Haber365 Ana Sayfa » Sağlık » Ağlayan Bebeği Kucakta Uyutmak Yanlış

Ağlayan Bebeği Kucakta Uyutmak Yanlış

Ağlayan Bebeği Kucakta Uyutmak Yanlış
30.04.2012 Pazartesi 09:22
Bu Habere 2 Yorum Yapıldı
Bu Haber 1768 Defa Okunmuştur
Yapılan bir araştırma, ağlayan bebeklerin tek başına uyumalarını öğrenebilmeleri için hemen kucağa alınmaması gerektiğini ortaya çıkardı.
Avustralya’daki Royal Children’s Hospital tarafından 328 bebek üzerinde yapılan araştırmada ağladıkları zaman hemen anne kucağına alınarak uyutulan bebeklerin ağlamaya bırakılan bebeklere oranla ileriki yaşlarında daha çok uyku problemi çektikleri ortaya çıktı.

YATAKLARINDA AĞLAMAYA BIRAKIN


Uzmanlar, bebeklerin ağlamaya başladıklarında ebeveynleri tarafından kucağa almak yerine yataklarında ağlamaya bırakılması gerektiğini, bebeğin ancak bu şekilde tek başına uyumayı öğreneceğine vurgu yaptı.

Ağlayınca kucağa alınan bebeklerin 5 yılın sonunda diğer bebeklere oranla stres seviyesi ve ruh sağlığı açısından daha kötü durumda oldukları tespit edildi. Uzmanlar her ağladığında anne babalarından ilgi gören çocukların kendilerine güveninin de eksik olabileceğini belirtti.

HİPERAKTİVİTE DİYE BİR HASTALIK YOK

Adana Çukurova Üniversitesi Felsefe Grubu Bölümü Öğretim Üyesi Sosyal Psikolog Yrd. Doç Dr. Üstün Öngel, ’hiperaktivite’ diye bir hastalık olmadığını, her yıl binlerce çocuğun eksik bırakılan gelişim becerilerinin ilaçla çözülmeye çalışıldığını iddia etti.

Psikiyatri Derneği’nin, hiperaktivitenin hastalık olmadığını 2006 yılında gazetelere verdiği ilanla duyurduğunu belirten Öngel, “Hiperaktivite diye bir hastalık yok. Ancak çocuklara birçok tetkik yapıyorlar. Böyle bir hastalık yok. Çocuk psikiyatri servisinden hiperaktiviteyi kaldırın, hepsi işsiz kalır” diye konuştu.
Advertorial
Bu Habere Oy Verin
Bu Haber Oylanmadı. İlk Siz Oy Kullanın.
Bu Habere Yorum Ekle
 • Misafir
  07.05.2012 09:06
  YANLIS YOLDASINIZ:
  Allah askina , yabancidan olsunda ne olursa olsun diyorsunuz degilmi?...buraya birsey yazinda bizim kültürümüze uygun olsun. Birkere aglaya aglaya uyuyan degil, anne kucaginda onun sevgi ve sefkatiyle büyüyen cocuklar hem ruhsal hemde bedensel yönden saglikli oluyor.Bende DÖRT cocuk büyüttüm, tecrübe konusuyor.
 • Misafir
  01.05.2012 22:06
  külahıma anlatsın o doçent
  kaç çocuk büyütmüş onu diyen. çocuk başı sıkışınca en güvendiği ana kucağını bulamazsa eksik kalır. öz güven değil başı boşluk ayarsız bir çocuk olur. benim iki çocuğum var benden daha doğrusunu bilemez. benim çocuklarım sınıfını toplayıp oyun kuracak kadar çevresine hakim o kadarda ailesine sadık. ben yetiştirdim övünmeye hakkım var.