Haber365 Ana Sayfa » Dünya » ABD Savunma Bakanı: Atatürk'e Hayranım

ABD Savunma Bakanı: Atatürk'e Hayranım

ABD Savunma Bakanı: Atatürk'e Hayranım
29.03.2013 Cuma 03:26
Bu Habere 12 Yorum Yapıldı
Bu Haber 2875 Defa Okunmuştur
ABD Savunma Bakanı: Biz batıdakiler Atatürk'ün tam değerini vermiyoruz. Atatürk'e ve Türk Halkına hayranım...
ABD Savunma Bakanı Chuck Hagel, ''Atatürk, Türk halkı ve devletine hayranım'' dedi. Hagel, ABD Savunma Bakanlığı Pentagon'da düzenlediği basın toplantısı düzenledi.

Büyük Önder Atatürk'e hayranlığı hatırlatılarak, Atatürk ve Türkiye hakkındaki yorumlarının sorulması üzerine Hagel, ''Atatürk, Türk halkı ve devletine hayranım ve sadece Türkiye değil, ABD'deki yıllardır yaptığım farklı konuşmalarımda Atatürk'ten bahsetmişimdir. Atatürk, dünyada çok önemli miras bırakan çok kayda değer bir şey yaptı ve biz Batıdakiler zaman zaman Atatürk'ün yaptığının tam değerini vermiyoruz'' diye konuştu.

Hagel, Türkiye ile İsrail arasındaki normalleşme süreciyle ilgili soruya karşılık ise bunun hem Türkiye hem İsrail, ayrıca Ortadoğu ve ABD çıkarları için kritik önemde olduğunu söyledi.İki ülke arasındaki uzun yıllara dayanan ilişkinin Türkiye ve İsrail için önemine işaret eden Hagel, ''Dolayısıyla, ilişkilerin tekrar yerine gelmesi açıkça hepimizin çıkarına. Bu, Suriye'yi de etkileyecek, bölgedeki sonuçları da etkileyecek, güveni geliştirerek bölgedeki komşuları da etkileyecek'' dedi.

Hagel, Türkiye ve İsrail'in bölgede, bazı ortak çıkarlarda tekrar birlikte çalışmaya başlayabileceğini ifade etti.

SURİYE'DEKİ KİMYASAL SİLAHLAR

Kuzey Kore'yle ilgili olasılık planları, ABD'nin kendi ve müttefiklerinin çıkarlarını savunmaya hazır olması konusundan bahsetmesi üzerine, bir gazeteci, Hagel'e, ''Kuzey Kore krizinde müttefiklerinizi savunmadan bahsettiniz, özellikle kimyasal silahlara yönelik kaygılar düşünüldüğünde konu bölgesinde Türkiye'nin içinde bulunduğu riske gelince, olasılık planları hakkında ABD'nin pozisyonu nedir?'' sorusunu yöneltti.

Hagel, Esad tarafından kimyasal silahların mutlak kullanıldığını şu anda doğrulayamadıklarını ifade ederek, ''Yine de bu tehlikeli, bu gerçek ve bu olasılığı ve nasıl yanıt vereceğimizi ele alıyoruz'' diye konuştu.

ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Martin Dempsey de en karmaşık konularda ortaklarıyla dolayısıyla Türkiye ve NATO'daki müttefikleri, Ürdün ve İsrail ile çalıştıklarını, sadece kimyasal değil, ağır savunma silahları, sığınmacılar, insani yardımlar, Türkiye'nin balistik füze savunma kalkanıyla korunması gibi olasılıklar üzerinde de ortaklarından her biriyle süren işbirliği çabalarının bulunduğunu söyledi.

