Haber365 Ana Sayfa » Siyaset » 100 Bin Kişiyle Yapılan Dev Seçim Anketi!

100 Bin Kişiyle Yapılan Dev Seçim Anketi!

100 Bin Kişiyle Yapılan Dev Seçim Anketi!
25.02.2011 Cuma 08:35
Bu Habere 72 Yorum Yapıldı
Bu Haber 16605 Defa Okunmuştur
Seçime 3 ay kala anketler artık daha dikkat çekici ve çarpıcı sonuçlar vermeye başladı.AK Parti, 81 ilde 100 bin kişiden fazla insanın katıldığı bir anket yaptırdı. Üç partinin oy oranı şöyle çıktı:
Ankara Sosyal Araştırmalar Merkezi ANAR’ın, AK Parti için 81 ilde 100 bin kişiden fazla denekle yüz yüze görüşerek yaptığı seçim araştırmasının sonuçları açıklandı. Geçtiğimiz hafta raporlamasının tamamlandığı anketin sonuçlarını ANAR’ın Başkanı İbrahim Uslu katıldığı canlı yayında açıkladı. Aynı programda ANDY-AR’ın Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Acar da son araştırmalarının sonuçlarını verdi.

CNNTürk’te Şirin Payzın’ın sunduğu “Ne Oluyor” programına katılan araştırma şirketi sahipleri seçim öncesinde partilerin son oy oranlarını ve açıklanan anket sonuçlarını değerlendirdi.

Referandum sonuçlarını 0.4 hata payıyla bilerek dikkat çeken ANDY-AR’ın Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Acar, Ak Parti için geniş kapsamlı araştırmalar yapan ANAR’ın Başkanı İbrahim Uslu, Reklamcı ve Siyasi İletişimci Necati Özkan, Yönelim Araştırma’nın yöneticisi Doç. Dr. Ali Eşref Turan ve TESAV Başkanı’nın katıldığı programda ANDY-AR ve ANAR’ın son seçim araştırmaları da açıkladı.

ANAR 100 BİN KİŞİYLE GÖRÜŞTÜ

ANAR Başkanı İbrahim Uslu, raporlamasını geçtiğimiz hafta tamamladıkları AK Parti için yapılan son araştırmada 81 ilden 100 binin üzerinde insanla görüştüklerini belirterek partilerin oy oranlarını verdi. ANAR’ın yaptığı ankete göre bugün seçim olsa AK Parti 49, CHP yüzde 24, MHP ise yüzde 12 oy alıyor.

BU KADAR KİŞİ NASIL SEÇİLDİ

Uslu, anket yapılan 100 bin kişinin nasıl seçildiğine dair soruya şöyle cevap verdi: “Bu insanlar çok sıkıcı yöntemlerle tespit ediliyor. Önce iller. İl dediğiniz zaman, kent merkezi, ilçeler, köyler ve beldeler var. Onların içerisinde bunları seçiyorsunuz. Mahallenin içerisinde sokakların, sokağın içerisinde de hanenin seçilmesi gerekiyor. Ve hane halkı üzerinde yürütülüyor. Sonunda da o ilin ve Türkiye’nin demografik yöntemlerini yakalamanız lazım. Yaş, eğitim ve cinsiyet kriterleri açısından da Türkiye’yi temsil ediyor olması lazım eriştiğiniz kitlenin. Hatta bazen oralarda sorunlar yaşarsanız bu sefer ağırlıklandırma tekniğiyle verilerinizi gerçek nüfusa dönüştürürsünüz. Daha sonra analizlerinize başlarsınız. Siyasal analizlere başlamadan önce çeşitli istatistiki analizlerle elinizdeki veriyi test edersiniz. Kitabına uygun yaptığınız zaman gerçekten şey. Bütün dünyada böyle.”

