Haber365 Ana Sayfa » Ekonomi » 3 Çocuğu Olan Vergiden Muaf Tutulacak

3 Çocuğu Olan Vergiden Muaf Tutulacak

3 Çocuğu Olan Vergiden Muaf Tutulacak
26.05.2012 Cumartesi 04:42
Bu Habere 24 Yorum Yapıldı
Bu Haber 15290 Defa Okunmuştur
Başbakan Yardımcısı Babacan, artık evli ve 3 çocuklu asgari ücretli vatandaşlardan vergi alınmadığını söyledi.
Türkiye Katılım Bankaları Birliği'nin (TKBB) 11.Olağan Genel Kurul Toplantısı'nda konuşan Başbakan Yardımcısı Babacan, Babacan, OECD Raporu’na göre zenginle fakir arasındaki uçurumun giderek büyüdüğünü, Türkiye’de ise gelir dağılımının giderek düzelmekte olduğunu bildirdi. Sosyal destek mekanizmalarını her sene geliştirdiklerini kaydeden Babacan, aile hekimi gibi her aileden sorumlu sosyal destek uzmanlarının olacağını, aile destek uzmanları sistemi ile ailenin gelir gider durumuna bakılacağını, devletin sağladığı imkanlarla aileleri buluşturacaklarını belirtti. Aile hekimi gibi her aileden sorumlu sosyal destek uzmanları olacak. Devlet imkanları ile aileyi buluşturacak bir yapının olacağını bildiren Babacan,’’ 7-8 bin kişiyle sosyal destek alması beklenen ailelere ulaşmak mümkün olacak’’ diye konuştu. Babacan, artık evli ve 3 çocuklu asgari ücretli vatandaşlardan vergi alınmadığını söyledi.

İKİ ÖNEMLİ SORUN ALANI


Babacan, küresel krizde iki önemli sorun alanı olduğunu belirterek, bu iki sorun alanını bankacılık sektörü ve ülkelerin kamu borç yükü olarak sıraladı. Türkiye'nin küresel kriz döneminde bu iki alanda da güçlü bir yapıda olduğunu ifade eden Babacan, o dönemde bankacılık sektöründe alınan tedbirlere ilişkin bazılarının hoşnut olmadığını belirterek, "O gün şikayet edenler, bugün bakıyorsunuz çok mutlu" yorumunu yaptı. Türkiye'de operasyonu bulunan bankaların, ana operasyonlarını geçmiş durumda olduğunu dile getiren Babacan, acil nakit ihtiyacı olan viye bilançosuna acil çeki düzen vermeyen isteyenlerin Türkiye operasyonlarına, "Belki rasyolarımızı düzeltebiliriz" diye baktığına işaret ederek, şunları söyledi: "Bankacılık sektörümüzde yabancıları hisse satmaları söz konusu. Buradaki yatırımlarından memnun olmadıkları için değil, belki içleri kan ağlıyor ancak, kendi evlerindeki bilanço yapıları ve yeni regülasyon onları böyle adım atmaya zorluyor."

TEK HANELİ BORÇLANMA FAİZLERİ TEK HANELİ ENFLASYONA İŞARET EDİYOR

Babacan, "Geçen sene enflasyonu çift haneyle kapattık. Geçici olduğunu düşünüyoruz. Bu ayın sonuna doğru hedeflediğimiz trende gireceğini düşünüyoruz. Hazinenin borçlanma faizleri tek haneli. Enflasyonun önümüzdeki dönemde çift hane olacağına beklenti olsaydı borçlanma faizlerinin tek hanede kalması mümkün değildi." diye konuştu.

Enflasyon üzerinde para politikası dışındaki etkenlerin söz konusu olduğunu bildiren Babacan, sigara vergi artışının enflasyonu 1,1 puan etkilerken, Uzakdoğu’dan ithal edilen hazır giyime getirilen vergi artışının yarım puan arttırdığını belirtti.

KAZANÇTAN ÇOK HARCIYORUZ

Cari açığın nitelik olarak biraz daha farklı olduğuna değinen Babacan, yapısal konulara inildiğinde köklü adımların gerektiğini dile getirdi. Tasarruf oranlarının çok düştüğünü kaydeden Babacan, "kazanmadan harcama Türkiye’de maalesef yaşanıyor. Geleceğe doğru borçlanıp gelecekteki maaşını şimdiden harcama tablosu görüyoruz. Makul büyüklükte olabilir. Ama ölçü kaçtığında zamanında tedbir almak gerekiyor’’ diye konuştu.

Pek çok ülkede otoritelerin adım atmadığını ifade eden Babacan, “Herkesin mutlu olduğu dönemde herkes kendine çek düzen versin deme noktasında Merkez Bankaları cesaretli adımlar atamayabiliyorlar’’ diye konuştu.

