya daha fazla bir orana sahip olan insanların dini ihtiyacı olan bir kurumu kaldırın diyorsunuz. Asıl zulüm bu. Hem Hz Ali'nin yakasında düşün.Hazreti Ali ne zaman ateist olmuş. Kendinizi başka şekilde tanımlayın.
 • Misafir
  18.01.2011 09:37
  yorum yazan arkadaslara
  dınımızde ınsanlara hakaret yoktur bızım dınımız degılmıdır kı bır karıncayı bıle ıncıtmemek ıcın elınızden gelenı yapın dıyor.sız kalkmıssınız burda ınsanlara agza alınmayacak kadar kufur edıyorsunuz sızler musluman falan degılsınız.dınımızde zorlama yoktur.alevıler bız ateistızde dıyebılır ama sız boyle hakaret edemezsınız dınımızde ne vardır bılıyormusunuz ey allahın verdıgı akıldan nasıbını almayan mumın kardeslerım.yaratılana severım yaradandan dolayı.ama sız yaratana ınanmıyorsunuz kı.yazıklar olsun aldıgınız dını egıtıme
 • Misafir
  18.01.2011 08:36
  Alevilere Saldıranlara
  Alevilere saldıran iftiracı, yalancı,fesat,katil ruhlu sapıkları kınıyorum,yaptıklarınız ve söyledikleriniz müslümanlıklada bağdaşmıyor asıl öbür dünyada siz hesap vereceksiniz,kendinizden başka hiç bir inanca ve düşünceye saygınız olmadığı için.Aleviliği bilmediğiniz için bildikleriniz iftiradan ibaret zaten....
 • Misafir
  18.01.2011 08:13
  BUNLAR ALEVİ DEĞİL
  BUNLAR ALEVİ DEĞİL MARKSİST,BİZLER TA TEK PARTİ DÖNEMİNDEN BERİ HALEN DİNİMİZE TAM ÖĞRENEMEDİK ONLAR NASIL BİRDEN BİRE ALEVİ OLDULAR
  ÇÜNKÜ MARSSİT DESELER HEMEN DIŞLANACAKLAR ALEVİCİLİKLE KENDİLERİNE YER BULUYORLAR
  ALEVİLER KİMSENİN DİNİNE KARIŞMAZ
  ALEVİLER SİSASETİ ÖN PLANA ALMAZ
  ALEVİLER SADACE CHP DEĞİL HER PARTİYE OY VEREBİLİRLER.AMA BUNLAR BİR TEK YERDEN YÖNLENDİRİYORLAR.SİZEMİ KALMIŞ DİYANET
  HANGİ İSLAM ÜLKESİNDEKİ ALEVİLERİN CAMİSİ YOK
  HANGİ İSLAM ÜLKESİNDEKİ ALEVİLER SAZLA 18 YAŞINDAKİ KIZ ÇOCUKLARINI OYNATIYORLAR ADINIDA İBATET KOYUYORLAR
  ACABA BU KARDEŞLERİMİZİ YANLIŞ YÖNLENDİRENLER DİNİNDEN UZAKLAŞTIRANLARIN CEHENNEMDE HALİ NİCE OLUR.
  BİR TEK SULU KULEDE VAR ONLARDA ALEVİ DEĞİL
 • Misafir
  17.01.2011 22:51
  canım feda değerli insan hz.ALİ bu cambazların dediği gibimi?
  yuh,yuh,yuh,bindefa yuh..hz.Ali gibi bir Allah aslanını kullanan bu tiyatroculara yuh.
  ALLAH kıyamet günü sizden soracaktır.ALEVİLER.
  hz.aLİ ALEVİMİYDİ.EĞER HZ.Ali aleviyse eşi ve asil insan hz.Fatma,da alevi olup,evlatları ve babası HZ.muhammed.s.a.v.efendimizde alevi idi.çünkü Ali resullullah,ın mektebinde buyudü.ilimleri öğrendi.ben ilmin şehriyim ali bu ilmin şehrinin kapısıdır.diye hadisinde belirtti.Ali,yi bu yarı islam yarı başkalıklarla bütünleşen ALEVİ,uydurmasını duysa bu kişilerden bin defa nefret eder.
  yazıklar olsun.bu alevilereki hz.Ali.(keremullahul vecheh-Allah yüzünu nurlandırsın)yi kullanmaya ve zevkinize ve keyfinize ve uydurma oyunlarınıza ALET ETMEYE hiç birinizin hakkı yoktur.KIYAMET GÜNÜ BU gördüklerimizi Allah,ın Aslanı Ali,ye tek tek anlatacağız ve diyeceğizki YA ALİ BU meczumlar hep yüce zatınızı ve adınızı kötüye kullandılar.Bunlar meczumdur.(delidir)yazıklar olsun size ..aleviler..MUHAMMED A.S.MIN HEM AMCASI OĞLU VE HEM DAMADI HZ.aLİ,Yİ keyfinize göre kullanıyorsunuz.ALLAH HAKKINIZDAN GELSİN.Ali namaz kılardı,siz niye kılmıyorsunuz.Ali oruç tutardı,Ali hac,ca gitti.sizler niye gitmiyorsunuz.ALİ,yi kullanmayın - başınıza ateş yağar,O ki ARŞ,TA BULUNAN BUYTUL MAĞMUR,UN KAPISININ ÖNÜNDE ASLANDIR.
  o beytul mağmur,kabenin nur,dan yapısıdır,melekler tarafından yapılmıştır.peygamberim miracı guzininde Ali,yi orada görmüştür.yüzüğünü Aslanın ağzına atmış.ertesi gün mescit,te olayı anlatırken yüzüğünü bir aslan ağzına attığını belirttikten sonra Ali yüzüğü resullullah,a vermiştir.Resulullah ALİ,nin Allah,ın Aslanı olduğunu da orda açıklamıştır.Cebrail a.slm.da bu olaya şahittir.tanıktır.
  sizler ise birer sinek dahi olamazsınız.
  KENDİNİZE GELİN,YOKSA RAFIZILARDAN OLURSUNUZ.EY ALEVİLER.TÖVBE EDİN.NAMAZA BAŞLAYIN,ALİNİN ÜZERİNEDE İFTİRA ATMAYIN.RESMİDE O RESİM DEĞİLDİR.UYDURMADIR.HERŞEYİNİZ GİBİ O DA UYDURMA...ALLAH,tan korkun.ayıp be..