Haber365 Ana Sayfa » Siyaset » AK Parti'de 2014 Hamlesi

AK Parti'de 2014 Hamlesi

AK Parti'de 2014 Hamlesi
17.08.2012 Cuma 11:30
Bu Habere 10 Yorum Yapıldı
Bu Haber 6669 Defa Okunmuştur
İşte Erdoğan'ın, 2014'te yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimini düşünerek hazırlamış olduğu değişim planının detayları..
Hesaplar, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın Köşk’e çıkacağı üzerine ve kadrolar da buna göre yenilenecek. 2014 mimarisi üzerine çalışan Erdoğan, Numan Kurtulmuş hamlesinin devamına hazırlanıyor. Şu ana kadar katılımı belli olan tek isim eski DP Genel Başkanı Süleyman Soylu.

‘Usta’lık döneminde iyice ‘muhafazakâr’laştığı eleştirisi yapılan AK Parti ’nin farklı kesimlere açılım düşündüğü, Başbakan Erdoğan ’ın milliyetçi, liberal, sol kimliğiyle bilinen bazı isimleri partiye kazandırmak istediği söyleniyor. AK Parti kulislerinde temas kurulan popüler isimleri konuşulmaya başlandı.

14 Ağustos’ta 10 yaşını dolduran AK Parti ’nin 30 Eylül’de yapacağı kurultay partinin geleceği açısından büyük önem taşıyor. Kongreyle beraber kadro yenileşmesi yapmış ‘Yeni AK Parti ’ oluşacağı beklentisi yükseldi. Başbakan Erdoğan ’ın kongre sonrasında parti ve kabinede değişikliğe gideceği biliniyor. Sayıları 70’i bulan ve üç dönem kuralı gereği yeniden milletvekili olamayacak isimler geri plana çekilecek. Partinin yeni jenarasyonu öne çıkacak. Başbakan Erdoğan , kongrede son kez genel başkan adayı oluyor. Erdoğan’ın kongreye sunacağı liste 2014 sonrasında nasıl bir parti istediğinin işareti olacak. MKYK listesinin kabine ve parti revizyonu, gelecekte nasıl bir AK Parti istendiği konularında fikir verecek.

‘NUMAN BEY İLE PAZARLIK YAPMADIK’

Radikal ’in 28 Haziran günü duyurduğu Kurtulmuş ve Soylu’nun AK Parti ’ye katılacağı haberi resmiyet kazandı. AK Parti ’nin 14 Ağustos Salı günü yapılan MKYK toplantısında katılımlar karara bağlandı. Başbakan Erdoğan , MKYK üyelerine Numan Kurtulmuş ile yaptığı görüşmeyi anlattı. Kurtulmuş’a genel başkanlık, belediye başkanlığı, bakanlık sözleri verildiği öne sürülmüştü. Erdoğan, bu spekülasyonların doğru olmadığını “Numan Bey ile pazarlık yapılmadı. Hiçbir ön şart konuşulmadı” sözleriyle açıkladı.

Numan Kurtulmuş’un 30 Eylül’deki AK Parti Kongresinde katılacağı bekleniyordu. AK Parti kurmayları katılımın 12 Eylül ’deki genişletilmiş il başkanları toplantısında olacağını söylüyor. Böylece, Erdoğan ile Kurtulmuş’un kongre öncesi ortak çalışma yapacağı, HAS Parti ve kadrolarının geleceğini netleştireceği söyleniyor.