ACAR: ÜÇ AŞAĞI BEŞ YUKARI SEÇİMLERİ GÖSTERİR

ANDY-AR’ın 5 bin kişi ile yaptığı ve AK Parti’nin yüzde 48,8, CHP’nin yüzde 26.2, MHP’nin barajın hemen sınırında yüzde 10.04’de olduğunu gösteren son araştırmasını yorumlayan Faruk Acar, “Bu günden yapılan araştırmalar ne kadar doğru? ” şeklindeki soruya, “Araştırma sonuçları bugün bize üç ay sonrasını göstermiyor. Bu pazarı soruyoruz. Bugün itibariyle sonuçlanan rakamlar ancak bugünü gösteren rakamlardır. Araştırma sonuçları bu pazarı gösterse bile üç aşağı beş yukarı seçimleri gösteren bir tablo olduğu ifade edilebilir. Yani olağanüstü bir olayın gerçekleşmemesi durumunda bu sonuçların seçim sonuçları olarak ifade edilmesi mümkün olabilir” dedi.
Advertorial
Anahtar Kelimeler
Bu Habere Oy Verin
Toplam 10 Ziyaretçi, Ortalama 6.3 Puan verdi.
Bu Habere Yorum Ekle
 • Misafir
  25.03.2011 19:31
  Arkadaşlar HEPAR nerede göremedim
  Kesin barajı aşacağız ama bu ankette HEPAR ı göremedim ...Acaba bu anketlerin bağımsızlığına eminmisiniz
 • Misafir
  28.02.2011 21:50
  hadi canım
  yalandan kim ölmüş
 • Misafir
  27.02.2011 00:33
  Hazımsızlık yaşanlar soda içsinler:)))
  Anket sonuçları üç aşağı beş yukarı seçim sonucunu göstereceği aşikar Ak parti düşmanlığı ile yapılan yorumlara çok gülüyorum bu kişiler seçim sonrası sonuçlardan hazımsızlık duyacak kişilerin önde gidenleridir:)))
 • Misafir
  26.02.2011 10:42
  Mhp dün de böyle idi bugünde aynı. Hedefi Kemalist rejimdir
  27 Mayıs darbesi İnönü nün ulusalcı taraftarı subaylar tarafında yapıldı, lk iş olarak da aralarıda ki Kemalistleri temizlediler. Türkeş de bunlardan biridir. 27 Mayıs darbesine karşı Kemalist darbe girişiminden (962-963 de) Telat Aydemir ve arkadaşı (idam edildi).Kendi uçaklarımızda Harp okulunu bombala dı. Yurt dışından dönen ve Atatürkçü (Kemalist) bir parti kurmaya çalışan Türkeş de bu olaydan dolayı yine bir ara tutuklanmıştı. Türkeş ne çektiyse ulusalcılardan çekti, Türkeş idealist bir kişiydi.
  Atatürkçü (Kemalist) sistemi savunmak tan Hapse girdi arkadaşları asıldı.Ordu dan uzaklaştırılmış ama yılmamış mücadeleyi devam etmişti.Türkeşin Mhp yi kurması sonrasında siyasi hayıtımızda da kabuk değişti.Atatürk ün yaptığı gibi halkın din duygularını harekete geçirmenin başarı için şart olduğunu anlamıştı.Kulağa hoş gelen REHBERİMİZ KUR-AN,HEDEFİMİZ TURHAN sloganı (aslında her iki terim bir birinin tam zıtdıdır) ile sözde Müslümanlığı komünistlerden koruma hareketi sokak olaylarına başladı
  Siyasi partinin böyle anarşik olaylara müdahil olması veya desteklemesi suçtur. Nasıl odluda Mhp siyasi parti olduğu halde bunları yapabildi. Bir yerlerden aldığı güçle yaptı ki, yetkililer bile hiç ses çıkartama dı. Bunun darbe zemini hazırlamak için danışıklı dövüşü çağrıştırdıgı aşikar dır. Darbeci komutanlar bu insanlarımızı vatan haini ilan etti ve en agır şekilde cezalandır dı. Neden aynı cezaları onlara sokaklara çıkaran prokatör siyasilere vermedi. Mhp yönetimi darbe sonrası oluşacak tepkilere Devlete küsülmez diyerek olayları yatıştırması. Sonra da mahkemede Mhp yetkililerinin BİZLER HAPİSTEYİZ AMA FİKİRLERİMİZ İKTİDARDA SÖZÜ Hemde iktidarda Kemalist darbeci askerler varken söylenmesi önemlidir. Mademki danışıklı döğüş değildi de ülkede sıkıyönetim yani askeri idare vardı niye olayları durduramıyordu da her gün kan akıyordu da. 12 Eylül darbe sabahı anında olaylar durdu. Amaç üzüm yemekmi, yoksa bağcıyı dövmek miydi neydi. 