YUNANİSTAN’IN ÇIKIŞININ TÜRKÇESİ ÇÖKÜŞTÜR

Yunanistan Euro Bölgesi’nden çıkış sürecine ilişkin yorumlarda bulunan Babacan, “Euroyu 17 ülkeyle paylaşmışsınız, problem yaşadığında fişini çekerim diyorsunuz. Euro Bölgesi’nden çık demek kapıdan çık demek kadar kolay değil. 17 ülkenin para biriminde olan ülke kendi para birimine nasıl dönecek. Cepte euro var, kredi kartı borcu, varlıkların değeri Euro. Yunanistan’ın Euro Birliği’nden çıkmasının Türkçesi çöküştür. İflasın daha ötesinde bir gelişmedir. İşin ciddiyetinin farkına varmak lazım. Yunanistan, AB ekonominsin yüzde 2’sini oluşturuyor. Avrupalı dostlarımıza tavsiyemiz ‘’Böyle bir şeye izin vermeyin’’ dedi.
Advertorial
Bu Habere Oy Verin
Bu Haber Oylanmadı. İlk Siz Oy Kullanın.
Bu Habere Yorum Ekle
 • Misafir
  01.01.2014 19:19
  yap kazan.
  Kahve hanede okeyin basindan kalkma evde karinin koynundan.cikma .bir tarafta .okeyi.kazan.evdede.cocuk.kazan .eeeee sora ben insanim.diye yasa.yok boyle birsey.
 • Misafir
  16.11.2012 13:48
  kargalar bile güler
  3 çocukludan nasıl vergi alınmıyor en çok vergiyi 3çocuğu olan asgari ücretli veriyor ali babacan ya bilmeden yada yalan konuşuyor.
 • Misafir
  30.05.2012 06:40
  yalan...
  benim üç çocuğum var asgari üçretliyim fakat vergi almadıklarını söylüyor peki ozaman neden bizler görmüyoruz... kocamaaan yalan...
 • Misafir
  28.05.2012 11:25
  pessss
  adam askeri ücret alıyo senin gibi 7000 15000 almıyo alo bu adamdan askeri ücretten zaten alıyon bunu almıycan askeri ücretlilere yeni bi vergimi çıkıyo anlamadım.Zalimler dünyada bulmazsa ahirette mutlaka cezalandırılacaklar inanıyorum
 • Misafir
  28.05.2012 09:15
  3 çocuk aclık vergısı
  evet 3 çocuk diyorlar ama bu çocukların gelecegını hic sormuyorlarbır çocuk oldugundan borclu doguyor asgarı üçret le çalışan aç yaşıyor ve sonunda kendısı de çocuda sefalet içinde kalıyor bırde vergıden muaf tutulacak denıyor hangı vergidenkı galıba soludumuz vergıden muaf tutulacaz önce aç yaşayanları doyurunkı bız vergımızı verırız
 • Misafir
  27.05.2012 00:33
  5 Çocuk
  Afyona 5 çocuk şart bence Büyükşehir olmak için 5 çocuk yapsa herkez 2-3 seneye büyükşehir oluveririz fenamı hem genç hem dinamik zinde bir vilayet olunur.

  Batı illerine 3 çocuk şart gittikçe yaşlanan çok şehir var.

  Doğu-güneydouy vilayetlerinede aile çocuk planlaması yapılmalı.

  bir evde 8-10 çocuk olursa orda işsizlikte olur yoksullukta terörde.

  terör ancak nüfus planlamasıyla biter.
 • Misafir
  26.05.2012 23:36
  yalan
  koskoca bir yalan,,
  askeri ücretli kaç çocuğu olursa olsun gelir vergisi ödüyor.
 • Misafir
  26.05.2012 22:33
  3 çocuk
  Gerçek anlamda Ege ve marmara ve çiftçi köylülerimiz için gerçekten gerekli iş gücü genç nüfus ve Dinamık toplum için

  Bugün batı şehirleri çocuk yapmadığı için hep iç bölgelerden göç alıyor ortada bir ekonomi güç varsa bunu siz idare edemezseniz gelir başkası idare eder o zenginliğe konar.

  Bugün çanakkale-balıkesir-kırklareli-tekirdağ-edirne-yalova-izmir-aydın-manisa-muğla-kocaeli-eskişehir gibi şehirler artan göç ve yaşlanan nüfus ile karşı karşıya bu şehir insanları gelecekte mutlu yaşamak gelişmek istiyorlarsa.

  Çocuk yapmamalılar.

  3 çocuğu Türkiyenin dinamik genç nüfusu için gerekli.

  herkez 3 çocuk yapmalı bakamayacağı halde 5 çocuktan fazla yapanlarada cezalar uygulanmalı güneydoğudaki nüfusa artışı işsizliği o da sorunları terörü doğuruyor Güneydoğunun düzelmesi nüfus artışını yavaşlatmasıyla olur ancak.

  3 çocuk diliyorum herkeze.
 • Misafir
  26.05.2012 21:24
  durmak yok doğurmaya devam
  gün gelecek soluduğumuz havadan vergi alacak bunlar,iyide 8-10 çocuğu olanı nasıl bir mükavat vereceksiniz gerçi veriyorsunuz
 • Misafir
  26.05.2012 21:16
  yok artık
  o zaman cahil insanlar ve Türkiye de genelde doğuda yaşayan insanlar bedava yaşayacaklar öyle şey olurmu adaletsizlik