Haber365 Ana Sayfa » Ekonomi » 2012 İçin Memura Ne Kadar Zam Teklif Edilecek?

2012 İçin Memura Ne Kadar Zam Teklif Edilecek?

2012 İçin Memura Ne Kadar Zam Teklif Edilecek?
06.07.2011 Çarşamba 11:18
Bu Habere 13 Yorum Yapıldı
Bu Haber 31114 Defa Okunmuştur
Hükümet ile sendikaları karşı karşıya getiren zam pazarlığında gözler bu yıl Meclis'e çevrildi.
Maliye Bakanlığı memura zam için hazırlığını yaparken, sendikalarla toplu sözleşme pazarlığı için uyum yasasının çıkmasını bekliyor. Uyum yasası beklendiği için her yıl 15 Ağustos'ta başlayan pazarlıklar bu yıl eylül ya da ekime sarkabilir. Memura yüzde 5,2 zam teklif edilecek.

İPLER MEMUR SENDİKALARININ ELİNDE

Memur sendikaları, referandumda kazandığı toplu sözleşme hakkıyla, hükümet karşısında masaya güçlü oturuyor. Hükümet kanadının pazarlık masasına Merkez Bankası'nın 2012 enflasyon tahmini olan yüzde 5,2 ile oturması bekleniyor. Maliye bürokratlarının toplu görüşmeler sonrasında denge tazminatı olarak geçen yıl verdikleri 80 liralık rakamı 2012 için de aşmak istemedikleri belirtiliyor. 2,5 milyon memurun gözü ise bir an önce yeni yıla ilişkin zammın toplu sözleşmeyle yapılmasında.

MASADA ALINAN KARARLAR BAĞLAYICI

Düşük maaş alan memura geçen yıl 80 liralık denge tazminatı verildiğini aktaran Maliye kaynakları, gelecek yıla ilişkin asıl pazarlığın da bu konuda odaklanacağı görüşünde. Memura toplu sözleşme hakkı geçen yıl 12 Eylül'de yapılan referandumla Anayasa'ya girdi. Toplu görüşme sisteminde taraflar arasında uzlaşma sağlansa bile hükümet kararların bazılarını uygulamadığı gibi, değişiklik de yapabiliyordu. Ancak toplu sözleşmede masada alınan kararlar bağlayıcı nitelikte.

DENGE TAZMİNATI DEVLETİ ZORLAYACAK

Anayasa'da yapılan değişikliğin ardından toplu sözleşme hakkı verildiği için pazarlık masasında memurların eli daha güçlü olacak. Her yıl 15 Ağustos'ta başlayan hükümetle memur arasındaki zam pazarlığının, bu yıl yasal düzenlemenin tarihine bağlı olarak Eylül ya da Ekim aylarına sarkabileceği belirtiliyor. Üst düzey bir Maliye yetkilisi memur maaşındaki artışın enflasyona paralel olacağını belirterek, "Bizi asıl zorlayacak olan 2012 yılında da verilmesi sözü verilen denge tazminatı olacak. Sendikaların eli artık daha güçlü ancak anayasal değişikliğin bir an önce yapılması gerekiyor. Aksi takdirde takvim gecikebilir." dedi. Memur sendikaları ile pazarlığa oturmanın şartının yasal düzenleme olduğunu belirten bir başka yetkili ise bunun zorunlu olduğunu kaydetti. Anayasa ile Uzlaştırma Kurulu'nun kalkarak yerine Hakem Heyeti'nin geldiğini aktaran aynı yetkili, buna ilişkin yasal değişikliğin şart olduğunu söyledi.