12 Eylül darbesi Kemalist komutanların. Mhp nin desteği ile 27 Mayıs ulusalcı darbenin rövanşın Kemalistlerin almaları dır.28 Şubat Kemalist sistemin tam olarak meşrulaştırılması aşamasıdır. 12 Eylül öncesi Rehberimiz Kur-an diyen Türkeş sağdı, TSK nın inançlı insanlar iç düşman ilan etmelerini ses çıkartmadı. Mhp yönetimi yeni kurulan hükümetleri desteledi, koalisyon ortaklığı sırasında da 28 Şubat kararlarını uygulattı. Bu günkü Meslek liseleri ve baş örtüsü sorunları bu dönemde uygulamaya konuldu. Bu nasıl muhafazakarlık ve Kur-anı rehber almak böylemidir.
  Chp ve Mhp parti yetkilileri Hükümetin üniversiteler den başka yerde, kamusal alanlarda başörtüsü istememesini şart koşuyor ve hükümetin taahhüt etmesini istiyorlar. Başörtülü insanlar okuyabilir ve hizmetçi olarak çalışabilir ler. AKP hükümetine karşı darbe teşebbüsü, genel olarak ulusalcı subayların organizasyonudur. Onun için Chp kayıtsız şartsız destek veriyor. Avukatlığı yetmedi aday gösterip milletvekili yaparak davadan koparmak istiyor. Bahçeli de Kemalist subayları aday gösterme peşinde.
 • Misafir
  25.02.2011 23:42
  ....
  Ne ılgınc yorumlar degerlendırmeler.Biri diyorki ulke satıldı.Biri diyorkı ıssızlık.Bırı dıyorkı kopyacılar savunuldu.Sız haberlerı nasıl okuyorsunuz.Yada mevcut fıkırlerınızı nasıl edınıyorsunuz anlamadımkı.Sımdı degerlendırırken oncelıklı olarak elını vıcdanına koyacak ınsan degerlendırmesını oyle yapacak.Kusura bakmayın ama yazılan yorumların yarısından fazlası ıcı bos kısının kendısıne aıt olmayan ordan burdan araklanmıs savlardan olusuyor.Oncelıkle sunu herkes anlamalı.Herkesın bır ıdeolojısı vardır olmasıda gayet normaldır.Ama sızce hızmet talep ederken.Yaw bosver bızım partı yapmasada olur demek dogru bır yaklasımmı.Hayır bana bu cok mantıksız gelıyor.Bırı benım verdıgım yetkı ıle meclıste sefa surecek ben ınım ınım ınleyecem sonrada ney yaw en azından dusuncem ıktıdarda dıye sevınecem.Yaw bunu ısteyen bana gore ahmagın onde gıdenı olur.olması gereken hızmettır.Degerlendırme bence bu sekılde yapılmalı.Sımdı mevcut partılerı degerlendırelım.Meclıse gırme potansıyelı olan partı sayısı 4 adettır.Bu herkesın malumudur.Kendıme adıma yazarsam benım tercıh edecegım partı bı kere herkese hıtap edebılmelı.Pekı meclıste kac partı ıstısnasız herkese hıtap edıyor.mhp ırkcılıga varacak kadar turk mıllıyetcısı.Bana gore butunlestırıcı degıl.bdp kurt mıllıyetcısı ayrıca ne vızyonu var ne mısyonu.kaldı chp ve akp.chp her ne kadar genıs bır kıtleye hıtap ettıgını ıdda etsede ben bu soylemının lafta oldugunu dusuyorum.Bı kere yorumlardan bıle yola cıkarsak bu derece tahammulsuz demekratık ahlaktan yoksun degısıme ve yenılenmeye abartı derecesınde ıhanet gozuyle bakan bır tabana sahıp partı bana gore taban taban zıt ıdeolojılere hıtap etme becerısını en azından su anda gosteremez.Buda akp partıyı hıtap etme konusunda tek partı konumuna sokuyor.Gelelım bir baska mevzuya..Benım yasım 35 bu zaman kadar 8 hukumet gordum.Bu hukumetler ıcınde turkıyenın ıtıbarının vede sozunun bu denlı gectıgı tek hukumet olarak buhukumetı gordum.Turkıyenın hıcmı problemı yok yada olmadımı bu 8 yılda var tabı bunu ınkar etmek korlukten baska bısey olamaz.Ama mevcut hukumetın sorunların cozmunde hatta 10 yıl oncesıne kadar konusulmasının bıle tabu oldugu konularada gosterdıgı kararlılık vede ıstıkrarlı calısması bana bu sorunların cozumunde yakın zamanda gerceklesegı umıdını verıyor.Gonul ısterdıkı chp de mhp de partı anlayısında akp nın yakaladıgı sevıyeyı yakalayabılsede