Haber365 Ana Sayfa » Gündem » AKP'nin Yüzünü Güldüren Anket

AKP'nin Yüzünü Güldüren Anket

AKP'nin Yüzünü Güldüren Anket
11.04.2013 Perşembe 11:48
Bu Habere 10 Yorum Yapıldı
Bu Haber 697 Defa Okunmuştur
Son birkaç aydır çözüm süreci ile yatıp kalkan Türkiye'de, çözüm sürecine halkın desteği yüzde 60'a dayandı.
ANDY-AR araştırma şirketi süreci başlamasıyla birlikte yüz yüze görüşme yöntemi uygulayarak 21 il'de toplam 3.473 denek ile görüştü ve şu sonuçlara ulaştı.

Çözüm sürecine yüzde 25'ler ile başlayan desteğin her geçen gün gelişmeler doğrultusunda artmaya devam ettiği görülüyor. Bugün itibariyle destekliyorum diyenler yüzde 49,5 kısmen destekliyorum diyenler ise yüzde 8,3'tür. Buna karşın yüzde 30,6'lık bir kesim süreci desteklemediği de dikkat çekti.

Özellikle BDP heyetinin İmralı ile görüşmeleri ve daha sonrasında Diyarbakır'da nevruz kutlamalarında Abdullah Öcalan'ın mektubunun okunmasıyla beraber mektubun içerdiği mesajlar ile desteğin biraz daha arttığı gözlemlendi.

Bu mektubun içerdiği mesajların çözüm sürecine olumlu katkıda bulunduğunu düşünenler yüzde 29,2 iken kısmen katkıda bulunmuştur diyenler ile toplam 44,7 gibi bir sonuç ortaya çıktı. Fakat Türk halkının nevruzu merakla takip ettiği, nevruz alanında Türk bayrağının olmaması halkın dikkatini çekti.

AKİL İNSANLAR HEYETİNİN NE YAPACAĞINI VATANDAŞ BİLMİYOR!

Akil insanlar heyetinin sürece olumlu katkı sağlayıp sağlayamayacağı yorumlarında ise toplumun yüzde 46,1'inin henüz bir fikri olmadığını, yüzde 21,3'ünün heyetin sürece faydası olacağını, yüzde 32,6'sının ise fayda sağlayamayacağı görüşünde olduğu görüldü.

İSRAİL'İN TÜRKİYEDEN ÖZÜR DİLEMESİ OLUMSUZ TEPKİYİ DEĞİŞTİRMEDİ!

Geçtiğimiz haftalarda İsrail Başbakanı Netenyahu’nun Başbakan Erdoğan’ı arayarak özür dilemesi ve Türkiye ile İsrail’in dış ilişkilerinin normale dönmesi beklentisi, Türkiye halkının olumsuz görüşlerini değiştirmemiş görünüyor!

Dış ilişkilerin artık normale dönmesine destek verenlerin oranı yüzde 13,3’te kalırken, normale dönmemeli diyenlerin oranı ise yüzde 42,8. Ancak bu konu hakkında fikir beyan etmeyenler ise yüzde 43,9 olarak saptanmış.

BU PAZAR SEÇİM OLSA!

2011 milletvekili genel seçimlerinden zaferle çıkan Ak Parti oylarını; seçimde alınan yüzde 49,9’dan daha yukarı seviyelere çekerek yüzde 55’lere kadar çıkarmıştı. Fakat özellikle 2012 yaz sezonunda, ardı ardına terör olaylarının gerçekleşmesi, 4+4+4 sistemi, kürtaj gibi konular, Ak Parti’nin oylarında önemli derecede düşüş yaşanmasına sebep olmuştu.

Çözüm süreci ile AK Parti oylarında tekrar eski haline gelmiş bir yükseliş gözlemlenmekte.

CHP’nin süreç başlarken kredi olarak destek veriyorum demesiyle bugünkü tutumu arasında bir çelişki algısı, CHP’nin birkaç puan kaybetmesine neden oldu.