Memura toplu sözleşme hakkı 12 Eylül'de yapılan referandumla Anayasa'ya girmişti. Ancak bunun pratikte uygulamaya geçmesi için uyum yasasının ağustos ayından önce çıkarılması gerekiyor. Meclis başkanının belli olmasının ardından bugün Kabine'nin açıklanması bekleniyor. Kabine açıklandıktan sonra memurlara ilişkin yasal süreç için harekete geçileceği ifade ediliyor. Hükümet, sendikalarla uyum yasası konusunda çalışmalarını geçtiğimiz aylarda yaptı. Çıkacak yasa konusunda büyük ölçüde anlaşma sağlandı.
Advertorial
Anahtar Kelimeler
memur   zam   2012   haber    
Bu Habere Oy Verin
Toplam 2 Ziyaretçi, Ortalama 5 Puan verdi.
Bu Habere Yorum Ekle
 • suat bayraktar
  04.04.2012 21:44
  AKP İŞİN BİTTİ
  polis e ver öbür memurdan çal polis devleti kur askerden arın saddamın kaddafininde muhafız gücü vardı hani nerdeler aç memur ordusu geliyor kork AÇLIK SOFULUĞU BOZAR elbet herkes bunun hesabıNI verecek YARĞILANACAKTIR
 • Misafir
  04.04.2012 20:42
  AKP İŞİN BİTTİ
  polis e ver öbür memurdan çal polis devleti kur askerden arın saddamın kaddafininde muhafız gücü vardı hani nerdeler aç memur ordusu geliyor kork AÇLIK SOFULUĞU BOZAR elbet herkes bunun hesabıNI verecek YARĞILANACAKTIR
 • Misafir
  31.10.2011 01:07
  ??????
  kusura bakmayın da arkadaşım her işçi kanalizasyonda çalışmıyor. aynı kurumda yanyana çalıştığım işçi akadaşım 1600 maaş alıyor artı giyim yardımı artı ikramiye.artı artı sigortalarınızın açtan yattığını zaten biliyorsunuzdur emekliliinizde de karşılığını alıyorsunuz zaten .biz memurun neyi var..9 tl giyim yardımı:) 2 yılda 1
 • Misafir
  30.10.2011 22:29
  mehmet
  ben şb müdürüyüm sayın başbakanama maaşımın ele almasını istiyorum kitlere verilen zammı bizede verilmesini istiyoruz.seyyanen olabilir teşk ederim.
 • Misafir
  27.10.2011 12:03
  milli eğitim memur ve hizmetlisi
  biz milli eğitim çalışanlarıyız öğretmenler yarım gün çalışırlar eğitim ödeneği ve ekders adıaltında mesayi ücreti alıyorlar şeflere veriliyor okulların böyükyükü biz memur ve hizmetlilerin üzerinde ortalama 12 saat çalışıyoruz neden bizlere mesai öcreti verilmiyor ayrıcalıkyapılıyor başka kurumlarda ayrıcalık yapılmıyor MİLLİ EĞİTİM BAKANIMIZ VE SAYIN BAŞBAKANIMIZ DUYSUN
 • Misafir
  13.10.2011 18:15
  ekders
  nerede o 44 saat ek ders ben 6 yıldır meslekçiyim aldığım ekders 27 onunda yarısını benzin parası veriyoruz
 • Misafir
  09.10.2011 14:12
  ek ders
  Herhangi bir adam gibi üniversite diploması olmayanlar halk eğitim merkezi, mesleki eğitim merkezi ...gibi yerlerde ek ders ücreti olarak haftada 40 saat ek ders almaları hangi mantıkla açıklanabilir. Ayrıca endüstri meslek lisesi, ticaret meslek lisesi, imam hatip lisesi gib okulllarda görevli öğretmenler labortuvarda ders veriyo yalanı ile haftada 44 saat ek ders alırken, sağlık meslek lisesinde görevli meslek dersi öğretmenleri hatfada 20 saat ek desi ücreti verilmesinin mantığını anlamak çok zor. Ülkemizde en çok sağlık meslek lisesi öğrencileri ve öğretmenleri ezilmektedir. Allah'dan korkunda şu ek ders adaletsizliğine bir çözüm bulun.
 • Misafir
  29.09.2011 08:07
  kıyaslama
  2002 yılın da de memur emeklilik tazminatı ile 1 EV alıyordu.................2011 yılı dayız memur emeklisi tazminatı ile nasıl EV alabiliyormu?????.................enflasyon paketini ele alalım 300 kalem şöyle dursun---ev fiatlarını ele alalım.......ben ce her memurun hayali insan gibi yaşamak emeklilikte de ikramiyesi ile EV almak değil mi???????????...........
 • Misafir
  15.09.2011 21:11
  işçigardaş
  yaw allah aşkına sen emekli oldunmu 100,000,
  ben emekli oldummu 25,000 allah sana akıl fikir wersin,boşuna işçi olmamışssın.az daha okusa acaba ne olurdun
 • Misafir
  10.07.2011 20:25
  vergi dilimi
  memur vergi dilimine girmiyor kusura bakmayın, çalıştığım işyerinde işçiler haziran ayında (sanki çok kazanıyor gibi) %20 ye girerken memur 12. ayda belki, bazıları hiç girmiyor çünkü neredeyse tüm gelir kalemleri vergi dışı ama işçiden her gelir kaleminden vergi ve ssk kesiliyor. el insaf. isteyene hem memur hem işçi bordrosu gönderirim. işçi kanalizasyonun içinde çalışıyor çatır çatır her kazanç kaleminden vergi veriyor, memur muhabbet ederek mesai bitiriyor bir tek kalemden vergi ödüyor. yatan memur al zammı çalışan işçi ver vergiyi. adalet yok bu sistemde. bilmeden konuşmayın.