Dempsey, ''Dolayısıyla, birçok olasılık planımız var'' dedi.
Advertorial
Bu Habere Oy Verin
Bu Haber Oylanmadı. İlk Siz Oy Kullanın.
Bu Habere Yorum Ekle
 • Misafir
  30.03.2013 19:46
  :/
  elin adamları yeterli değeri vermediğini söyler alttaki yorumları okudum da neleri var utanıyorum böyle atama şuursuzca laf söyleyen cahil,yobaz insanların ülkemde bulunmasına
 • bezrukov666
  29.03.2013 22:19
  Atatürk
  Atatürk müslüman dünyanin gözünü acan Allahin bize bir lutvu.halifeligi kaldirdi iyide etti yoksa simdi afganistan gibi olurduk.daha simdi adamlar Kurani kendi dilinde okuyamiyorlar.durumlarinin ne oldugu herkesin malumu.50 koyun karsiliginda 12 yasindaki kizini 50 yasindaki adama veriyorlar.böyle bir ülkemi istiyorsunuz.Ataya ne kadar dua etsek hakkini ödeyemeyiz.zulme savas vermis iki lider var birisi Peygamber efendimiz ikincisi Atatürk ayni kaderleri bir.
 • Misafir
  29.03.2013 17:44
  YÜCE RABBİM ONU NURLAR İÇİNDE YATIRSIN CENNET MEKANI OLSUN İNŞ.
  HAYRANLIK DUYURULUR ZATEN BAŞKA NE OLABİLİR Kİ YILLAR ÖNCESİNDEN DÜŞMAN KOMUTANLARI BİLE HAYRANDI ATATÜRK E ÇÜNKÜ GERÇEK Bİ LİDERDİ BUNU KİMSE İNKAR EDEMEZ GERÇEK SAVAŞ STRATEJİSİ ÜSTÜN AKIL YETENEĞİ YÜCE RABBİMİNDE VERMİŞ OLDUĞU İLAHİ GÜÇLE BİRLEŞMİŞ VE BU VATANI MÜKEMMEL ŞEKİLDE SAVUNMASINA SEBEP OLMUŞ TÜM HALK TÜM ASKER HAYRANDI ONA O TÜRK MİLLETİ DEVLETİ İÇİN BİR DÖNÜM NOKTASI KURTULUŞTU BÖYLE İNSANA BEDDUA EDİLMEZ ANCA DUA EDİLİR YILLAR GEÇSEDE UNUTULMAZ ANILIR SADECE
 • Misafir
  29.03.2013 17:32
  bazı yorumculara cevap veriyorum
  atamıza hayranlar çünkü dünyanın en büyük deniz ordusuyla çanakkaleden geçemediler ... halifeliği kaldırdı çünkü bu adamlar dinimizi alet ediyordu bazı şeylere ... biriside diyorki taktir ediyor yabancı kişiler eğer atatürk yabancılara karşı savaşlar kazanmasaydı şuan ülkeyi bölmek gibi bi dertleri olmazdı çünkü buralar onlarındı ama kimisi bunu ayırt edebilecek düşünebilecek kapasite yok ...
 • Misafir
  29.03.2013 15:14
  tum dunya anladi da...
  Ataturk Turk halki icin ozel secilmis gonderilmis bir degerli varlik insan ona diyecek soz bulunamaz.Tum dunya degerini anliyor ama bizim Tayyipciler dusmanlar ona agzina Ataturk lafini almiyor sadece MustafaKemal diyorlar.Bak Tayyip Abd savunma bakanida degerini anlamis sana dokunduruyorlar sen hemen anlarsin onlarin lafini sozlerini de hemen dinlersin...
 • Misafir
  29.03.2013 11:46
  19 MUCİZESİ
  BİLİNEN 19 MUCİZELERİNE İLAVETEN 1938+19=1957 İHTİLALE 3 YIL VAR.1957+19=1976 İHTİLALE 4 YIL VAR.1976+19=1995 19 LA YAZILAN YILLARIN BİTİMİNE 5 YIL VAR 3+4+5=12 1995 YILI ATATÜRK MUCİZESİNİN 114. YILI 114 SAYISI BAŞKA NEREDE VAR? BU YILDA MECLİSTE 19. DÖNEM BİTTİ HEM DE 12. AYIN 24 ÜNDE.20. DÖNEMDE ''İSLAMCI'' BİR PARTİ İKTİDAR OLDU.95/2000 YILLARI ARASI MUSİBET YILLARI OLACAK,BÜYÜK İHTİMAL DEPREM OLACAK ACİLEN SİVİL SAVUNMA SEFERBERLİĞİ BAŞLATMALIYIZ DİYE BAZI YERLERE YAZDIM AMA DİNLEYEN OLMADI 99 MARMARA DEPREMİNDE SİVİL SAVUNMADA SINIFTA KALDIĞIMIZ BİLİNMEKTEDİR.ATATÜRK'TEKİ 19 MUCİZESİNİN SIRRI ŞUYDU.1-KURTULUŞ SAVAŞINDAKİ ÖNDERLİĞİ2-SAVAŞTAN SONRAKİ TOPARLAYICILIK GÖREVİ. ÜLKEYİ BİR ÜLKÜ ETRAFINDA TOPLAMAK (KURTULUŞ SAVAŞINI KAZANIP İÇ SAVAŞA DÜŞEN AFGANİSTAN'A BAKINCA ANLAŞILIR) 3-19 LU BEKÇİLİK GÖREVİYLE, LAİKLİKLE DEVLETİN DİN MASKESİYLE SOYULMASINI VE DİNİN YIPRANMASINI ÖNLEMEK. İSLAMDA BÜYÜK CİHAD DEVRİNE GEÇİŞİ SAĞLAMAK.YANİ DİNİMİZİN YAŞANARAK ANLATILMASI ZAMANINA GEÇİŞ KÖPRÜSÜ OLMAK.BU ZAMAN;ÖYLE BİR ÜLKEYE GİTTİMKİ, DEĞİL BENİ ELİYLE,DEĞİL BENİ DİLİYLE GÖZÜYLE DAHİ RAHATSIZ EDEN OLMADI BEN BU ÜLKEDEN İSLAM OLARAK DÖNDÜM ZAMANIDIR.İŞTE BU ZAMAN GELECEK
 • Misafir
  29.03.2013 10:33
  Acaba neden hayranlar?
  ülkemizi 1. Dünya savaşından sonra işgal eden elin ingilizi fransızı yunanı hayran, elin amerikalısıda hayran olmuş ne olacak ki? Ülkeyi işgal eden ülkeler hayransa bir gariplik yok mu bu işte? Atatürk elin hristiyan avrupalısı için ne yaptı ki adamlar hayran? Sadece sormak ve düşünmenizi sağlamaktır niyetim.

 • Misafir
  29.03.2013 08:56
  atatürk birilerinin bitarafına batıyor!
  çeşitli ülkelerde sözleri heyleleri resimleri boy boy .. ama bizim ülkemizde resimlerini çöplerden topluyoruz. hain dolu içimiz. nefesim daralıyor böyle bir ülkede. yazık
 • Misafir
  29.03.2013 08:31
  tabi hayran olurlar
  ATATÜRK BOŞ BİR İNSAN GEGİLDİ BANA GÖRE İLAHİ BİR KUDRET YARDIM ETTİ ONA TÜRK HALKINI KURTARMASI İÇİN BİR ÇOK İNGİLİZ GENERAL BÖYLE SÖYLİYOR.
 • Misafir
  29.03.2013 08:13
  ........
  DÜNYANIN TÜM GEÇMİŞ VE GELMİŞ LİDERLERİ ATATÜRK E HAYRAN AMA TÜRKİYEDEKİ BAZI KESİMLER MAALESEF FOSSSS.