AK Parti MKYK’da, DYP’li eski Antalya Belediye Başkanı Hasan Subaşı’nın ismi de gündeme geldi ancak bu konuda bir karar alınmadı.
Advertorial
Bu Habere Oy Verin
Bu Haber Oylanmadı. İlk Siz Oy Kullanın.
Bu Habere Yorum Ekle
 • Misafir
  17.08.2012 21:03
  bi noter gider,bi noter gelirrrrrrrrrr
  işte TÜRKİYE,,tam muz cumhuriyetmi dersin,teokratik baskılı arap alrigotması mı dersin,arjantinin dikdatörü mü dersin,
  hitlerin,ajantorluğu mu dersin,ne dersen uyuyor.
  İLLEDE BEN C.BŞK.I OLACAĞIM DİYE TUTTURANLAR KİM? KİMSE MİLLETİ ZORAKİLİĞE ZORLUYOR,
  Aslında parti dışı ve millet tercihi birkişi c.bşknı olmalı.
  parti içi olunca taraf tutuyor.meclis bşk.nıda tarafsız kişi olmalı..
  BEN Mİ SUSTURAYIM,YOKSA SEN Mİ ? MECLİS BŞK.NIA POSTA koyan bşbakan değilmi?
  bu günde gazetecileri alenen tehdit ediyor.bundan sonra benim tarafımda olmayan gazeteciler TAVIR koyacağım.
  yarında c.bşk.nı kazaen olursa,benim tarafımda olmayanı haşlarım demez mi?
  TÜRKİYE NEREYE GİDİYOR..kral abdullah,a mı yoksa el sabah (kuveyt padişahı)a mı?
  yoksa kuzey kore,nin KİM,e mi ?
  NEREYEE GİDİYOR?
  yoksa osmanlı padişahlarına mı astığı astık kestiği kestik.,yoksa 16.cı (15 tane lui gelmiş demekki)fransa,ya mı?
  yoksa 6.çar şarl petro,ya mı? NEREYE?
 • Misafir
  17.08.2012 16:43
  Yazık
  milletimiz ne yazıkki kandırılmaya çok alışmış açın birkez olsun tarih kitaplarını kurcalayın görün geleceğinizi.
 • Misafir
  17.08.2012 16:02
  EYT
  Eğer Başbakanımız Cumhurbaşkanı olmayı garantilemek istiyorsa 5 milyonluk bir oy kitlesi olan 'Emeklilikte Yaşa Takılanlar' ın sorunun çözsün ve bir sonraki seçimleri bile garanti altına almış olsun.
 • Misafir
  17.08.2012 13:12
  helal be başbakan.
  millet ne çatladı be. adamı çekemiyorlar.cumhurbaşkanıda olur direk oyum ona çoluk çoçuk hep beraber. kıskananlar çatlasın
 • Misafir
  17.08.2012 12:49
  ileri
  TAYYİP GİBİ BİR EVLAT BU MEMLEKETE İKİYÜZ YILDA BİR YA GELİR,YA GELMEZ.KIYMETİNİ BİLMEZSEK OLAN BİZE OLUR.YÜZ YILLIK DERİN VESAYETİN ÜSTÜNE GİDEBİLECEK BAŞKA BABAYİĞİT ÇIKTI MI BU GÜNE KADAR.ELİNİZİ VİCDANINIZA KOYUN.TABİİ DERİNLERDEN YANA DEĞİL İSENİZ.
 • Misafir
  17.08.2012 12:33
  yapılanlar teminattır
  herhamle ülkeyi devleti miletin anasını ağlatıyor
 • Misafir
  17.08.2012 12:32
  ...
  bence bu yeni parti içersinde cumhurbaşkanlığı,başbakanlık ve parti başkanlığı babadan oğula filan gçemeye başlar. cumhurbaşkanı aynı zamanda tüm müslümanların ruhani lideri olmakla birlikte, ülkece 3 kıtada toprak elde etmeye filan çalışırız...
 • Misafir
  17.08.2012 12:12
  ne diyosun sen
  cumhurbaşkanı olunca tarafsız olması gerek. Çünki cumhurbaşkanı yasa onaylar. Ozaman Bütün AKP yasalarını onaylasın . Yine Başbakan olur ozaman :D Ne adamlarsınız
 • Misafir
  17.08.2012 12:01
  c.başkanlığı için tek bir aday mı olacak?
  bu ne biçim sosyoloji,bune biçim adalet,bune biçim sistem,yani millet karşısında (eğer millet seçerse)tek bir aday recep tayyip erdoğan,ı mı görecek,başka aday olmayacakmı?
  ki bu kadar hareretli ve rahat olarak akp.gnl.bşk.nının KÖŞKE çıkması için hazırlıklar yapılıyor,? Chp.mhp.veya başka dıştan bir adaylık gösterilmeyecekmi?
  KESİN OLARAK olaya bakıyor akp.yani BU GÜNKÜ BAŞKANLARI GELECEK SENE SONUNDAN İTİBAREN C.BŞK.NI OLACAĞI GİBİ.
  YANİ KOSKOCA TÜRKİYE,de ikinci,üçüncü bir aday yokmu? Millet tek adaya oy vermeye mecbur mu? İLERİ DEMOKRASİ BUMU? BAŞKA ADI VARMI BU YAPITIN.? mesela MECBURİ İSTİKAMET GİBİ.YA TAYYP YA HİÇ. Mİ?
  kızıldereliler dahi kabile bşk.nı seçerken,birden fazla olarak aday gösteriyorlar.DİKKAT !!
 • Misafir
  17.08.2012 11:50
  liberal
  hangi listeye sunarsa sunsun gözüm kapalı oyumu veririm...sayın başbakanımız olmazsa da olmaz ama yine de partiyi bırakmayacaktır...yine de sayın başbakanımızın açtığı vizyonda ilerleyecektir