Haber365 Ana Sayfa » Gündem » 3. Köprüde Değişen Güzergahın Haritası Ortaya çıktı

3. Köprüde Değişen Güzergahın Haritası Ortaya çıktı

3. Köprüde Değişen Güzergahın Haritası Ortaya çıktı
17.07.2013 Çarşamba 10:58
Bu Habere 6 Yorum Yapıldı
Bu Haber 10250 Defa Okunmuştur
3. köprünün de içinde olduğu projenin değiştirilmemiş ilk hali ortaya çıktı. Dünya gazetesi projenin 4 noktasında değişiklik yapıldığını iddia etti.
 3. Köprü’yü de içine alan Kuzey Marmara Otoyolu Projesi’nin güzergahının ihaleden sonra değiştirilmesi Türkiye’nin gündemine yerleşti. Projenin neden değiştirildiği yönünde çeşitli söylentiler ortaya atılırken, kimileri de onaylanmamış bir projenin iptal edilmesi gerektiğini ortaya attı.

Dünya Gazetesi'nin haberine göre Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul’un fethinin yıldönümü olan 29 Mayıs 2015’e kadar yetiştirilmesini istediği 3. Köprü‘nün de içinde olduğu söz konusu projenin değiştirilmemiş ilk hali ortaya çıktı.

Buna göre Mahmutbey’deki İSTOÇ‘un oradan başlayan ve kuzeye doğru ilerleyip Odayeri’nden doğuya yönelen ve Garipçe-Poyrazköy arasına kurulan köprü ile Anadolu yakasına ulaşan, orandan da güneyde Reşadiye’ye inen ve güneyde Paşaköy’e, batıda ise Çamlık’a uzanan projenin 4 noktasında değişiklik yapıldı.

3 gerekçe gösterildi

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı yetkilileri, 4.5 milyar liralık bir yatırımla tamamlanmış olacak Kuzey Marmara Otoyolu Projesi’nin söz konusu 4 noktasında değişiklik yapma nedenlerini anlattı.

Bakanlık yetkilileri, projenin güzergah seçiminde 3 önemli noktaya dikkat ettiklerini ileri sürdü. Buna göre Belgrad Ormanları ve Fatih Ormanları‘nın zarar görmemesi gerekçe gösterilerek, yol daha kuzeydeki bir noktaya çekildi ve ormanlık alanın dışına alındı. Yetkililerin verdiği bilgiye göre Polonezköy Milli Parkı‘nın zarar görmemesi gerekçesiyle de güzergahta düzeltme yapıldı.

Bakanlık yetkilileri, yaptığı açıklamada, doğal yapının, bentlerin ve göletler ile havzalarının zarar görmemesi için de viyadük sayısını artırdıklarını ileri sürdüler. Yapılan değişiklikle, bir yönde, 15 kilometre uzunluğunda 37 tane viyadük, öbür yönde 30 kilometre ve toplam 74 tane viyadük planlandığı vurgulayan yetkililer, toplam 30 kilometrelik yolun yarısının viyadükle geçildiğini kaydettiler. Yetkililer, “Viyadükle yolu götürmek pahalı bir sistem. Niye bunu tercih ediyoruz? Doğa tahrip olmasın, havzalarımız, su kaynaklarımız zarar görmesin, bunun için titizlik gösteriyoruz” savunması yaptı.

5 katı ağaç dikilecek

Yetkililer, bölge üzerinde 480 hektarlık bir alanın yola gittiğini, bu yolun üzerinde bulunan ağaçların tutarının yüzde 1.4 nitelikli ağaç, diğerlerinin makilik olduğunu söyledi. 200 bin civarında ağacın yerinin değiştirilmesi gerektiğini kaydeden yetkililer, “Orman ve Su İşleri Bakanlığı‘nın bir şartı var. Bu projeye olur verirken, yüklenici firmayla bir sözleşme imzaladı. 480 hektara karşılık bin 400 hektarlık gösterilen 6 tane noktada dikim yapılacak, yani en az 5 katı yeni ağaç dikilecek” dedi.

Projenin ÇED’e tabi olmadığını,ÇED olmaması bu projenin çevreye duyarsızlığı içerisinde yapılacağı anlamına gelmediğini kaydeden yetkililer, burada ekolojik köprü yapılacağını bildirdi.

Görüntüyü Büyültmek İçin Tıklayın


Dünyanın en geniş köprüsü

Öte yandan 3. Köprü üzerinde10 şerit olacak, araçlar için 8 şerit, tren için de 2 şerit ayrılacak. Transit geçişler bu köprüden yapılacak. Özellikle yük taşıyan TIR’lar ve kamyonlar bu köprüden geçecek. Köprü, 59 metreyle dünyanın en geniş köprüsü olacak. (Diğer iki köprü ise 40’ar metre genişliğinde). Bir ucu Poyrazköy’de diğer ucu ise Sarıyer Garipçe’de yer alacak köprünün uzunluğu ise bin 875 metre. Geçiş ücreti olarak, otomobiller için 3 dolar yani yaklaşık 5.5 lira ödenecek. İlk çıkışlar Avrupa Yakası‘nda Uskumruköy’de, Anadolu Yakası‘nda ise Riva’da olacak. 3. Köprü‘nün de içinde olduğu kuzey Marmara Otoyolu Projesi’nin yaklaşık maliyeti 4.5 milyar lira olacak.