MHP’nin ise geçen yaz terör olayları ile beraber yükselişi, CHP’den umudunu bulamayan kitleleri harekete geçirmiş ve bu süreçte radikal bir milliyetçilik anlayışı ile hareket edenlerin adresi olmuş ve oylarında birkaç puan yükseliş saptanmıştır. BDP’nin oylarında neredeyse herhangi bir değişim söz konusu değildir.

Bu pazar günü Milletvekili genel seçimleri olsa ( Kararsızlar dağıtıldıktan sonra )

AK PARTİ: 49,7 CHP:23,9 MHP:15,1 BDP:6,8 DİĞER:4,5
Advertorial
Anahtar Kelimeler
Bu Habere Oy Verin
Bu Haber Oylanmadı. İlk Siz Oy Kullanın.
Bu Habere Yorum Ekle
 • Misafir
  12.04.2013 20:56
  yalan
  sadece face de hükümete T.C tepkisi on milyon kişi ismini değiştirdi bu kişilerin çoğu akp oy vermez ben kendi ailemden biliyorum 7 akp oyu oldu sıfır bunlar yalan anket
 • Misafir
  12.04.2013 20:40
  ali osman
  psikolojik savaş taktikleri seçimde görür akp yüzde altmışı:))
 • Misafir
  12.04.2013 18:39
  Dikkat diyorum
  dini kendi cikarina kullanan insanlara aldanmak sizide atese sürükler haberiniz olsun.kanmanizin hic bir gerekcesi olamaz ortada kuran varken.okuyup ögrenmek her müslümanin görevi.Kuran sizi aldatan Allah ile aldatmasin der.dikkat edin.bu arada hic bir partili degilim.bir avrupa ülkesi vatandasiyim.chp mhpli demeyin.
 • Misafir
  12.04.2013 00:48
  misafir
  tek yol akp diyen zat akp zinayı serbest bıraktı kılıçtar oglunu savunmuyorum sen ister kapan istersen açık gez sen yola devam...................
 • Misafir
  11.04.2013 23:58
  IYI DE
  SIMDI DE ISLAM DEYIP , ZINAYI SUC OLMAKTAN KALDIRDI AKP , BE KARDESIM! SAKIN AB ICIN DEME FIKRINLE CELISKIYE DUSERSIN !
 • Misafir
  11.04.2013 22:20
  ......................................
  akp ye oyverenler tayipi babasi gibi görenler dahi oy vermem derken bunlar neye göre kime göre oy veriyor tayyip uyanik biliyor oylar azaldi barisi hazirliyor kürtün oyunu alsin diye ama insallah plani ters teper adam gibi düzgün parti olsa havasini alacak tayiipte yok
 • Misafir
  11.04.2013 21:25
  bir kisiye,
  KIRK GUN DELI DERSEN O KISI KENDINI DELI SANIR ! PROPOGANDANIN EN ONEMLI TAKDIGI BUDUR ! ON GUN SONRA CIKARTILACAK ANKETLERDE BU ORANI % 70 OLARAK YAZACAKLAR .. BU BOYLE ARTIRILARAK HERGUN BU MILLETE MILLI ZEHIR SIRINGA EDILECEK ! AMA UNUTTUKLARI HUSUS BIZ TURK MILLETIYIZ, VE BUNLARA EFSUNLUYUZ ! SANDIKTA DERBEST OLACAKLAR ! YASASIN YUCE TURK MILLETI ! turkoglu
 • Misafir
  11.04.2013 21:08
  -AKP-
  Kuılıçdaroğlu'na kalsak alev,ülkesi , medeniyet için oramızı buramızı açan bir millet olurduk . TEK YOL AKP !
 • Misafir
  11.04.2013 20:20
  vatandaş
  akp ye önce verdim ama bir kaç nedenden ötürü tövbe vermem artık
 • Misafir
  11.04.2013 18:23
  nerede
  Akp genel merkezinde mi yapildi. Yoksa millet bölücülüğe pirim mi veriyor.