Haber365 Ana Sayfa » Gündem » AK Parti'den Kürtçe Afiş

AK Parti'den Kürtçe Afiş

AK Parti'den Kürtçe Afiş
23.02.2014 Pazar 16:32
Bu Habere 3 Yorum Yapıldı
Bu Haber 604 Defa Okunmuştur
AK Parti İl Binası önündeki kaldırılan Türkçe pankartların yerine Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın fotoğraflarının yanı sıra Türkçe ve Kürtçe yazıların yer aldığı pankartlar asıldı.
’Demokratikleşme Paketi’ kapsamında seçimlerde her türlü propagandanın Türkçe’nin yanı sıra farklı dil ve lehçelerde de yapılmasının serbest bırakılmasına ilişkin hazırlık sürerken Diyarbakır’da AK Parti Belediye Başkan adayları kentin birçok noktasına Kürtçe yazılı propaganda pankartları astı.

Diyarbakır’da büyükşehir başta olmak üzere ilçe belediyelerinin önemli bölümünü elinde bulunduran BDP ile yarışan AK Parti, yoğun propaganda çalışmalarını arttırdı.

BDP’li Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi kentteki bütün bilboardlara yaptıkları çalışmaları Kürtçe ve Türkçe ’Söz verdik, sözümüzü yerine getirdik’, ’Söz verdik, birlikte çalıştık ve başardık’ yazılı pankartlarla duyururken, AK Parti adayları da, seçime yönelik Kürtçe afiş ve pankartlar astı.

'DİYARBAKIR DEĞİŞİM İSTİYOR'

AK Parti, Diyarbakır Milletvekili ve Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mehmet Galip Ensarioğlu’nun fotoğrafının yer aldığ, ’Diyarbakır artık değişim istiyor’ anlamına gelen Kürtçe "Amed (Diyarbakır) Edi Guhertin Dixwaze’ yazılı pankartı kentin merkezi durumundaki merkez Yenişehir İlçesindeki Valilik binasının karşısındaki bir binaya astı.

Ayrıca Yenişehir AK Parti Belediye Başkan Adayı Sebgetullah Seydaoğlu’nun fotoğrafının yer aldığı Türkçe ’Barışı hizmetle süsleyeceğiz’ anlamına gelen Kürtçe ’Eme Aşitiye bi xizmete Bixemilinin’ yazılı Kürtçe pankart da aynı caddeye asıldı.

Valilik binasının bulunduğu caddenin yanı sıra merkez Kayapınar İlçesi’ndeki 75’inci Yol üzerinde bulunan AK Parti seçim bürosunun içi ve dışına da AK Parti adayı Ensarioğlu’nun Başbakan Erdoğan ile birlikte fotoğrafının yer aldığı Türkçe ile Kürtçe’nin Kurmanci ve Zazaki lehçeleriyle yazılı ’Diyarbakır artık çözüm istiyor’, ’Amed (Diyarbakır) Değişim istiyor’, ’Diyarbakır Barış İstiyor’ yazılarının bulunduğu büyük pankart ve afişler asıldı.

İL BAŞKANLIĞININ ÖNÜNDEKİ PANKARTLAR DA DEĞİŞTİRİLDİ

Seçimlerin yaklaşmasıyla birlikte AK Parti İl Başkanlığı binasına asılı sadece Türkçe olan yazılar da değiştirildi. İl binasının önüne getirilen bir vinç yardımıyla hazırlanan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın fotoğraflarının bulunduğu, ’Genç Diyarbakırım. Peygamberler ve Ashaplarının yeriyim’ anlamına gelen ’Ez Diyarbekira ciwanım, Cih u wara Esheb u Peyxamberanim’ yazılı büyük afişler ile Diyarbakır AK Parti İl Binasının talebasının üzerine ise "Yeni Türkiye Yolunda, Yeni Diyarbakır" yazısı asıldı.

AK Parti Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mehmet Galip Ensarioğlu, ana dil konusundaki tavrının öteden beri belli olduğunu anlatırken şöyle dedi:

"Neticede bu yerel seçim. Bu yerel seçimde kendi insanımızın anlayacağı lisanlarla bir takım mesajlar vermeyi daha doğru bulduk. Onun için bu afiş ve pankartlarda Türkçe de, Kürtçe de, Zazaça da var. Bunlar bizim dilimiz ve güzelliğimizdir. Düne kadar ayrılık, korku ve bölünme vesilesi gibi görülen ve bunun üzerinden çatışma yaratan bu dil ve kimlik sorunu bugün artık özgürdür ve bizde bu özgürlüğü kullanıyoruz. Pankart ve afişlerdeki yazıları tamamen ben seçtim."


Advertorial
Anahtar Kelimeler
Bu Habere Oy Verin
Bu Haber Oylanmadı. İlk Siz Oy Kullanın.
Bu Habere Yorum Ekle
 • Misafir
  24.02.2014 10:24
  kürt
  seni Kürtçede kurtarmaz
 • Misafir
  23.02.2014 22:07
  ..
  olacak tabi kolayini bulsa mezardakilerden bile oy istiycek kolay degil öyle kuyruk SIKISTI
 • Misafir
  23.02.2014 19:41
  cds
  olamazmı? siz bu medya kışkırtıyorsunuz ortalığı sırf haber yapmak için.