Bin 875 metrelik asma köprü

Projede toplam uzunluğu yaklaşık bin 875 m olan bir asma köprü yer alıyor. Proje kapsamında yapılacak çevreyoluna paralel olarak hızlı tren hattı da inşa edilecek.

Hızlı tren hattı


Köseköy’de mevcut yapımı süren hızlı tren hattına bağlanacak. Böylece Ankara- Halkalı hızlı tren hattı 3. Köprü‘den geçecek. 2015 yılında tamamlanması planlanan İstanbul Boğazı‘na kurulacak üçüncü köprü, Kuzey Marmara Otoyolu ile entegre hale getirilerek Garipçe- Poyrazköy hattındaki geçişi sağlayacak.

Köprü ile birlikte köprünün Avrupa ve Asya yakasındaki toplam 60 kilometrelik yol ile bağlantı yollarını ise “yap-işletdevret” yöntemiyle İçtaş-Astaldi ortaklığı yapacak. Geri kalan yolları ise devlet kendi bütçe ve imkanlarıyla eşzamanlı olarak bitirecek. Daha önce Yap-İşlet-Devret modeli ile yapılacağı açıklanan ihale tam iki kez ertelenmişti.

Köprüden geçiş 3 $


Yap-işlet-devret yöntemiyle gerçekleştirilecek köprü ve otoyol geçiş ücretleri şöyle:

• Köprüyü kullanacak otomobiller için 3 dolar+KDV alınacak. Büyük araçlarda geçiş ücreti değişecek. Büyük araçların geçiş ücretleri belirlenirken, dingil sayıları dikkate alınacak. Dingil sayısı belli bir katsayı ile çarpılacak ve geçiş ücretleri belirlenecek.

• Otoyolu kullanacak otomobillerden de geçiş ücreti olarak kilometre başına 8 sent (dolar) tahsil edilecek.

• Geçiş ücretleri, her yıl enflasyon oranında eskale edilecek.
Advertorial
Bu Habere Oy Verin
Bu Haber Oylanmadı. İlk Siz Oy Kullanın.
Bu Habere Yorum Ekle
 • kralibo
  28.12.2013 03:20
  yaziklar olsun
  su cahil mesajlara bakiyorumda halinize uzuluyorum sevgili arkadaslar adam mesaj atmis biz akp yiz daha cok agac kesip avm yapacagiz diyor be hey cahil senin evlatlarin yasicak o agacsiz betonlasmis col ulkede daha simdiden onlarca derekurumus yakinda susuzluktan kirilicak ulke neden agac yok ve yagmur yagmiyor.ben kanadada yasadigim icin buradan bir ornek verim burde cogu ev 1 veya 2 katlidir ve herkesin bahcesinde 2-3 tane kocaman agac vardir ve sen olaki kendi bahcendeki bir agaci kesmeye kalk cezasi 10 bin dolar iste zihniyet farki iste yasam kalitesi farki.
 • Misafir
  17.07.2013 23:30
  evet akp der ve yapar..!!
  bu ülke alışmış yıllardır her başa gelenin hiç bişey yapmamasına sadece bankalara patronlara çalışmış başka hiç bişey yok bu ülke için bir ağaç bile dikmemiş hükümetlere alışmışlar... ama akp ülke için her şeyi yapıyor çalışıyor gerekirse ağaçta söker gerektiği yerde de diker.. gerektiği yerde hainin başını vurur gerektiği yerde vatanseverin elinden tutar.. çekemeyen hainler israile gitsin.!! DURMAK YOK YOLA DEVAM...
 • Misafir
  17.07.2013 20:04
  inadlasmak
  Ya her yolu deniyorlar akp nin önünü kesmek için adam diyot yolu değiştirme sebebini yokk olmazmis yaptirmayacakmiş hatitlarsaniz havaalanı yapiasin diyede almanlar destek oluyorlar adam ne diyor dikecem yerime daha ne istesiniz yaptiklari yapacaklarinin garantisidir
 • Misafir
  17.07.2013 18:15
  akp diyor ki
  bizler bi insanı bir oya değişmişiz köprü ne ki ağacı da keseriz köprüde yaparız avm de yaparız biz akp yiz daha çok güçleneceğiz daha çok ezeceğiz aydınlık günlere yürüyeceğiz

  bu masal burdada biteerrr!!!!!!!!
 • Misafir
  17.07.2013 18:07
  zzz
  ormanı kesip havalimanı yapıtorlar adam. Otoyola eyvallah bir dünya ağaç kesildi haklısın da hava limanının yapıldığı yeri ya bilmiyorsun yada googledan istanbulun kuzeyini kuş uçuşu komple yeşil gördüğün için böyle söylüyorsun. Havalimanının yapıldığı yer eski maden ocağıdır arkadaşım. Ağaç mağaç bulamazsın.. Adamlar çıkarmış madeni bırakmış gitmiş göl olmuş her taraf.
 • People
  17.07.2013 13:28
  Nefessizlik
  Kuzeyde ıda azıcık ormanlarımız vardı onlarıda kesip köprü ve havalimanı yapıyorlar.
  bu projeler bittikten sonra orda önüne geln ev diker artık ordada orman kalmaz.