Haber365 Ana Sayfa » Yaşam » 'Altın Oran'lı Kadın Güzeldir!

'Altın Oran'lı Kadın Güzeldir!

'Altın Oran'lı Kadın Güzeldir!
25.11.2012 Pazar 10:35
Bu Habere 0 Yorum Yapıldı
Bu Haber 22964 Defa Okunmuştur
Büyük gözler ve dolgun dudaklar, kadınlarda çekici yüzlerin vazgeçilmezleri olarak bilinir. Ancak Kanadalı ve Amerikalı psikologlara vücut hatları arasındaki uzaklıklarda bir "altın oran"ın varlığı güzellik algısına önemli ölçüde katkı yapıyor.
Balık etli, büyük göğüslü kadınlar neden daha çok ilgi çekiyor? Amerikan fıstığı, altın oran vücut, kum saati, armut ve 8 sayısı tipi gibi isimler de verilen bu forma dünya çapında sahip olanların oranı sadece yüzde 8. Georgia Gwinnett College tarafından yapılan detaylı araştırmalar erkeklerin, kadın bedeninde aradığı ‘altın oranın’ bel çevresi 70 cm ise, basen çevresinin 100 cm olması gerektiği yönünde. 2011’de yapılan bir araştırmaya göre erkekler birçok kadın arasında gitar şeklindeki vücut yapısına sahip kadını sadece 200 milisaniyede fark ediyor.

ERKEKLERİN SEÇİMİ

Çok daha ilginç bir veri ise Michigan Üniversitesi İnsan Davranışları ve Evrim Kuruluşu’nun (HBES) akademik yayını Evolution and Human Behavior dergisinde yayınlanan araştırma sonuçlarından geliyor: Doğuştan görme engelli erkeklerin de seçimi aynı!

Bilim adamları erkeklerin ince bel ile dik ve geniş kalçalara olan zaafının aslında insanın binlerce yıllık evrimsel gelişimi boyunca nesilden nesile aktardığı genetik bilgiden kaynaklandığını söylüyor.

GENETİK KODLAR

İlk insanların yaşadığı çağlarda erkek için ideal eş, sorunsuz ve kolay doğumu sağlayabilecek dik ve geniş kalçalar ile doğan bebeği emzirme konusunda başarısızlığa düşmeyecek dolgun göğüslü kadındı. Erkekler, binlerce yıl önce yaşamış olan atalarından kalan bu tip vücuda sahip kadına olan zaafı bir genetik miras olarak yaşamaya devam ediyorlar.

Kadın ve erkeklerin birbirlerine çekici gelen yönleri üzerine kitaplar bile yazılmış. Allan ve Barbara Pease; 'Why Men Don't Have A Clue & Women Always Need More Shoes' adlı kitapta erkeklerin kadın vücudunda en çekici buldukları yerleri yazarlar. Buna göre; erkeklerin çoğu balıketi tabir edilen kadınları sıska ve zayıf olanlara tercih ediyor. Çünkü aşırıya kaçmayan ekstra birkaç kilo, seks enerjisini bir anda ikiye katlıyor.

Kitaptaki bilgilere göre erkeğin beğendiği kadın vücudunda bel kalınlığının kalçanın yüzde 70’i kadar olması gerekiyor. Yüzlerce yıldır bu, altın oran olarak kabul ediliyor. 

Erkekler, göğüslerin büyüklüğünü ya da küçüklüğünü değil; dolgunluğunu ve diriliğini önemsiyor. İri gözlü kadınlar kendilerinde koruma içgüdüsü yarattığı için bu gözleri tercih ediyorlar.
 Hem erkeklerde hem de kadınlarda ilk bakılan yer karşı cinsin kalçası. "Karşı cinsin ilk olarak neresine bakıyorsunuz?" sorusuna erkeklerin yüzde 70'i, kadınların yüzde 60'ı 'kalça' diye cevap verdi.

Advertorial
Bu Habere Oy Verin
Bu Haber Oylanmadı. İlk Siz Oy Kullanın.