Haber365 Ana Sayfa » Siyaset » 2014'deki Yerel Seçimler Erkene Alınabilir

2014'deki Yerel Seçimler Erkene Alınabilir

2014'deki Yerel Seçimler Erkene Alınabilir
30.07.2012 Pazartesi 04:23
Bu Habere 3 Yorum Yapıldı
Bu Haber 2536 Defa Okunmuştur
AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Tanrıverdi'den 2014'te yapılacak yerel seçimlerin öne alınmasıyla ilgili, "Muhalefet anlaşırsa kabul ederiz" mesajı geldi.
Yerel seçimlerin öne alınması için Anayasa değişikliği gerektiğini hatırlatan Tanrıverdi yerel seçimlerin 2013 yılına alınmasıyla ilgili, “Bu konuda çok konuşuluyor. Sayın Başbakanımız da her zaman ifade ediyor: AK Parti iktidarıyla birlikte artık Türkiye’de seçimler zamanında yapılıyor. Tüm seçimler de zamanında yapıldı. Biz yine seçimlerin zamanında yapılmasını arzu ediyoruz. Ama muhalefet partileri kış şartlarını, olumsuz hava koşullarını gerekçe gösteriyorlar. Maalesef rahmetli Muhsin Yazıcıoğlu’nun helikopteri düştü biliyorsunuz. O zaman herkes bunu konuştu. ‘Kış şartlarında seçim mi olur, sonbaharda neden yapılmıyor’ denildi. Eğer ana muhalefet ve muhalefet partileri TBMM içinde, ‘yerel seçimi erkene alalım. 2014’te Cumhurbaşkanlığı seçimi de var. İlk defa halk tarafından cumhurbaşkanı seçilecek. Türkiye’yi çok fazla seçimle meşgul etmiş oluruz, öne alalım’ derlerse, buna ‘hayır’ demeyiz. Bu öneriyi alırız ve yetkili kurullarımızda değerlendirir, kararımızı veririz” dedi.

‘Bizim sayımız yetmez’

CHP’den bazı milletvekillerinin, “Kışın olumsuz şartları nedeniyle yerel seçimler öne alınabilir. AK Parti iktidarının sayısal çoğunluğu var. Biz seçime hazırız” dediğini hatırlatan Tanrıverdi, “Şunu ifade etmem gerekiyor, bizim sayısal çoğunluğumuzla yerel seçimlerin öne alınması mümkün değil. Çünkü Anayasa’da yerel seçimlerin 5 yılda bir yapılacağına dair kesin hüküm var. 29 Mart 2009’da yaptığımıza göre 29 Mart 2014 cumartesiye geldiği için 30 Mart Pazar 2014’te seçimlerin anayasa gereği yapılması gerekiyor” diye konuştu. Tanrıverdi, “Bu nedenle Anayasa değişikliği gerekir. 367 garabeti var. Bu sayıyı bulmadan Anayasa değişikliği yapamazsınız. Bizim TBMM Başkanı hariç koltuk sayımız 325. Matematiksel engelin aşılması konusunda uzlaşı söz konusu olursa, biz oyun bozanlık yapmayız. Meclis içerisindeki partiler uyum sağlamışsa, uyumsuzluk göstermeyiz” dedi.
Advertorial
Bu Habere Oy Verin
Bu Haber Oylanmadı. İlk Siz Oy Kullanın.
Bu Habere Yorum Ekle
 • Misafir
  30.07.2012 13:51
  Seçim
  Chp olsun olmasın Ak parti herzaman iktidarda olacaktır
 • Misafir
  30.07.2012 11:07
  yandaş ihaleler
  en büyük yolsuzluk kamuda ve(orduda daha fazla) belediyededir..tahminen 200 milyardır, önce kamuda ve belediyelerde yolsuzluğu önleyin sonra seçime gidin... 110 bin makam aracı hiç bir devlette yok,milletten zorla 800 çeşit vergi alıp çar çur etmeyin
 • Misafir
  30.07.2012 09:44
  Bekliyoruz
  Bay Bay akp