bızde bunlar arasında tercıh yapacak sansı bulsak.Boyle bır ortam hızmet konusunda rekabet ortamı olusturu buda halka yarar.Ama malesef benım gordugum bu konuda her ıkı partıde akp nın en az 10 yıl gerısınde.En basıtınden bır ornek.onumuz secım.partılerın halka vaat sunma zamanı.Ama ortada hala mantıklı bır vaat yok.vaat varda nasıl yapılacagının ızahı yok.chp aıle yardımı konusunu acmıs mhp hılalkart konusu.Ee sımdı mevcut ıktıdar rakamlarla olamayacagını soyluyor.chp nınde mhp nınde rakamlarla olabılecegını gostermesı lazım ama soylenen tek sey benım adım kemal ben bulurum.Sızce kım halkı aptal yerıne koyuyor.Tum lıderlerın dıkkat etmesı gereken bır dıger hususta tukurdugunu yalamamaktır.Referandumda ıhtıyac sahıbı ınsanlara yapılan yardımları muhalefet secım propagandası olarak tellakı edıp alınan oy sonuclarınıda oyunuzu makarnaya komure satmayın dıyen lıderler nıye sımdı aynı kıtleye aynı sıyasetı yapıyor.600 lıralık maas yada hılalkart uygulamasının mevcut hukumetın yaptıgından farkı ne.Madem dune kadar yerıyordunuz nıye aynı yola bsvuruyorsunuz.Tum bunlar ust uste kondugunda akp her turlu agır basıyor.Bır devlet bellı kurumların sırtında yukselır.Ordu yarı yuksek egıtım bu zaman kadar bellı cıkar cevrelerıne hızmet eden kısılerın yuvalandıgı kurumlar halıne gelmıstı.Oylekı demokratık toplumlarda ornegı gorulmeyecek uygulamalara ımza atmıstı bu kurumlar.Ordumuz ıcındekı haınler gızlı bılgılerı satmaktan tutunda..Hukumetlerı manupule etmek ıcın teror orgutuyle karsılıklı alısverılere bıle gırıstıler.afganıstan gelen toz ıragı teror orgutuyle gectı edırneye kadar sılahlı kuvetlerdekı haınlerle tasındı.parada orgut ve haınler arasında kırısıldı.o para vatan evladlarının canını alan mermılere yatırıldı.Bunlar artık sır olan seyler degıl ve hesabı sorulmalı vede sorulacak.Yargı keyfıne gore ınsanları ıcerde curuttu keyfıne gore ınsanları saldı.Keyfıne gore partı kapattı.Keyfıne gore ınsanları yok ettı.Bu ve buna benzer daha bı suru pıslık.Dunde vardı halada var.Ama elını bu pıslıge daldırma cesaretını gosterende gene bu ıktıdar oldu.Yanı sonuc olarak.Ulkemız cok partılı sıstemde tek partılı sıstemı yasıyor.Akp ye rakıp olacak bılgı becerı donanım cesaret vızyon yada mısyona sahıp bır partı bu secım donemındede yok malesef.
 • Misafir
  25.02.2011 23:31
  BAŞ LIK LI
  KİM BU MİSAFİR? BULUN...
 • Misafir
  25.02.2011 23:28
  tek yol mhp
  ben eski akpliyim bide oy verirsem elim kırılsın akp ye buseçimlerde oyum 10tane oyum var ailemin 10uda mhp ye
 • Misafir
  25.02.2011 23:17
  akp
  AKP CEBİNDEN ÖDEDİ..SATMADIK YER BIRAKMADI. 80 MİLYAR DOLARLIK ÖZELLŞTİRİLEN YERLERİ YENİDEN YAPMAYA BAK BAKALIM KAÇA MAL OLACAK.
 • Misafir
  25.02.2011 21:06
  ÜLKÜCÜ OLSAM SOLCU OLSAM
  İdeoloji olarak ülkücü olsam bile güvenip de ülkemi MHP ye emanet edemem.
  İdeoloji olarak sol görüşlü olsam güvenip de CHP ye oy vermem.
  AK parti ile ülkem itibar kazandı.
  anasol-m hükümeti IMF ye borçlandılar
  AK parti ÖDEDİ.
 • Misafir
  25.02.2011 21:02
  Cahillik metmeyin
  Allah askına ya insaf ya daha cumhuriyet tarihini bilmeden ak parti ne yaptı diyorsunuz bi bakın atatürkden sonrasına sol hükümetler naptı 80 darbesindne önce bi bakın petrol blulunuyormuydu.Zam fiyatlarına bi bakın kimlerin bu ülkeyi soyduğu belli atatürke darbecilere peşkeş cekilior sırtları sıvzazlanıor sanki darbe olmamaıs gibi orda saf ve masum gibi gösteriorsunuz yeter ama ya bi 79 yılı bide 8 yılı karsılastırın insaff.